Yazılım Nasıl Öğrenilir?

Yazılım, freelance çalışma imkanı sağlamasıyla birlikte en gözde meslekler arasında yerini alıyor. İşte yazılımcı olabilmek için bilmeniz gereken bazı püf noktalar...

Yazılım Nasıl Öğrenilir?

Yazılım, son senelerde bilgisayar başta olmak üzere tüm teknolojik cihazlar için oldukça önemli bir alandır. Aynı zamanda, akıllı telefonlar, fabrikalar, tıbbi cihazlar, otomobil gibi birçok alanda ve cihazlarda belirli işlevleri sağlayan, çeşitli programlama dilleri ile veya kodlama sistemleri ile kurgulanabilen kodlar ve komut dizisine denir. Bu bilgisayara aynı işlevi kazandıran birçok programlama dili mevcuttur. Seneler içerisinde de insanlar tarafından, çeşitli programlama dilleri geliştirilmiştir.
Yazılım, günümüzün en popüler iş alanları arasındadır. Üstelik yurtdışı fırsatlarının fazla olması da birçok kişinin tercihleri arasında yer alıyor. Yazılım öğrenebilmek için herhangi bir üniversitenin yazılım bölümünden başlanabilir veya bunun dışında evinizde de yazılım öğrenebilirsiniz. İşte yazılım öğrenmek için izlenmesi gereken yollar…

Sıfırdan Yazılım Nasıl Öğrenilir?

İleride seçmek istediğiniz meslek yazılımla alakalıysa bunun için yararlanabileceğiniz birçok kaynak mevcuttur. Öncelikle web sitelerinden yararlanabilirsiniz çünkü günümüzde yüzlerce site, insanlara programlama dilleri öğretebilmek için birbirleri ile derin bir rekabet içerisinde olacaktır. Bu durumda internet siteleri üzerinden programlama öğrenmenizi kolaylaştıracaktır. Bu süreçte kitaplardan yararlanabilirsiniz. Çünkü bilgisayar ile hayatımıza giren programlama dillerinin sayısı güç geçtikçe artış gösterir. Aynı zamanda yazılım öğretmeyi amaçlayan kitaplarla artış gösterecektir.

Yazılımı kitaptan öğrenebilmek, uygulama açısından zorlukları barındırsa da anlatım dili olarak daha yoğun bir içerik sunacaktır. Bunun dışında mobil uygulamalarda yazılım dilini öğrenebilmek için etkili bir uygulamadır. Bu tarz uygulamalar hem metinsel hem de görsel kaynaklarla kullanıcılarına dil öğretirken, içerisinde barındırdığı geliştirme ortamlarıyla uygulamalı eğitim sunarlar.

Hangi Yazılım Dilini Öğrenmeliyim?

Yazılım nasıl öğrenilir denildiği zaman ilk olarak yazılım dillerini kavramalısınız. Seçilen dil, geliştirme yapacağınız alanda sizlere bir dizi avantaj sağlar. Aynı zamanda öğrenim kolaylığı konusunda da yardımcı olacaktır. Öğrenilecek programlama dilini seçmeye kolaylık sağlama açısından kullanım alanına göre programlama dilleri şu şekildedir:
•    Masaüstü ve mobil uygulama geliştirme konusunda öğrenilecek birçok dil mevcuttur. Örnek olarak Apple ürünleri için yazılım üretebilme aşamasında Swift kullanılabilir. Masaüstü programlarında ise C# ve C++’dan yararlanılabilecektir. Android programlama konusunda Java’dan yararlanılabilir.
•    Veri tabanı yönetimiyle alakalı çalışmak adına AQL dilini öğrenmek işinize yarar. Genel olarak programcılar da AQL dilini öğrenmenin yanı sıra C+ diline de giriş yaparlar.
•    Makine öğrenmesi konusunda çalışabilmek, algoritmaları tasarlamak için Java ve Python gibi ana programlama dillerinden birini öğrenmeniz işinize yarar.
•    Web siteleri gibi geliştirilmesi, bakımının yapılması alanında çalışmak adına Javascript ve PHP gibi dilleri öğrenebilirsiniz. Fakat dinamik ve interaktif site oluşturma konusunda iş yapabilmek için CSS ve HTML diline de hâkim olmanız gerekir.

Yazılım Öğrenmek İçin Ne Gerekir?

Yazılım, programlama ve kodlama öğrenmek istiyorsanız uykusuz gecelere hazır olmalısınız. Uzun çalışma saatleri, zihinsel ve fiziksel yorgunluğa hazırlıklı olmanızda fayda vardır. Bu aşamada isterseniz kodlama, yazılım veya programlama öğrenmenin detaylarına inebiliriz. 

Yazılım veya programlama dillerini daha kolay öğrenmek için öncelikle İngilizcenizin iyi olması önerilir. Programlama dilleri ile algoritma ve komutlarda İngilizce tabanlı olduğu için ve kaynakların çoğunun yabancı olması nedeniyle yabancı dilin iyi olması gerekecektir. Eğer iyi değilse yine de yazılım eğitim almaya fayda var. Fakat kesinlikle zorunlu değildir ve yabancı diliniz iyi değilse, diğer bir yöntem de komut, yazım şekilleri ve işlevlerini ezberleyebilirsiniz.

Ezberiniz iyi değilse tekrarla bu eksikliği ortadan kaldırabileceksiniz. İngilizceniz iyi ise komutu ilk defa duyduğunuzda az çok işlevi hakkında size mantık yürütme imkânı sağlayacaktır. Hiçbir programlama deneyiminizde bulunmuyorsa sektöre yer edinebilmenin tek yolu de tutku derecesinde merak duymaktır. 

Yazılım Öğrenilebilecek Siteler

Geçmişte yazılım dillerinin online olarak öğretilebilmesi teknik olarak mümkün değildi ve zaman içerisinde teknik altyapının gelişmesiyle beraber evden veya iş yerinizden internet bağlantınızla bunu başarabilmek mümkündür. Bu nedenle yazılım nasıl öğrenilir diye endişe etmenize gerek yoktur. Yazılım alanında kendinizi geliştirmek, yeni bir başlangıç yapabilmek adına kullanılan ve tamamen ücretsiz şekilde yazılım öğrenmenizi sağlayacak olan siteler mevcuttur. Bu siteler şu şekilde özetlenebilir:
•    Udemy, kullanıcılara binlerce ders sunmaktadır ve aynı zamanda uzmanı olduğunuz alanda ders verebilmek için imkân sağlar. Platformdaki derslerin bir kısmını ücretli olsa da ücretsiz olan kod yazma dersleri de bulunur. 
•    Free Code Camp, sadece yazılım eğitimleri için kurulan bir sitedir. Yazılım dillerini belirli görevler vererek bunların yerine getirilmesini sağlayarak öğretir. Verilen bu görevler, bir class oluşturmayı, değişkenlerin tanımlanmasını içerir.
•    W3Schools, programlama dilleriyle alakalı kaynaklar, testler ve örneklerle donatılmış bir sitedir. Tercih edilen dil konusunda da her konuya örneklerle değinir.
•    SoloLearn, ücretsiz yazılım öğrenebileceğiniz sitelerin en popülerleridir. Üstelik mobil uygulaması da bulunur. Sistem üzerinde yazmış olduğunuz kodu farklı kişilerle paylaşmanız için bir alan bulunur.
•    Hackr.io rakiplerinin sağladığı tüm programlama dillerini içeriyor. Aynı zamanda algoritma, veri yapıları konusunda da ders içeriklerine sahiplerdir.
Genel olarak burada verdiğimiz bilgilerle kendinize bir gelişim planı ile hedefi belirleyebilirsiniz. Eğitim programlarını inceleyerek konu hakkında fikir sahibi olabilmek için ücretsiz videoları izlemeden bir karar vermemeniz gerekiyor. 

Yazılım Nasıl Öğrenilir? Yazımız ilginizi çektiyse, Elektrik Kaykay Kullanışlı mı? Yazımıza göz atabilirsiniz. 
 

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap