Elektrikli Kaykay Kullanışlı mı?

Elektrikli kaykaylar, elektrikli motorla çalışan bir sürüş aracıdır. Aynı zamanda oldukça popüler modellerden biri olarak kullanımıyla 7'den 70'e birçok kişinin tercihleri arasında yer alıyor. İşte elektrikli kaykaylar hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar...

Elektrikli Kaykay Kullanışlı mı?

Elektrikli kaykay modelleri ilk olarak 2014 senesinde Çin’de ortaya çıkmıştır. Çin piyasasından dünya piyasasına çıkarılan bu ürün, Amerika’da popüler hale gelmeye başladı. Türkiye’de de elektrikli kaykay modellerine olan ilgi ve ürünü kullanan kişilerin sayısı da son senelerde artış gösterdi. Elektrikli kaykaylar, normal kaykaylardan farklı şekilde kendi dengesini kendisi sağladığı için ilgi çekmektedir. Kendi dengesini sağlama özelliği olduğu için kullanımı daha kolay olur. Bu noktada alıcılar için elektrikli kaykay kullanışlı mı sorusu ön plana çıkıyor.
Elektrikli kaykay modelleri diğer adıyla hoverboard scooter olarak biliniyor. Kullanım olarak da pratik olduğu için eğlenceli bir üründür. Hoverboard, küçük büyük demeden herkes tarafından kullanılır. Örnek olarak çocuklarınızda bu ürünü kullanarak okula gidebilirler. Çocuklar için eğlenceli bir spor aktivitesi ve okul aracı olabilir. Yetişkin bireyler tarafından da kullanımı çok sık görülmektedir.

Elektrikli Kaykayların Özellikleri Nelerdir?

Diğer araçlara göre daha pratik bir kullanımı olan elektrikli kaykaylar, jiroskop mekanizması yardımıyla vücut ağırlığınızı hangi bölgeye yönlendirmek istediğinizi algılar. En bilinen elektrikli kaykay modelleri 2 tekerlekli olsa da elektrik gücüyle çalışan kaykaylar 1 tekerlekli, 3 tekerlekli ve 4 tekerlekli tasarım seçenekleriyle de bulunmaktadır. Hoverboard kullanımında araca yön verebilmek için vücudunuzla gitmek istediğiniz yöne eğim vermeniz yeterli olur. Denge sistemleriyle yön verebileceğiniz bu araçla birkaç sürüş antrenmanından sonrasında kolay bir kullanıma sahip olmaktadır. Elektrikli kaykay kullanışlı mı, özellikler nelerdir genel olarak bakarsak,
•    Elektrikli kaykay modellerinin genellikle 20 veya 40 kilometre aralığında hız kapasitesi bulunmaktadır.
•    Ağırlıkları 5 ila 50 kilogram aralığında değişebilir, taşıyacakları ağırlık ise minimum 50 maksimum 180 kilogram olabilir.
•    Şehir içerisinde pratik bir şekilde yolculuk yapabileceğiniz elektrikli kaykaylarla daha engebesiz ve düz bir yolda sürmeniz önerilmektedir.
•    Eğlenceli ve eşsiz bir sürüş deneyimi sunan elektrikli kaykayları, trafik karmaşasından sıyrılmak adına kullanılabilir.

Elektrikli Kaykay Seçimi Sırasında Bilinmesi Gerekenler

Elektrikli kaykay modelleri iki veya üç tekerlekli bir tasarıma sahiptir. Oturma bölgesinin sol ve sağ kısmında yer alan kollar yardımıyla yön verilen bir kaykay modelidir ve oturaklı modelleri genellikle çocuklar için tasarlanmaktadır. İki tekerlekli modellere göre daha geniş ve uzun bir yapıdadır. Park, sahil gibi geniş alanlarda kullanılabilir. Genel olarak elektrikli kaykay seçimi de kullanım detayı kadar önemli bir konudur. Elektrikli kaykay seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı detaylar:
•    Elektrikli kaykayları boş vakitlerinizde, şehir içi veya sahil şeridi gibi bölgelerde keyifli bir tur yapmak adına tercih edebilirsiniz. Bunun için hız seviyesi çok yüksek olmayan bir modeli tercih edebilirsiniz.
•    Kaykayı hobiden ziyade, iş veya okula ulaşmak için kullanabilirsiniz. Hız kapasitesi olarak yüksek kilometreye ulaşan, taşıma açısından tasarruf edebilmek için hafif, katlanabilir bir model tercih edebilirsiniz.
•    Farklı yol yapılarına uyumlu yapılarda tasarlanan modelleri inceleyerek seçiminizi buna göre yapmanız performans açısından sizlere destek sağlar.
•    Uzun batarya ömrü olan, tasarımıyla tarzınızı yansıtan elektrikli kaykayı seçmek adına model ve marka sıralamasını yapmak, sizlere kolaylık sağlar.
•    Şarj edilebilir olan kaykayların tüm modellerinin yüzey ve taban kısmı suya dayanıklıdır. Böylece sağanak görüldüğü günlerde bile eğlenceli bir sürüş deneyimi elde edilebilir.
Tüm bu seçim detaylarıyla beraber elektrikli kaykayı kullanırken diz, kask ve kol koruyucu ekipmanlarla olası kazalara karşı önlem alınabilir. Elektrikli kaykaylar bu noktada daha güvenilir bir şekilde kullanılmaya başlanabilir. Şehir içinde ve trafik kullanımı sırasında da kask yan kısımlarına açılı olan aynaları yerleştirerek arkanızdaki veya size paralel olan kişileri, araçları daha kolay görebilirsiniz.

Elektrikli Kaykay Nasıl Kullanılır?

Elektrikli kaykaylar, yenilebilir enerji kullanımı ve farklı tasarımlarıyla dikkat çekmektedir. Her yaştan bireyin kullanımına uygun olarak model seçenekleriyle geniş bir kitleye hitap eder. Elektrikli kaykayları sürüşe hazır hale getirebilmek oldukça kolaydır ve araç üzerine çıkmadan öncesinde açma/kapama tuşuna belirli süre basılı tutarak aracı aktif hale getirebilirsiniz. Pil kapasitesinin de gideceğiniz mekâna olan uzaklığının yetip yetmeyeceğini belirledikten sonrasında aracın üzerine binerek denge kurabilirsiniz. Dengeyi kurduktan sonra vücut ağırlığınızı hafif bir eğim olacak şekilde öne verebilir ve aracı hareket ettirmeye başlayabilirsiniz.
Elektrikli kaykaylarda vücudunuz ağırlığının hangi yöne gittiği oldukça önemlidir. Örnek olarak geriye doğru giymek isterseniz kendinizi dengeyi kaybetmeyecek şekilde verebilirsiniz. Araçları durdurabilmek için de hafif eğimli bir şekilde ilerlerken dik duran aracın daha düz bir şekilde konumlanmasını sağlayarak durdurabilirsiniz. Işıklı elektrikli kaykay modelleriyle akşam vakitlerinde şehir içi veya trafikteyken diğer kişilerin ve araçların sizleri fark etmesini sağlayabilirsiniz.

Elektrikli Kaykay Ne Kadar Sürede Şarj Olur?

Elektrikli kaykay modellerinin şehir içerisinden bisiklet yollarına kadar farklı kullanım alanı mevcuttur. Araçlarınızı ofise veya okula ulaşım sağlarken şehir içi trafik sorunuyla karşı karşıya kalmamak adına tercih edebilirsiniz. Yol şartları çok engebeli veya çok yokuşlu olmadığında dilediğiniz zeminde gönül rahatlığıyla sürebileceksiniz. Pilleri de elektrik yoluyla şarj edebilir. Ortalama olarak tam şarj olma süresi 1,5 saat civarındadır. Elektrik gücü ile şarj olan elektrikli kaykayları ev şebekesine bağlı bir priz yolu ile şarj edebilirsiniz. Sonuç olarak elektrikli kaykay modelleri, en eğlenceli ve pratik ulaşım araçlarıdır. Bu nedenle elektrikli kaykaylar kullanışlıdır diyebiliriz.

Elektrikli Kaykay Kullanışlı mı yazımız ilginizi çektiyse, En İyi Chrome Eklentileri 2022 yazımıza da göz atmanızı öneriyoruz.
 

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap