Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?

Uyku düzeni nasıl sağlanır? Gece uyumak için ne yapmalı? Deliksiz bir uyku için ne gerekir? Gibi birçok soruların yanıtını beraber inceleyeceğiz…

Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?

Uyku düzeni nasıl sağlanır sorusu, gece bir türlü gözüne uyku girmeyen kişiler tarafından çok sık sorulmaktadır. Uyku düzenini sağlamak birçok kişi için oldukça zor bir adımdır. Düzenli uyku için verimliliğinizi ve enerjinizi yükseltmeniz gerekir. Kaliteli uykunun sırlarından en önemlisi de devamlılığı sağlamaktır. Uykusuz geceler ve sersemlemiş günlerle savaşmak yerine, daha iyi uyumak ve kolay uykuya dalmak için birçok tekniği bu yazımızda inceleyeceğiniz. İşte uyku düzeni nasıl sağlanır ve nasıl daha kaliteli uyunur konusunda en etkili yöntemler…

Uyku düzeni nasıl sağlanır

Her Gün Aynı Saatte Yatın ve Aynı Saatte Kalkın

Uyku düzeni nasıl sağlanır konusunda ilk yapmanız gereken, her gün aynı saatte yatmak ve kalkmaktır. Bunun alışkanlığını kazanmak zor olsa da uyku düzenini yoluna koymak için yapmanız gereken ilk şey budur. Her gün aynı saatte yatmaya özen gösterin ve aynı saatte kalkın. Fakat ilk geceden bu başarıyı yakalamayı düşünmeyin. Çünkü ilk etapta yattığınız zaman uyuyamazsınız. Bu süreçte nasıl olsa uyuyamıyorum diyerek vazgeçmeyin ve yataktan kalkmayın. Uyku düzeni programı oluşturmak ve ilk hedeflerinizde uçuk hedefleri koymamak önemlidir.

Bir süre sonrasında uyanık olduğunuz zaman azalır. Böylece daha kısa sürede uyumaya başlarsınız. Önünüzdeki günlerde uykusuz kalmayı göze almanız gerekir ve sabahları da aynı saatte uyanmaktan vazgeçmemelisiniz. Eğer bu yöntem sizleri zorluyorsa, yatış ve kalkış saatinizi her gün 15 dakika veya yarım saat etken almalısınız.

Uyku düzeni nasıl sağlanır

Gün İçerisinde Şekerleme Yapmayın

Bozulan uyku düzeni nasıl düzeltilir baktığımızda, var olan bazı alışkanları düzelterek başlayabilirsiniz. Bunlardan biri de gün içerisinde uyuma alışkanlığıdır. Gün içinde sadece 5 dakikalık bir uyku çekseniz bile düzeninizin bozulmasına davetiye çıkartırsınız. Sadece çocukların ve yaşlıların öğle uykusuna ihtiyacı vardır. Yetişkinlerin öğle uykusuna ihtiyacı olmaz ve sırf uyumak için uyunur. Bu nedenle gün içerisinde şekerleme yapmayın ve enerjik olmaya çalışın. Mümkünse gün içerisinde spor yapmaya özen gösterin.

Uyku düzeni nasıl sağlanır

Yatağın Sadece Uyumak İçin Olduğunu Hatırlayın

Yatak sadece uyumak içindir, bu söz size her ne kadar klişe olarak gelse de yatağınızda kitap okumayın, TV izlemeyin veya telefon konuşması yapmayın. Özellikle yatağınızda telefonla oynamanız, mevcut uykunuzu kaçırabilir. Bu sebeple yatarken telefonunuzu sizlerden uzak bir köşeye koymayı unutmayın.

Uyku düzenini sağlayabilmek için sunduğumuz bu önerilere kesinlikle uymamız gerekir. Yapmanız gereken ilk şeylerden biri yatmanız gereken saatte yatmak ve hiçbir şey yapmadan uykunuzun gelmesini beklemenizdir. 1 gün uyumayıp düzene sokmak gibi planları uygulamadan uyku düzeninizi sağlamaya çalışın.

Uyku düzeni nasıl sağlanır

Yatmadan Önce Yemek Yemeyin Kafein Tüketmeyin

Yatmadan önce yemek tüketmek hem midenizi yorar hem de uykunuzu kaçırır. Yapılan bilimsel araştırmalarla yatmadan yemek yemek reflü gibi birçok sorunu beraberinde getiriyor. Hem de kilo almanıza neden oluyor. Bu nedenle yatmadan önce midenizi yoracak herhangi bir besini tüketmemelisiniz. Yatmadan öncesinde kafein içeren içecekleri tüketmeyin, yemek yemeyin. İllaki bir şeyleri yiyip içmek istiyorsanız yoğurt veya ılık su tüketin. Kafein tüketimi de uykuyu kaçıran önemli etkenlerden. Bu nedenle içeriğinde kafein içeren veya enerji verecek herhangi bir besin tüketiminden kaçınmalısınız.

Uyku düzeni nasıl sağlanır

Uyurken Odanın Karanlık Olduğundan Emin Olun

Uyku düzeni nasıl sağlanır baktığımızda kilit noktalardan biri de uyuduğunuz odanın atmosferinizi düzeltmenizdir. Gelen ışığı engellemek adına gölgelik veya kalın pencereler kullanın. Eğer işe yaramıyorsa bir uyku maskesi deneyebilirsiniz. Üstelik ışık yayan elektronik cihazları da mutlaka kapatın. Sadece karanlık olması değil, sessizde olması önemli. Bu nedenle müzik dinleyerek uyumak gibi alışkanlıklarınız varsa bu alışkanlıkları tamamen bırakın. Uyku düzeni nasıl sağlanır sorusu için bu nokta kilit aşamalardandır.

Uyku düzeni nasıl sağlanır

Akşamları Çok Fazla Sıvı İçmeyin

Akşam vakitlerinde bol miktarda sıvı tüketimi, gece boyunca sıklıkla tuvalete gitmenize neden olur. Bu nedenle uykunuzun kaçması olası bir durumdur. Sadece sıvı değil, rafine karbonhidratları ve şekerli yiyecekleri de azaltmalısınız. Gün içerisinde beyaz pirinç, beyaz ekmek ve makarna gibi büyük miktardaki rafine ve şeker karbonhidratlar geceleri uyanıklığı tetikler ve uykunun onarıcı ve derin aşamalarından uzaklaşılabilmektedir.

Yetişkinlerde uyku düzeni nasıl sağlanır baktığımız zaman, horlama, uyku apnesi gibi birçok sorununuz varsa, tedavi için mutlaka harekete geçin ve her ikisinin de uyku düzenini bozabilecek sorunlar olduğunu unutmayın. Bu nedenle doktorla görüşerek uygun tedavi yöntemlerini denemeye başlayın.

Uyku düzeni nasıl sağlanır

Yatma Saatine Yakın Egzersiz Yapmayın

Egzersiz yapmayan ve yorulmayan kimseler geceleri uykuya dalmada güçlük yaşayabilir. Düzenli şekilde egzersiz yapmak iste insanların daha iyi uyumasını sağlar. Fakat egzersiz yapmak için de en iyi zamanı tespit etmek gerekir. Egzersiz ve yatma vakti arasında en az iki saat bırakılmalıdır. Egzersizde öğleden sonra veya akşam erken saatlerde yapılması gerekiyor. Sabahları erken saatlerde yapılan spor da uygun bir yöntem değildir. Bu nedenle egzersizlerinizi mutlaka gün içerisinde planlamaya çalışın.

Kısaca uyku düzeni nasıl sağlanır konusu birçok kişinin yaşadığı ve düzeltilmesi gereken ciddi problemler arasında. Genel olarak bu tavsiyelere uymanız ve bağlı kalmanız uyku düzeninizi büyük ölçüde iyileştirecektir. Bunun dışında alkol gibi içecekleri de fazla tüketmeme kuralını ve mutlaka bir rutin oluşturmayı unutmayın. Uyku düzeni kaç günde düzelir baktığımızda bu tamamen sizlerin çabasına göre değişecektir.

Eğer Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır yazımızı beğendiyseniz, Aranan İnsan Olmanın Yolları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap