Tom Holland Kimdir?

Ünlü oyuncu Tom Holland ile ilgili merak ettiklerinizle karşınızdayız.

Tom Holland Kimdir?


Tam adı ile Tom Stanley Holland, 1 Haziran 1996 yılında doğmuştur. Doğum yeri İngiltere, Londra’dır. Oyunculuk kariyeri 2008 yılında, Victoria Saray Tiyatrosunda bir müzikalde başrol olarak yer alması ile başlamıştır. Bu yıllar süresince yaklaşık 2010 yılına kadar birçok müzikalde başrol olarak yer almıştır.

Londra'daki BRIT Schulz'dan mezun olan Tom Holland, oyunculuk kariyerine 2008 yılında West End'deki Victoria Saray Tiyatrosu'nda Billy Elliot the Musical dizisinde başrolü üstlenerek başladı. Aynı yıl içerisinde ise 2010 yılına kadar canlandıracağı başrolü üstlendi. Tiyatrodaki kariyerinden sonra Holland, ilk olarak bir felaket draması olan Kıyamet Günü (2012) filminde bir karakteri canlandırmaya başladı. Bu filmde tsunami sonrası mahsur kalan genç bir turist rolünde yer aldı ve Londra Sinema Eleştirmenleri Birliği Ödülü'ne layık görüldü. Bu filmden sonra ise Londra Sinema Eleştirmenleri Birliği ödülüne layık görüldü. Bu başarısının ardından Holland oyunculuk kariyerine tam zamanlı devam etme kararı aldı ve Seninle Yaşıyorum (2013) ve In the Heart of the Sea (2015) filmleri ile Wolf Hall (2015) kısa süren dizide yer aldı. 

Tom Holland

Tom Holland’ın dünya çapında kendini duyurması ilk olarak 2016 yılında Kaptan Amerika: Kahraman Savaşları filmi ile başladı. Bunun yanı sıra Örümcek adam karakterini canlandırdı ve daha birçok Marvel serisinde bulundu. Örümcek Adam sayesinde birçok ödüle aday gösterildi ve ödül aldığı alanlar oldu. 

Toplamda altı Marvel Sinematik Evreni filminde bu rolü üstlendi. Bir sonraki yıl Holland BAFTA Yükselen Yıldız Ödülü'nü kazandı ve Örümcek Adam: Eve Dönüş filminde herhangi bir MCU filminde oyuna adını veren karakteri canlandıran en genç aktör olarak karşımıza çıktı. Örümcek-Adam: Evden Uzakta ve Örümcek-Adam: Eve Dönüş Yok devam filmlerinin ikisi de dünya genelinde yaklaşık bir milyar dolardan fazla hasılat yaptı. 2021 yılında vizyona giren Örümcek-Adam: Eve Dönüş Yok, yılın en çok hasılat yapan filmi oldu. Bu zaman diliminde Tom Holland, The Devil All the Time ve Cherry suç filmlerinde yer aldı. Ayrıca Holland 2015 yapımı Tweet adlı kısa filmin yönetmenliğini üstlenmiş ve filmin seslendirmesini yapmıştır. Tüm bunların haricinde ufak tefekte olsa birtakım yönetmenlikler yapmıştır. 

Tom Holland’ın ebeveynlerinden söz edecek olursak, annesi fotoğrafçı, babası ise komedyendir. Şu anda Tom Holland 3 kardeşe sahiptir. Bunlardan ikisi ikizdir. Şimdilerde ise başarıları, oyunculuğu ve özel hayatı ile sıkça gündeme gelmektedir.

Tom Holland Kariyeri

Wimbledon'daki Nifty Feet Dans Okulu'nda hip hop dersi alırken dans ile ilgilenmeye başladı. Holland’ın potansiyeli, 2006 Richmond Dans Festivali'nde performans sergilerken Billy Elliot ve Billy Elliot the Musical koreografı Peter Darling'in ortağı olan Lynne Page tarafından keşfedildi.
Sekiz defa seçim ve toplamda iki yıllık eğitimin ardından 28 Haziran 2008'de, West End' deki çıkışını Billy Elliot the Musical'da Billy'nin en iyi arkadaşı Michael rolüyle yaptı. İlk sahne performansını 8 Eylül 2008'de gerçekleştirdi ve olumlu yönde eleştiriler aldı. Jimnastik ile Billy Elliot the Musical'da sahne alırken ilgilenmeye başladı.

2011 yılında Holland, yapımcılığını Studio Ghibli'nin üstlendiği animasyon fantastik film Aşırıcılar'ın İngiliz dublajında rol alarak ana karakter Sho'nun seslendirdi. 2012'de, ilk uzun film çıkışını, Naomi Watts ve Ewan McGregor ile birlikte Kıyamet Günü filminde yaptı. 9 Eylül 2012'de Toronto Uluslararası Film Festivali'nde gösterimi yapılan filmdeki performansıyla En İyi Performans National Board of Review Ödülü ve Yılın Britanyalı Genç Oyuncusu Londra Sinema Eleştirmenleri Birliği Ödülü gibi birçok ödüllere kabul edildi.

Tom Holland

4 Ekim 2013'te Birleşik Krallık'ta vizyona giren, Saoirse Ronan adlı oyuncu ile başrollerini paylaştığı Seninle Yaşıyorum adlı drama filminde Isaac rolünü canlandırdı. Aynı zamanda Tom Hardy'nin de yer aldığı Locke adlı drama filminde yardımcı bir rolde yer aldı.
BBC Two'nun tarihi mini dizisi Wolf Hall'un dört bölümünde, Mark Rylance'ın canlandırdığı kilit karakter Thomas Cromwell'in oğlu Gregory Cromwell'u oynadı. Aynı yıl Denizin Ortasında filminde Thomas Nickerson'ı canlandırdı.

23 Haziran 2015'te, Holland'ın Marvel Studios ile imzaladığı toplamda altı sezonluk sözleşmenin parçası olarak ona günümüzdeki popülerliğini kazandıracak olan genç Peter Parker / Örümcek Adam rolünü üstleneceği açıklandı. Daha sonraki yıllarda Holland bu sözleşmeyi "hayatının dönüm noktası" olarak tanımladı.
Marvel 'in dahilinde ilk olarak Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı (2016) filminde yer aldı. Bu film, dünya çapında 1,2 milyar doların üzerinde hasılatla büyük bir kritik ve ticari başarı yakalayarak 2016 yılında bulunan filmler arasında en yüksek hasılat yapan filmi oldu. Holland filmdeki performansıyla izleyicilerden tam not aldı.
2016'da Joel Kinnaman ve Percy Hynes White ile birlikte rol aldığı Kışın Ortasında filminde Bradley Baker rolünü üstlendi. 2017'de genel olarak olumlu dönüşler aldığı, nisan ayında vizyona giren drama filmi Kayıp Şehir Z'de Charlie Hunnam'la birlikte rol aldı. Holland ayrıca yönetmen J.A. Bayona ile yeniden bir araya geldiği Canavarın Çağrısı (2016) filminde Liam Neeson'ın seslendirdiği The Monster karakteri için dublör olarak yer aldı.

Tom Holland

2017'de 20 yaşındaki Tom Holland, 70. İngiliz Akademisi Film Ödülleri'nde BAFTA Yükselen Yıldız Ödülü'ne layık görüldü ve 19 yaşında bu ödüle sahip olan İngiliz oyuncu Bukky Bakray'den sonra bu ödülü alan en genç oyuncu olarak tarihe geçti.
Holland, Kutsal Yolculuk filminde Richard Armitage ve Jon Bernthal ile birlikte rol aldı. Filmin ilk gösterisi 23 Nisan 2017'de Tribeca Film Festivali'nde gerçekleşti. Yine 2017 yılında ilk gösterimi Toronto Uluslararası Film Festivali'nde gerçekleştirilen, Elektrik Savaşları filminde Samuel Insull karakterini canlandırarak filmin başrolünü Benedict Cumberbatch, Michael Shannon ve Nicholas Hoult gibi isimlerle paylaştı. Elektrik Savaşları izleyiciler tarafından olumsuz dönüşler alsa da Holland'ın filmdeki performansı övgüyle karşılandı. Mayıs 2017'de Zendaya ile birlikte yer aldığı Lip Sync Battle programında Rihanna'nın "Umbrella" performansını canlandırdı.

Temmuz 2017'de, Holland'ın Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı'ndaki rolünü tekrarladığı Örümcek-Adam: Eve Dönüş gösterime girdi. Eve Dönüş eleştirmenler tarafından olumlu yönde eleştirildi ve Holland'ın filmdeki performansı "doğuştan aktör olan birinin yıldız performansı" olarak tanımlandı.
Ajanlar İş Başında animasyon filminde Will Smith ile birlikte başrolleri paylaşarak Walter Beckett karakterini seslendirdi. Film Aralık 2019'da gösterime girdi. 2020 yılında ise Holland, başrolünde Robert Downey Jr.'ın yer aldığı fantastik-komedi filmi Dolittle'da bir köpek olan Jip'i, ardından Pixar animasyon filmi Hadi Gidelim'de bir elf olan Ian Lightfoot'u seslendirdi. Daha sonra da Avengers'ın başrol oyuncusu Sebastian Stan ile birlikte II. Dünya Savaşı sonrasında geçen psikolojik-gerilim filmi The Devil All the Time filminde rol aldı. 

Tom Holland

Holland, Daisy Ridley ile birlikte Chaos Walking'de Todd Hewitt karakterini canlandırdı. Deneme çekimlerinin ters gitmesi sebebiyle çekimlerine yeniden başlanan film 5 Mart 2021'de gösterime girdi. 
Kasım 2021'de ise Holland, Marks & Spencer'ın Food Christmas reklamında Percy Pig karakterinin seslendirmesini yaptı.
Aralık 2021'de Örümcek-Adam: Eve Dönüş Yok, filmi ile tekrardan gündeme geldi.

"Marvel Karakterleri Güç Sıralaması" içeriğimize bekleriz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap