Tel Tel Pilav Yapmanın Püf Noktaları

Mutfakların olmazsa olmazı pilavlar, birçok yemeğin yanında yenen besinlerden biri. Yapımı kolay görünse de yapımında dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar var. Tel tel pilav yapmanın püf noktaları bu yazıda…

Tel Tel Pilav Yapmanın Püf Noktaları

Tel tel pilav yapmanın püf noktaları ile daha tane tane dökülen pilavlarınızı yapabileceksiniz. Lapa veya kuru olma sorunuyla karşılaşmadan, tane tane dökülen, tam kıvamında bir pilav için bilmeniz gereken tüm tüyolar bu yazıda sizlerle buluşuyor. Sunduğumuz tüyoları yaptığınız zaman sizlerin pilavı da tel tel pilavlardan olacak. Daha leziz pilavları hazırlamak için yapabileceğiniz bazı tüyolar…

Tel tel pilav yapmanın püf noktaları

Basit Pirinç Pilavı Tarifi

Püf noktalara geçmeden önce pirinç pilav tarifi doğru bilmek önemli. Bunun dışında püf noktaları tüm pilavlarda uygulayabilirsiniz. Pilav tarifi için gereken malzemeler arasında, 2 su bardağı pirinç, 2 yemek kaşığı tereyağı, 3 su bardağı su veya et suyu, tuz gerekiyor. Öncelikle pirinci ayıklayın ve yıkayın. Süzdükten sonra sıcak suda en az yarım saat bekletin. Tencerede 1 yemek kaşığı tereyağını eritin, süzmüş olduğunuz pirinçlerle tuzu katın ve tahta bir kaşıkla hafif şekilde karıştırın. 10 dakika pirinci kavurun.

Tel tel pilav yapmanın püf noktaları arasında, pirinç pilavı tarifi içine et suyunu sıcak olarak ekleyin ve tencerenin kapağını kapatın. 1-2 dakika orta ateşte kısık olarak pişirin ve üzerinde kalan tereyağını eriterek isterseniz katı olarak ekleyin. Ardından pilavınızı demlemeye bırakarak hazır olmasını bekleyin.

Tel tel pilav yapmanın püf noktaları

Tane Tane Pirinç Pilavı Nasıl Yapılır?

Tel tel pilav yapmanın püf noktaları ile leziz bir pirinç pilavı hazırlayabileceksiniz. Tane tane pirinç pilavı nasıl yapılır konusunda uyulması gereken ilk kural, tencerenizi iyi seçmenizdir. Doğru tencere ile yola çıktığınızda tüm aşamaları daha iyi şekilde yerine getirebilirsiniz. Pilavı pişireceğiniz tencerenin yapışmaz ve yanmaz olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Bunun dışında uyulması gereken bazı kurallar,

 • Tel tel pilav yapmanın püf noktaları konusunda daha kıvamında ve tane tane pişen pilav tarifi için iyi bir pirinç seçiminizin olması gerekir. Genel olarak baldo pirinçlerle pilav yapılmalıdır.
 • Bakliyat içeren pirinç, nişasta içerir ve bu nedenle pilav yapmadan önce bir süre suda bekletmelisiniz.
 • Suda bekleyen pirinçler nişastayı suya bırakır, bu durum ise pilavın lapa haline gelmesinin önüne geçer. Bu nedenle ortalama 30 dakika ile 1 saat bekletmeniz yeterli olabilir.
 • Kullanacağınız suyun sıcaklığı ılık olmalıdır, içine de bir tutam tuz ekleyebilirsiniz.
 • Pilavların önemli lezzet detaylarından biri de tereyağıdır. Kavurma işlemi öncesinde tereyağını tencerede eritirseniz, daha iyi kavrulacaktır.

Tel tel pilav yapmanın püf noktaları

Pilavlarda Kavurma Aşamasında Dikkat Edilecekler

Pirinç pilavı püf noktaları baktığımızda kavurma aşaması oldukça önemlidir. Bu aşamada eğer pilavınızı şehriyeli yapacaksanız öncelik olarak şehriyeyi kısık ateşte kavurun. Eğer yüksek ateş kullanacaksanız şehriyeler yanabilir. Bu nedenle kesinlikle kontrollü şekilde pişirmeniz önerilir. Şehriyeler istediğiniz rengi aldığı zaman, pirinci ekleyerek tekrardan kavurma işlemini yapmalısınız. Tel tel pilav yapmanın püf noktaları arasında bu aşamayı geçtikten sonra malzemeleri içe doğru karıştırmayı unutmayın.

Eğer rastgele bir şekilde pirinçleri karıştırırsanız kırılabilir. Böylece pilavın lezzet kalitesi düşer. Pirinçleri kavurma aşamasında pilavın tuzunu bu esnada eklemeniz gerekir. Böylece pirinçlerin kolayca kırılmasını önleyebilirsiniz. Bunun dışında en merak edilen konulardan biride, pilavın tane tane olması için limon eklenmeli mi sorusudur. C vitamini deposu olan limon, pilav yaparken kullanılabilir. Pilavı pişirme aşamasında suya birkaç damla limon eklerseniz, pilav rengi daha beyaz ve parlak olur. Aynı zamanda şehriyeli pilav hazırlarken görülen kahverengileşmeye de iyi gelir ve tonu açar.

Tel tel pilav yapmanın püf noktaları

Pilavın Ölçüsü Nasıl Ayarlanır?

Tel tel pilav yapmanın püf noktaları arasında, pilavın ölçüsünü hazırlamanın önemi büyük. Pilav yapmanın püf noktaları arasında ne kadar pilav konulduğu ve ne kadar suyla haşlandığı tarifi büyük oranda etkiliyor. Pirinç pilavını kavurduktan sonra genellikle su eklenmesi yapılır. Bu suyunda kesinlikle ölçülü şekilde eklenmesi gerekir. Eğer tariflerinizi göz kararı yapıyorsanız ve tam olarak istediğiniz gibi elde ediyorsanız ölçüye sadık kalmanıza gerek kalmaz. Pilav ölçüsü hazırlanırken,

 • Pilavı çiğ veya lapa yapıyorsanız, 1 su bardağı pirinç kullanımına 1,5 su bardağı su eklenmelidir.
 • Ölçüler misafire göre arttırabilirsiniz, tuz miktarı da tamamen damak zevkinize göre değişir.
 • Suyunuzu eklerden, yarı ölçüde ev yapımı tavuk suyu veya et suyu ekleyebilirsiniz. Böylece pilavınızın tadı oldukça iyi olur.
 • Dışarıda yenen pilavlarda genellikle haşlanmış tavuk suyu kullanılır. Bu nedenle sizlerde bu tarifi uygulayabilirsiniz.
 • Pirinç ve şehriyeleri ekledikten sonra tane tane görebilmek için su ekleme işleminden sonra çok fazla karıştırmamanız gerekir. Sürekli karışan pirinçler lapa haline gelebilir veya kırışabilir.

Tel tel pilav yapmanın püf noktaları

Pilav Kaç Dakika Pişer?

Eğer akşam yemeğinize az kaldıysa, mutfakta daha hızlı hareket ederseniz. Yemeklerinizi yüksek ateşte pişirdiğinizde daha çabuk pişeceğini planlarsınız. Fakat besin değerini düşüren en büyük hatalardan biri yüksek ateşte pişirmektir. Bu kural pirinç pilavı için de geçerli bir durumdur. Pilav kaç dk pişer baktığımızda kısık ateşle pişirilen pilavla bir hesaplama yapılmalıdır. Böylece daha leziz olur ve yanma, sararma durumunun önüne geçilir. Üstelik suyunu da tam olarak çeken bir pilav için kısık ateş kuralına dikkat edilmelidir.

Tel tel pilav yapmanın püf noktalarına baktığımızda özellikle pirinç pilavında demleme kuralı büyük bir önem taşır. Pişen pilavı en az 10 dakika dinlendirmeniz gerekir. Pilavın piştiğini anlamak için de tüm suyunu çekene kadar beklenmelidir.

Tel Tel Pilav Yapmanın Püf Noktaları yazımızı beğendiyseniz mutlaka Yemeğe Atılan Fazla Tuz Nasıl Alınır yazısına göz atabilir ve yemeklerinizi kurtaracak püf noktaları öğrenebilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

  Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap