Yemeğe Atılan Fazla Tuz Nasıl Alınır?

Akşam için harika bir yemek yaptınız. Her şey muazzam. Tüm malzemeleri itinayla yemeğe koydunuz. Son aşamada tadına bir baktınız. Suratınız düştü. Yemeğin tuzu çok fazla. Size bu fazla tuzdan kurtulmak için yöntemleri anlatacağız.

Yemeğe Atılan Fazla Tuz Nasıl Alınır?

Artık tuzu fazla kaçan yemekler gününüzü mahvetmeyecek. Özellikle tuzu fazla kaçan yemekler birçok kişi için büyük bir problem. Fakat birkaç püf noktayla beraber yemeklerinizi kurtarabileceksiniz. Herkesin hayatında bir kez de olsa karşılaşabileceği bu durum için kesin çözümleri sunuyoruz. Böylece yemeklerinizin tadını ve yapısını değiştirmeden lezzetli haline kolay bir şekilde döndürebileceksiniz.

tuz

Tuzlu Yemeğin Tuzunu Ne Alır?

Her evde bulunan patates ile birlikte özellikle sulu yemeklerinizin fazla tuzunu alabilirsiniz. Tuzlu yemeği tuzdan arındırmak için kullanabileceğiniz patatesleri hızlı bir şekilde kullanabileceksiniz. Patateslerin kabuğunu soyun ve büyük parçalar şeklinde dilimleyin. Bu patatesler fazla tuzlu olan sulu yemekler için birebirdir. Patates yöntemi, geçmişten günümüze kadar gelmiştir. Hafif tuzlu yemekler için en fazla kullanılan yöntem olarak öne çıkıyor. Yemek hazırlarken fazla kaçan tuzlar için,

  • Zeytinyağlı hazırladığınız yemekler ve pilavlar için tadı dengelemek adına kesme şeker kullanılabilir.
  • Kesme şeker, tüm yemekler için uygundur ve eklenen tuz oranıyla doğru orantılı toz şeker ekleyebilirsiniz.
  • Sirke ve limon ikilisi en etkili çözümler arasındadır. Özellikle pişmiş yemek tuzlu olursa birkaç damla sirke veya limon kullanabilirsiniz. Bu noktada en sık birkaç damla elma sirkesi kullanılmaktadır.

tuz

Tuzu Kaçmış Çorbalar İçin Ne Önerilir?

En sık sorulan birisi de mercimek çorbasının fazla tusu nasıl alınırdır? Bunun için tek çare süt veya su kullanmaktır. Çorbaların içerisine süt eklemek oldukça avantajlıdır. İçerisine süt eklemek, tuz yoğunluğunu seyreltir. Fakat aynı şekilde yemeğin tadını etkilememesi adına dikkat edilmelidir. Böylece daha yoğun kıvamlı sütü daha az kullanabilirsiniz. Süte ek olarak su da kullanabilirsiniz. Yine seyreltmemesi ve yemeğin tadını kaçırmaması için yemeğin iç harcını tekrar hazırlayabilirsiniz.

Bir diğer soru ise patates yemeğinin tuzlu olması halinde ne yapılacağıdır? Bu konuda da, kurtarıcı bir yöntem var. Eğer yukarıda belirtilen yöntemler işe yaramazsa bu noktada sulu yemeğinizin sebze, patates ve etlerini süzebilirsiniz. Ardından en baştan bir sos hazırlayabilirsiniz. Yeni hazırladığınız sosların içerisinde tuz eklememeye özen gösterin. Kavurduğunuz soğan ve domates rendeleri ile beraber yemekten süzdüklerinizi katın ve ısıtın. Böylece akşam yemeklerinizde tadınızın kaçmasını engelleyebilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap