Süpermen’den Öğrenmemiz Gereken Dersler

Favori kahramanınız Süpermen mi? İşte Süpermen'den öğrenmeniz gereken bazı dersler...

Süpermen’den Öğrenmemiz Gereken Dersler

Süpermen, süper kahraman denilince hemen hemen herkesin aklına gelen ilk karakterlerden biri. Birçok kişi, Süpermen karakterini filmin aktörü olan Christopher Reeve ile özdeşleştirmektedir. Birçok insanın bildiği gibi Reeve, kariyerinin de doruk noktasındayken trajik bir kaza geçirmiştir. Tamamen felç olmuştur ve kendine bakamaz haline gelmiştir. Karısı olan Dana’nın desteği ile tekrardan yaşama dönebilmiştir. Bu anlamda Christopher Reeve, umudu ve cesareti tekrardan tanımlamıştır ve kararlığıyla ilham kaynağıdır.

Süpermen karakteri ile bildiğimiz Reeve, bu karakterle birlikte birçok şey öğretiyor aslında. Bu derslerin sizlere hitap ettiği ve bunları da yürekten benimseyerek uygulamaya karar verdiğinizde yaşamınız tamamen değişecektir. İşte Süpermen’den öğrenmeniz gereken bazı dersler…

Önce Kendinizi Güçlendirin

Başka insanlarla anlaşmak ve aynı zamanda gerçek anlamda bağlanabilmenin tek yolu öncelikle kendinizle bağlantı kurabilmektedir. Yakınlık, şefkat, herkesle ilgilenme, kendinizi anlayabilmek, önce kendinize izin vermekle bunu gerçekleştirebilirsiniz. Bu süreçte her gün kendinize zaman ayırın ve gerekirse kendi kendinize randevu verin. Kendinizle birlikte o günü, haftayı, ayı, seneyi düşünün ve konuşmak için seçtiğiniz yolu değerlendirin. Gerçekten inandığınız ve değer verdiğiniz şeylerle uyumlu hareket edip etmediğinizi belirleyin.

Mantığınız ve duyguları dengeli bir şekilde değerlendirmekte oldukça önemlidir. Böylece karşı karşıya olabilecekleri ve riskleri de önceden hesaplayabilir, yeni fırsatları arayabilirsiniz. Böylece yeni avantajlar bulduğunuzda bunları değerlendirerek yaşamdan keyif alabilirsiniz. Geçmişten ders alın fakat geçmişte takılı kalmayın. Pişmanlık ve kin sizleri olumsuz etkiler, bunun yerine geleceğe odaklı olabilirsiniz.

Mutlak Olanı Reddedin

Hayatta mutlak diye bir şey yoktur ve bu asla olmaz diyen birisi, sırları ve inançları anlamaz. Bir zamanlar dünyanın düz olduğu sanılıyordu ama Christopher Columbus bu miti yıkarak insanlık açısından önemli bir dönüşüm yaratmıştır. Yaşamdaki en büyük isteğinizi keşfedebilmek için daha az zamanınız bulunuyorsa her zaman heyecan duyun. Eğer bunu biliyorsanız hayallerinize tutkuyla sarılın ve elinizden geleni yapın. Kendinizi kısıtlayacak, olumsuzluklara itecek sağlıksız düşünce ve inançlarına mantıklı açıklamalar getirerek doğrularla değiştirebilirsiniz.

Hedeflerinizde coşku hissetmiyorsanız büyük ihtimalle ya hayaliniz ya da hedefiniz yeteri kadar oturmamıştır. Coşkuyu yok eden diğer unsur olumsuzluk olabilir. Hedeflerinizin peşinden istikrarla giden, bu hedefleri ve hayalleri gerçekleştirebilen insanlar, hayatın içinden fark yaratabilme özelliğine sahiptir.

Saygı Duyulan ve Çekinilen Bir Rakip Olun

Her ikisi de eşit derecede önemlidir. Akranlarınızın saygısını kazanın fakat sizin de her zaman kazanmak için oynadığınızı bildiklerinden emin olabilirsiniz. Rakiplerinize yanaşın ve onların da sizlere yanaşmalarına izin verin. Fakat sadece fiziksel anlamda. Onlara saygı ve şefkat gösterin, bu süreçte gözünüzü de ödülden ayırmamaya çalışın. Hem bedeninizi hem zihninizi hem de bunlardan içeri girmesine izin verdiğiniz şeyleri korumayı unutmayın. Çünkü bunlar sizlerin en değerli varlıklarınızdır.

Çevresi ile kim olursa olsun olumlu diyalog kurabilen, çevresiyle iletişim kalitesi anlamında iz bırakan, kendini hatırlatabilen kişi olma özelliğini koruyan bir insan olmalısınız. Bu nedenle her zaman her yerde etkin ve kaliteli iletişim kurabilmeye çalışmanız işinize yarayacaktır. Yine de bunu yaparken insanların sizlere saygı duymasını sağlamalısınız.

Bir An Evvel Harekete Geçin

Hayatta bazı şeyler için asla zamanınız olmaz. Bir hedef belirlediğiniz zaman ve bir karar verdiğinizde, sıkıntıya düştüğünüzde derhal harekete geçmelisiniz. Süpermen’in stratejisi de onun hazırlanamayacağı bir şeydi. Hemen harekete geçmezse hayatında daha iyi bir alternatif olmayacağını biliyordu. Bu süreçte olumsuzluktan uzak durun. Çünkü olumsuzluk enerjiyi tüketir, yaratıcılığı önler ve umudu azaltır. Bunun dışında hem kişinin ısrar etme becerisini çalar. Kendinizi iyi hissetmeyi sağlayan her şeyi ve herkesi yanınıza çekin. Yaşamınız mutsuz olmak için oldukça kısadır.

Hayatınızda sürekli yapmanız gereken fakat bir türlü yapamadığınız işler varsa, kendinizi erteleyip durduğunuz işler yüzünden suçlu hissediyorsanız harekete geçmenin bir yolunu bulmanız gerekir. Çünkü zaman öyle veya böyle geçer. Ya zamanınızı her zamanki gibi erteleme alışkanlığınızla beraber geçirecek veya tüm korkulara rağmen harekete geçerek, kendinize hep istediğiniz hayatı yaşatacaksınız. 

Hiçbir Şey İmkansız Değildir

Aklınıza koyduğunuz şeyin üstesinden gelebileceğinizi ve onu başarabileceğinize inanmanız gerekiyor. Hiçbir şey imkansız değildir ibaresi hepimizin kucaklaması gereken bir düşüncedir. İnanç ise ısrar anlamına gelir. Yapabileceğinize inanırsanız kesinlikle yapabileceğinizi bilmeniz gerekir. Her ne kadar bu cümleleri dilimizde dolaştırıp hayat felsefeli haline getirsek de gerçek manada irdelemek gereklidir. Hayatımızda önümüze çıkan engellere rağmen bu hayat felsefesi uygulanmıyorsa hala bir şeyleri özümseyememişiz anlamına gelebilir.

Hayatın her adımında karşımıza birçok engel, problem ve sıkıntılar çıkıyor. Her ne kadar bizimle alakalı olmasa da veya bizim potansiyelimizde kalan bir durum olsa da her şey bizim 
tercihimiz ve seçimlerimizdir. Bu nedenle kendinize değer vererek bu hedeflerin imkansız olmayacağını bilmelisiniz. Ya kendinize güvenerek yapabileceğinizi düşünüp zor olanı tercih ederseniz veya daha yola adımınızı atar atmaz engeller ile boğuşmaya başlarsınız.

Genel olarak her zaman sizin yaptığınızdan daha iyisini yapan biri vardır ve bundan daha önemli olan ise sizin ne yaptığınız, hedeflerinizin de ne olduğudur. Bu süreçte önemli hayat dersleriyle hayatınızı daha iyi hale getirebilirsiniz. Bunun yanı sıra etrafınızda daha saygı duyulan biri olarak yaşamınızda büyük kazançlar sağlayabilirsiniz.

Süpermen’den Öğrenmemiz Gereken Dersler yazımız ilginizi çektiyse, Evde Yapılabilecek Eğlenceli Aktiviteler yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap