Evde Yapılabilecek Eğlenceli Aktiviteler

Evde boş kaldığınız zamanlarda canınız sıkılmasın istiyorsanız, evde yapılacak eğlenceli aktivitelerle yaratıcı zamanlar geçirebilirsiniz. İşte sizler için hazırladığımız öneriler...

Evde Yapılabilecek Eğlenceli Aktiviteler

Evde kalmak bazı durumlarda oldukça sıkıcıdır. Bu dönemlerde hayatınıza yeni bir soluk getirecek deneyimleri tadabilirsiniz. İster tek başınıza ister çocuklarınızla beraber bu eğlenceli aktiviteleri mutlaka deneyimleyin. Evde yapılabilecek eğlenceli aktiviteler arıyorsanız oldukça güzel ve ilgi çekici fikirlerimiz mevcut. Hafta sonu ev aktiviteleri konusunda bazen aklımıza bir şey gelmez. Hafta sonu yaklaştığı zaman boş vaktinizi evde değerlendirmek isteyebilirsiniz. İşte evde sıkılınca ne yapılır ve evde yapılabilecek eğlenceli aktiviteler…

Resim Yapmayı Öğrenin

Bu zamana kadar deneyip fakat vakit yaratamadığınız, kendinizde de cesaret bulamadığınız resim sanatının derinliklerine inmeye başlayın. İnternetiniz üzerinden videoları izleyerek evde olan malzemelerle resim yapabilirsiniz. Hatta sayılarla boyama, boncuk boyama gibi tabloları satın alarak hiçbir şey bilmediğiniz alanda harika tabloları ortaya çıkartabilirsiniz. Yağlı boya, kara kalem, sulu boya ve istediğiniz herhangi türde resim yapın ve ardından baş yapınızı çerçeveleterek evinizdeki en sevdiğiniz yerlere asın.
Evde yapılabilecek eğlenceli aktiviteler arasında yer alan resim yapmak, eğlenceli ve yaratıcılığınızı geliştirecektir. Bu alanda renkli kalemleri alabilir ve çalışma alanınızı renklendirerek resim yapabilirsiniz. Sadece kâğıt üzerine değil, ahşap boyama gibi alanlarda da boya yapabilirsiniz.

Oyuncaklarla Yaratıcılığı Öne Çıkarın

Bu aktivite çocuklarınızla yapacağınız harika bir aktivite olabilir. Burada bahsettiğimiz oyuncaklarla sadece çocukları eğlendirmek değil sizi de eğlendirmektir. Örnek olarak oyuncak marketlerinden oyun hamur setleri alarak gerçekçi şekiller oluşturabilirsiniz. Bunu yaparken çocuklarla beraber eğlenebilirsiniz. Bunun dışında lego da dikkatinizi çekebilir. Çocuk puzzle gibi lego oyuncakları da bireylerin kaba ve ince motor beceri gelişimini destekler. 
Yumuşak renk oyun hamurları, hayal gücündeki figürleri somutlaştırması açısından çocuklara imkân sağlar. Çocuk gelişimi olarak da yaş düzeyini takip eden lego serisi hem ebeveyn hem de öğretmenlerin gözdesidir.

Alanlarınızı Güzelleştirin

Eğer evde çalışma alanınız yoksa bir çalışma alanı yaratmaya başlayabilirsiniz. Ev ortamının rahatlığı tercih edilse de freelance çalışan kişiler veya belirlenmiş teslim tarihlerine ayak uydurmak zorunda kalanlar, ofisin zorlayıcı ve odaklanıcı havasını evinde hissedebilir. Durum böyle olduğu zaman evinizde bir çalışma alanı yaratabilir ve tekrardan düzenlemek için yeni tasarım ögelerini tasarlamanız Gerekebilir. Masaların üzerine organizerler, çeşitli renklerdeki telli dosyalar, klasörler, led ışıklar ile daha rahat bir ortama dönüştürebilirsiniz.
Alanları güzelleştirme konusunda sadece çalışma masaları değil, evinizin birçok köşesinde farklılıklar yapabilirsiniz. Bu konuda birçok dekorasyon malzemesi öne çıkmaktadır. Sadece dekorasyon değil bahar temizliği de yapabilirsiniz. Başlaması zor ve sıkıcı olsa da temizlemeye başladıktan sonra temizlik hissiyle mutlu olabilirsiniz. Çarşafları, yastık kılıfları değiştirerek ve en sonra bir duşa girerek rahat bir uyku uyuyabilirsiniz.

Origami Yapın

Yeni bir hobi edinmek istiyorsanız mutlaka denemenizi tavsiye ettiğimiz origami sanatına yönelebilirsiniz. Origamiyi kısaca tanımlamanız gerekirse, kâğıt katlama sanatı olarak tanımlanabilir. Bu kelimelerin birleşiminden meydana çıkan bu teknik, sadece kâğıt kullanarak yapıştırıcıya ve makasa başvurmadan yapılan kâğıt katlama sanatıdır. Özellikle çocuklarda yaratıcı düşünce ve el becerisini geliştirmek için birebirdir. Origamiye başlarken eğlenceli origami setlerini alabilir veya basit kağıtlarla başlayabilirsiniz. Klasik origami, origami sanatında kesme, yapıştırma yapılmadan tek bir parça kâğıdın katlanarak figür yapılmasıdır.

Günümüzde origaminin çeşitli faydaları vardır. Öncelikle çocukların el, parmak kaslarıyla el ve göz koordinasyonları gelişmektedir. Böylelikle çocuklar sıradan kâğıt parçalarını güzel bir şekilde şekillendirir. Yaşamın en önemli olan dinamiklerinden olan dönüşüm olgusunu da kolaylıkla içselleştirir. Bu nedenle boş zamanlarınızda origami setleriyle harika zamanlar geçirebilirsiniz.

Evde Sinema Kurun

Evde yapılabilecek eğlenceli aktiviteler arasında evde sinema kurmak bulunuyor. Evinizde sinema keyfi yaşamak, evde kalınan günlerde vakit geçirmenin en eğlenceli yolları arasındadır. Birbirinden güzel filmleri izleyerek vaktin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Evlerde sinema sistemi kurabilmek adına belirli noktalara dikkat edebilmeniz önemlidir. Öncelikle filmlerin inceleneceği ekranın alınan seyir zevki açısından büyük bir önemi bulunur. Mümkünse filmleri bilgisayar ekranından değil, geniş ekran televizyon üzerinden seyretmeyi tercih edebilirsiniz. 

Eğer imkânınız bulunuyorsa projeksiyon makinesi de satın alarak perdeye veya duvara ekranı yansıtabilirsiniz. 
Televizyondan sinema izleyecekseniz, televizyonların akıllı özelliği yani internete bağlanma özelliği yoksa görüntü tablosu ile bilgisayarlardan televizyon bağlantısını kurabilirsiniz. Diğer önemli bir nokta ise ses sistemini kurmaktır. Çünkü kaliteli bir ses sistemiyle filmlerdeki gerçekçi görüntünün kalitesini daha fazla arttırabileceksiniz. En ince ve düşük frekanstaki sesleri bile duymanıza olanak sağlayan ses sitemlerini tercih edebilirsiniz.

Örgü Örmeyi Öğrenin

Son zamanlarda kendin yap mottosu herkesi etkisi altına almıştır. Örgü örmek ise bu akımla beraber bize kendini tekrardan hatırlatan el işçilikleri arasında bulunuyor. Anneniz veya anneanneniz gibi kusursuz şekilde örgü örmek adına bu zamanı değerlendirebilirsiniz. Örgü örmeyi size öğretecek olan kişiyle aynı evdeyseniz onunla beraber çalışmalara başlayın. İnternetten güzel bir hırka, ceket veya basit bir patik modeli bularak hemen yün seçmeye çıkabilirsiniz.

Eğer yakınınızda öğreten biri yoksa internet üzerinden videolar izleyerek öğrenmeye başlayın. Çünkü internette de bu konu hakkında birçok video mevcut. Kendinize ve çevrenizdeki insanlara kazak, hırka, atkı ve hatta sepet, paspas gibi şeyler örerek hediye edebilirsiniz. Yapması keyifli olan bu aktiviteyi evde kalma dönemlerinizde hayatınıza sokmakta fayda var.

Evde Yapılabilecek Eğlenceli Aktiviteler yazımız ilginizi çektiyse Kilo Azaltmak İçin Evde 10 Kolay Çözüm yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap