Sohbet Etme Becerisi Nasıl Geliştirilir?

Nasıl sohbet edilir bilmiyorsanız, arkadaş ortamında nasıl konuya gireceğinizi ve ne konuşacağınız hakkında bilginiz yoksa bu yazı tam olarak size göre. Sohbet etme becerisi nasıl geliştirilir ve nasıl kaliteli sohbet edilir konusunda tüm püf noktaları sizlere anlatıyoruz..

Sohbet Etme Becerisi Nasıl Geliştirilir?

Sohbet etme becerisi nasıl geliştirilir baktığımızda, insanların bir bölümünde çok sık görülen, kendini ifade etme zorluğuna karşı birçok püf nokta var. Sohbet etmek zor olabilir ve bazı durumlarda konuşulan insanlarla ortak yönün olmaması, hoş sohbet olmamak ve çekinmek gibi durumlar görülebiliyor. İster akşam yemeği davetlerinizde, telefonda veya okulda olsun fark etmeden iyi sohbet edebilmek önemlidir.

Birçok kişi havadan sudan bahsetmekten nefret eder ve konuşamaz. Bu kişiler genellikle içe dönük insanlardır. Eğer sizde insanlarla sohbet edemiyorum, sohbet etme becerisi nasıl geliştirilir diyorsanız bu tarz bir sorun gündeme geliyorsa acilen önerileri dikkate almanız gerekir. Birileriyle sohbet etmeye başlamak, kendinizi ifade etmek, akıcı konuşmak gibi birçok detayı bu yazıda sizlerle buluşturduk…

Sohbet etme becerisi nasıl geliştirilir

Karşınızdaki Kişiyle İlgilenin

Sohbet etme becerisi nasıl geliştirilir baktığımızda, en önemli detaylardan biri, karşınızdaki kişiyi veya kişilerle ilgilenmenizdir. Yani bu kişileri dinlemeniz ne anlattığına hâkim olmanız önemlidir. Örnek olarak baktığımızda, siz olsaydınız bir sohbet içerisinde ilk ne arardınız? Herkesin istediği ilk şey, karşınızdaki kişinin sizi ilgiyle dinlemesidir. Bu durum, her iki taraf içinde konuşmayı teşvik eden bir şeydir. Nasıl sohbet edilir adımlarından biri olarak karşınızdaki kişiyi dinlemek bu noktada ilk yapmanız gerekenlerden biri.

Kısaca karşınızdaki kişileri dinlemek ve ne söylediğini gerçekten anlamaya çalışmak, iyi bir sohbet için olmazsa olmazlardandır. Bu süreçte, karşınızdaki bireylere olan ilginizi göstermeniz gerekiyor. Aynı zamanda onu dinlediğinizi görmesine izin vermelisiniz. Akıcı sohbet edemiyorum ve sohbet etme becerisi nasıl geliştirilir diyenler için öncelikle içe kapanıklığınızın üstesinden gelmenizi öneririz. En başta kendinize güvenmeniz ve söyleyecekleriniz konusunda üzerinde uzun süre düşünmeden ve karşınızdakini bekletmeden konuşmanız gerekir. Böylece daha iyi bir sohbet yeteneği kazanabilirsiniz.

Sohbet etme becerisi nasıl geliştirilir

Sürekli Konuşmak Zorunda Değilsiniz

Biriyle tanışıldığında en önemli endişelerden biri de sessiz bir ortamın olmasıdır. Sohbet etme sanatı içerisinde en önemli kural, sohbetin duraksız olarak ilerlemesi. Gerçekten de birinin önünde ne söyleyeceğinizi ve neler hakkında konuşacağınızı bilmediğinizden dolayı sonsuz bir sessizlikten daha kötüsü olmaz.

Fakat burada hatırlatmak gereken bir şey var. Oda sessizlik ölüm nedeni değildir ve olabilecek normal durumlardan biri. Bu tarz durumlardan korkmadan ilerlemek ve kendinize güvenmek zaten sohbet akışını sağlar. Sohbet etme becerisi nasıl geliştirilir bakıldığında bu tarz bir sorun için, eğer karşınızdaki kişiyle bir sessizlik içerisine girdiyseniz, karşınızdaki kişinin uzun uzun anlatacağı bir olayı sorabilirsiniz. Böylece karşınızdaki kişi konuşurken, sizlerde olay içerisinde yaşanan olaylarla benzer olaylarınızı anlatabilirsiniz. Bunun dışında, yeni açılacak konu sahibi olmanızı sağlayarak sorular sormayı deneyebilirsiniz.

Sohbet etme becerisi nasıl geliştirilir

Ucu Açık Sorular Sormak

Sohbet etme becerisi nasıl geliştirilir baktığımızda, ucu açık soruları bulun. Özellikle yeni biriyle tanışma aşamasında ilk hangi soruları sormayı tercih edeceğinizi düşünün. Yeni tanışma aşamasında flörtle konu açma konusu kafanıza takılıyorsa basit bir yöntem var. Nereli oldukları, ne işlerle meşgul oldukları vesaire sorarak başlayabilirsiniz. Başlangıç için gayet iyi bir soru olsa da sohbetin ilerlemesi açısından yeterli değildir. Bu nedenle daha ileri gitmekte tereddüt etmemelisiniz.

Sohbet etme becerisi nasıl geliştirilir baktığımızda bu noktada hoş sohbet olmak için belli bir konuda karşınızdaki kişinin fikrini sorabilirsiniz. Örnek olarak bir film olabilir veya yaşanan bir olay sorulabilir. Genel olarak açık uçlu soruları sormak, sohbet etmeye yardımcı olabilecektir. Yoruma açık olan sorularınızı sorarak sohbet devamlılığınızı daha rahat bir şekilde sağlayabilirsiniz.

Sohbet etme becerisi nasıl geliştirilir

Mimik ve Jestlerinizi Geliştirin

Etkili konuşma için yapılması gerekenler arasında mimik ve jestlerinizi geliştirmeniz gerekiyor. Sözsüz iletişimin önemi, karşınızdaki kişilerle konuşurken oldukça önemli. Beden dili, tonlama, bakış, duruş, yüz ifadeleri, mesafe ve benzeri olabilir. Örnek olarak dik durursanız ve daha açık bir duruş sergilerseniz, belirgin bir sesle konuşursanız, insanlar sizi daha farklı şekilde dinler.

İçe dönük ve utangaç bir yapınız varsa bu durum başta sizleri rahatsız eder. Farklı zamanla, duruşunuza ve beden dilinize dikkat etmeye çalışırsanız, dışarı tarafa kendinizden daha emin bir görüntü verebilirsiniz. Karşınızdaki kişi kalabalık bir grupsa, etrafı gözlemleyin ve sohbet etmeye çalışmayın. Etrafı gözetlemek iyi bir yetenektir ve iyi gözlem yeteneği olan bireyler güzel sohbet edebilirler.

Sohbet etme becerisi nasıl geliştirilir

Meraklı Olduğunuzu Gösterin

Meraklı olmak karşı taraf için iyi bir izlenimdir. Kalabalık bir grupla, tanımadığınız kişilerle, sevgilinizle veya arkadaşlarla nasıl sohbet edilir bakıldığında meraklı olmak çok büyük avantaj sağlar. Kişilerin rahatlamasını sağlayın ve bir çocuk merakıyla karşınızdakileri gülümseyerek dinleyin. Fakat çok fazla üzerine düşmeyin. Karşınızdaki kişilerle konuşurken kafanızı sallayın ve kendisi de anlatmaya devam etsin. Böylece ortam içerisinde karşınızdaki kişilerle daha iyi bir iletişim kurabilirsiniz.

Örnek olarak karşınızdaki kişi, sizin için meraklı olursa ve sizi ilgiyle dinlerse dil çok kolay açılır ve etkili bir sohbet başlar. Buna ek olarak karşınızdakileri övmek, iyi davranmak, iyi niyetinizi iletmek olumlu bir şekilde yansır. Biriyle sohbet ederken aktif olarak dinleme yapmak önemlidir. Birçok insan sohbeti dinliyormuş gibi yapar ve konuşmak için kendi sırasını bekler Bu tarz durumların farkında olmak, sohbet içerisinde sizlere avantaj sağlar. Uzun sohbet etmenin en önemli yöntemlerinin başında iyi bir dinleyici olmak yatar.

Eğer Sohbet Etme Becerisi Nasıl Geliştirilir yazımızı beğendiyseniz Aranan İnsan Olmanın Yolları yazımıza bakabilir ve aranan insan olmanın tüyolarını öğrenebilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap