Sizi Daha İyi Bir Okuyucu ve İnsan Yapacak 6 Strateji

Okumak iyi bir şeydir, o halde çok okumak da iyidir, değil mi? İnsanların hızlı okumaya çalışmasının, devasa kütüphaneleriyle hava atmasının (suçlu!) ve sesli kitapları 2 veya 3 kat hızla dinlemesinin nedeni bu tür bir düşüncedir. Ancak tüm okumalar eşit yaratılmamıştır.

Sizi Daha İyi Bir Okuyucu ve İnsan Yapacak 6 Strateji

Epictetus'un dediği gibi, "Sadece okuduğunu bildiğim birine 'çalışkan' diyemem." Ne okuduklarını ve nasıl okuduklarını da bilmek gerekir. Ve okumak diğer pek çok faaliyetten daha iyi olsa da, yine de kötü bir şekilde ya da kötü nedenlerle yapabilirsiniz. "Çok fazla sayıda iyi beyin," diyordu Seneca, "yararsız bilgiye duyulan anlamsız hevesin kurbanı olmuştur." İyi bir okuyucu olmak için sadece okumanız yeterli değildir, nasıl okuduğunuz da önemlidir. 

1. Hoşunuza Gitmeyen Kitapları Okumayı Bırakın 

Kendinizi belirli bir kitabı okuma sürecini hızlandırmak isterken bulursanız, kendinize sormak isteyebilirsiniz: "Bu kitap iyi mi?" Bir dizi ya da film sıkıcıysa onu kapatırsınız. Tadı güzel olmayan yiyecekleri yemeyi bırakırsınız. İçeriklerinin işe yaramaz olduğunu fark ettiğinizde insanları takip etmeyi bırakırsınız. Hayat, okumaktan zevk almadığınız kitapları okumak için çok kısa. Benim kuralım 100 sayfa eksi yaşınız - yani 30 yaşındaysanız ve bir kitap 70. sayfaya kadar sizi büyülememişse, okumayı bırakın. Bu şekilde, yaşınız ilerledikçe berbat kitaplara daha az katlanmak zorunda kalırsınız.

Kitap okumak

2. Sıradan Bir Defter Tutun

Old School adlı kitabında Tobias Wolff'un yarı otobiyografik karakteri, içinden harika yazılar geçtiğini hissetmek için büyük kitaplardan alıntılar ve pasajlar yazmaya zaman ayırıyor. Ben de bunu neredeyse her hafta sonu "sıradan bir kitap" olarak adlandırdığım, daha sonra saklamak istediğim alıntılar, fikirler, hikayeler ve gerçeklerden oluşan bir koleksiyonda yapıyorum. Bu beni çok daha iyi bir yazar ve daha bilge bir insan yaptı. 2010 yılında Reagan Başkanlık Kütüphanesi tadilattayken, "RR'nin masası" etiketli bir kutu keşfedildi. Kutunun içinde Ronald Reagan'ın ofis masasında tuttuğu kişisel eşyaları, el yazısıyla yazılmış alıntılar, düşünceler, hikayeler, siyasi aforizmalar ve tek satırlık sözlerle dolu 4×6 not kartları içeren bir dizi siyah kutu vardı. Bunlar "Ulus Üzerine", "Özgürlük Üzerine". "Savaş Üzerine", "Halk Üzerine", "Dünya", "Mizah" ve "Karakter Üzerine" gibi temalara ayrılmıştı. Bu Ronald Reagan'ın sıradan bir kitap versiyonuydu ve Lewis Carroll, Walt Whitman ve Thomas Jefferson da kendi sıradan kitap versiyonlarını tutmuşlardı. Seneca'nın da tavsiye ettiği gibi, "Hemen pratikte uygulanabilecek yararlı öğreti parçalarını ve ruhlu ve asil düşünceli sözleri - çok zorlama ya da arkaik ifadeler ya da abartılı mecazlar ve konuşma şekilleri değil - avlamalıyız ve bunları o kadar iyi öğrenmeliyiz ki kelimeler eser haline gelsin."
 

3. Ustaları Tekrar Okuyun

Mesele şu ki: Anladınız, değil mi? Onları zaten okudunuz ya da onlar hakkında bir şeyler öğrendiniz, yani işiniz bitti, değil mi? Bir kitabı sadece bir kez elimize alıp o deneyimle yargılamakla yetinemeyiz; işte bu yüzden okumalı ve tekrar okumalıyız. Seneca'nın dediği gibi, "Zihninizde sağlam bir yer edinecek fikirler edinmek istiyorsanız, sınırlı sayıda usta düşünür arasında oyalanmalı ve onların eserlerini sindirmelisiniz." Çünkü dünya sürekli değişiyor ve biz de sürekli değişiyoruz, dolayısıyla kitaplardan edindiklerimiz de değişebilir.

kitap okumak
 

4. Hayran Olduğunuz Kişilerden Kitap Tavsiyesi İsteyin

Ralph Waldo Emerson'un bir sözü şöyledir: "Eğer nadir zekâya sahip bir adamla karşılaşırsak, ona hangi kitapları okuduğunu sormalıyız." Gençliğimde bunu yapmayı alışkanlık haline getirmiştim. Hayranlık duyduğum başarılı ya da önemli bir kişiyle her karşılaştığımda ona sorardım: "Hayatınızı değiştiren kitap hangisiydi?" Sonra da o kitabı okurdum. Eğer bir kitap birinin hayatını değiştirmişse - konusu ya da tarzı ne olursa olsun - muhtemelen yatırım yapmaya değerdir. Eğer onları değiştirdiyse, muhtemelen en azından size yardımcı olacaktır.

5.    Sadece Kendi Deneyimlerinizden Öğrenmeyin

"Eğer yüzlerce kitap okumadıysanız," diyor General James Mattis, "işlevsel olarak cahilsiniz demektir." İnsanlar çağlar boyunca savaşıyor, ölüyor, mücadele ediyor ve aynı şeyleri yapıyor. Onların bilgilerinden faydalanmamak küstahlık ve aptallıktır. Diğer girişimcilerin hatalarını okuyup öğrenmeyerek yatırımcıların parasını boşa harcamaya nasıl cüret edersiniz? Evliliğinizi ya da çocuklarınızı nasıl bu kadar hafife alırsınız da önce yanlış şeyleri yaparak bunları çözebileceğinizi düşünürsünüz? Yalnızca deneyimle öğrenemeyeceğiniz kadar çok şey size bağlıdır - başkalarının deneyimlerinden de öğrenmelisiniz. Tarihten, felsefeden ve daha fazlasından derinlemesine yararlanın. İbretlik hikayeleri ve çuvallamaları, başarısızlıkları ve başarıları inceleyin. Eğer bunu yapmazsanız, görevinizi ihmal etmiş olursunuz.

6.    Kurak Bir Dönemden Kurtulun

Bilgeliğe giden yol düz bir yol değildir. Yolculuk uzun ve dolambaçlıdır; dönemeçler, inişler ve çıkışlar, yüksekler ve alçaklar vardır. Belki de şu anda bir alçalmanın ortasındasınız ya da vadinin en dibindesiniz. Bu korkutucu bir yer olabilir, çünkü sonsuza kadar orada sıkışıp kalacakmışsınız gibi hissedebilirsiniz. Bir çöküşün içinde sıkışıp kaldınız. Rastgele bir kitabın bana ulaşmasını beklemek yerine, geçmişte çok şey söylemiş bir şeye geri dönüyorum ... ve sonra ne kadar çok şey söylemesi gerektiğini öğreniyorum. Marcus Aurelius'un yeni bir çevirisini alıp ona farklı bir açıdan bakıyorum ya da A Man in Full, The Moviegoer veya Memoirs of Hadrian gibi sevdiğim bir romanı yeniden okuyorum. 

İlginizi çektiyse "Çölleşme Nedir Ve Nasıl Çözülebilir?" yazımıza da göz atabilirsiniz

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap