Oscar Ödüllü Gerçek Hayat Filmleri

Gerçek hayat hikayelerinden sinemaya uyarlanan ve farklı türlerden etkileyici olan Oscar ödüllü en iyi filmler…

Oscar Ödüllü Gerçek Hayat Filmleri

Oscar ödüllü gerçek hayat filmleri, mükemmel bir senaryo, harika oyunculuk ve beğenilen yönetmenlik becerisi bir araya gelince harika bir seyir sunuyor. Profesyonel bir şekilde kurgulanmış ve beyazperdeye aktarılmış olan bu filmleri izlerken etkilenmemek imkânsız. Yaşanmış ve gerçek öykülerden yola çıkarılarak senaryolaştırılmış bu filmleri mutlaka izlemelisiniz. İşte yaşanmış öyküleri konu alan en iyi filmleri keşfedin…

Green Book / Yeşil Rehber (IMDB 8,2)

Green Book, üç Oscar sahibi olarak 1960’lar Amerika’sında geçiyor. Film, o dönemde hala üzerinde baskıları devam eden ırkçı muameleye maruz kalan siyahileri ve çok uluslu bir ülkede azınlık olmanın nasıl bir şey olduğunu konu edinmektedir. Yetenekli ve başarılı olan piyanist Dr. Donald Shirley, ülkenin güneyinde iki aylık bir turneye çıkarken şoförlüğünü yapabilmesi için İtalyan kökenli Tony Lip’i işe alır. Başarısının ten renginin gölgesinde kalan piyaniste eşlik etmek hem Tony için hem de Donald için yeni bir dünya görüşü kapılarını açar. Green Book’u izledikten sonra aklınızda birçok replik ve sahne kalacaktır.

Lion (IMDB 8,0)

Nicole Kidman ve Dev Patel’in rol aldığı bu film, Hintli küçük bir çocuğun kayıp olmasını ve ailesini ararken Avustralyalı bir aile tarafından evlat edinmesini konu almaktadır. Gerçek bir hayat hikayesinden uyarlama olan bu filmde, duygular o kadar gerçekçi verilmiş ki, Saroo Hint mahallesinde gezinirken, seneler sonra gerçek annesini ararken neler hissettiğini anlayabilirsiniz.

In The Heart of The Sea / Denizin Ortasında (IMDB 6,9)

In The Heart of The Sea filmi, dünya edebiyatının kült eserlerinden olan Moby Dick’in yazarı Herman Melville’in ünlü hikayelerini oluşturuyor. Aynı zamanda gerçek hikayelerinden aldığı ilhamdan da yola çıkarak gerçek bir trajediden uyarlanmıştır. 1820 senesinde yaşanan gerçek bir denizcilik hikayesini anlatan bu film, usta denizcilerin kalabalık bir mürettebat ile balına avlamak için okyanusa açılması ile başlamaktadır. Balina saldırısı ile gemi batınca, okyanusun ortasında susuz ve aç kalan denizcilerin hayatta kalma mücadelesini konu almaktadır. Filmdeki başrolü de Chris Hemsworth olarak öne çıkıyor.

Moneyball / Kazanma Sanatı (IMDB 7,6)

Billy Beane, Oakland A beysbol takımının başındaki bir isim olarak kısıtlı bir bütçeyle yoksan bir takım var ediyor. Aynı zamanda zengin kulüplere de meydan okumaktadır. Fakat bunu yaparken, beysbol sporunun temel inançlarını da baştan aşağıya sarsıyor. Onun yöntemlerini kabul etmese de ve hatta delilik olarak nitelendirilse de Beane inancı ve azmini yitirmeden bildiği yönde ilerlemeye devam etmektedir.
Michael Lewis’in Moneyball: The Art of Winning an Unfair Game adlı eserinden alıntılanan ve Steven Zaillian ile Aaron Sorkin tarafından uyarlanan bu film, gerçek bir hikâyeye dayanıyor. Filmin başrolleri ise Robin Wright, Brad Pitt ile Jonathan Hill paylaşmaktadır. Moneyball 2005 senesinde çekmiş olduğu ilk filmi olan Capote ile aynı sene En İyi Yönetmen Oscarı’na aday gösterilmiştir. Aynı zamanda Benent Miller’ın ikinci uzun metraj çalışmasıdır. Üstelik film, dünya prömiyeri Toronto Film Festivali’nde gerçekleştirilerek yurt dışından şimdiye kadar gelen puan ve eleştiriler de oldukça yüksek.

The Social Network / Sosyal Ağ (IMDB 7,7)

Sosyal Ağ filmi, artık herkesin bildiği ve bir dönem sürekli kullandığı Facebook’un ortaya çıkışını anlatıyor. Facebook kurucusu olan Mark Zuckerberg’in bu süreç içerisinde neler yaşadığını anlatan bu film, tam olarak bir başarı hikayesini konu alıyor. Mark, kız arkadaşı tarafından terk edilmiştir ve boşluktadır. Bir gece Harvard Üniversitesi’nin bilgilerine ulaşarak tüm kızların karşılaştırılacağı bir sistemi kurar. İlk başta tepki görse de bu sistemin alt yapısında meydana gelen başarı kısa sürede evrilir, şu anda ise milyonların kullandığı bir sosyal ağ haline gelir.
Mark Zuckerberg, hem Harvard Üniversite öğrencisidir hem de bilgisayar programcısıdır. Bilgisayarın başına oturarak yeni bir fikir üretmeye başlar. Bir süre sonra global düzeyde bir sosyal ağ oluşturur ve iletişiminde devrim yaratır. Fakat bu başarısı, Mark’ı hem kişisel hem de yasal bir karmaşaya sürükler. En iyi biyografi filmleri arasında bulunan filmin oyuncuları arasında Andrew Garfield, Jessie Eisenberg ve Justin Timberlake bulunuyor.

The Theory of The Everything / Her Şeyin Teorisi (IMDB 7,7)

The Theory of The Everything filmi, Eddie Redmayne’in en iyi erkek oyuncu ödülünü aldığı bir film olarak Oscar kazanmıştır. Aynı zamanda film, iki farklı dalda Golden Globe almasıyla çıtayı yükseltmiştir. Tüm zamanların en iyi fizikçilerinden biri olarak kabul edilen ve Stephen Hawking’in yaşamını konu alan bu yapım, bilim insanlarının üniversite senelerinden başlıyor. Eşi ile tanışması, arkadaşlarını ve aynı zamanda parlak öğrencilik seneleri dışında hayatını farklılaştıran hastalığın teşhisinin konulabilmesinin de yer aldığı bu senaryoda Stephen Hawking hayatını en iyi şekilde konu almaktadır. 
Kısaca gerçek hikayeler arasında bulunan bu yapım, Stephen Hawking’in 60’lı senelerdeki yaşamını, sağlığına ilişkin olan kötü haberleri aldığı dönemi ve hepsinden de en önemlisi eşi Jane ile olan ilişkisini konu almaktadır. Filmin başrol oyunları ise Felicty Jones ve Eddie Redmayne’dir.

Oscar Ödüllü Gerçek Hayat Filmleri yazımız ilginizi çektiyse, En İyi 6 Psikolojik Korku Filmleri yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap