En İyi 6 Psikolojik Korku Filmleri

Zihninizin sınırlarını zorlayacak en iyi 6 psikolojik korku filmlerini sizlere sunuyoruz…

En İyi 6 Psikolojik Korku Filmleri

Psikolojik korku filmlerini izleyebilmek cesaret isteyen şeylerden biridir. Özellikle son senelerde yapılan başarılı yapımlarda, barındırmış oldukları korku, gizem ve dram unsurlarıyla beraber bizleri etkisi altına almaktadır. Film boyunca gerim gerim geren bu yapımlar birbirinden etkileyici ve gerilim dolu içeriklerle sınırları zorluyor. Tüm zamanların en iyi psikolojik filmlerini bu yazı içerisinde bir araya getirdik. İşte en iyi 6 farklı psikolojik korku filmleri…

1.Insomnia / Uykusuz (2002) 

Başarılı bir yönetmen olan Christopher Nolan tarafından yönetilen Insomnia, muhteşem oyuncu kadrosuyla birlikte en iyi 6 psikolojik korku filmleri arasında yerini almayı başarmıştır. 7.2 İMDB puanında bulunan bu filmin oyuncuları arasında Al Pacino, Hilary Swank ve Robin Williams yer alıyor. 
Filmin konusu, Los Angeles polis departmanında görevli olan dedektif Will Dormer, küçük bir Alaska kasabası olan Nightmute’ta gerçekleşen cinayeti araştırmak ister. Ortağı olan Hap Eckhart ile Alaska’ya gönderilir. Yerel polis ile gerçekleştirmiş oldukları araştırmalar sonucunda dedektifler, yazar Walter Finch’ten şüphelenmeye başlarlar. Araştırmaların devam ettiği sırada ise Dormer, bir kaza sonucunda ortağının ölümüne neden olur. Durumunu saklamak ister. Dedektif, çekmiş olduğu uykusuzluk ve zorlu durumla beraber şüpheli Finch’in arasında kalır. Kendini zorlu bir savaşın ortasında bulacaktır.

2. Hard Candy / Lolipop (2006)

Lolipop filmi, hassas bir konu işlemiştir ve karışık yorumlar almasına karşın farklı dallarda 10 farklı ödül ve 13 adaylık almıştır. 7.1 İMDB puanı alan filmin oyuncuları ise Ellen Page, Sandra Oh, Patrick Wilson bulunuyor. Filmin konusu, otuz iki yaşında bir fotoğrafçı olan Jeff Kohlver ile on dört yaşındaki Hayley Stark etrafında geçiyor. Bu ikili internet üzerinden tanışarak konuşmaya başlarlar. İkili bir süre konuşmayı sürdürür ve ardından buluşmaya karar verirler. 
Hayley, aradaki yaş farkına rağmen Jeff’e samimi davranarak evine gitmeyi kabul eder. Aslında Jeff’in karanlık planı vardır ve daha önceki küçük kızlara yaptığı istismarı Hayley’e de yapmayı düşünür. Fakat bilmediği bir şey vardır. Hayley, Jeff’in asıl kimliğinin en başından beri farkındadır. Küçük kız adamın kirli yüzünü meydana çıkartmak için akıl almaz bir plan hazırlar.

3. The Silence of The Lambs / Kuzuların Sessizliği (1991)

The Silence of The Lambs filmi, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu kategorileri dahil olmak üzere 5 dalda Oscar aldı. Bu nedenle Kuzuların Sessizliği filmi tüm zamanların en iyi psikolojik gerilim filmleri arasında yer alıyor. 8.6 İMDB puanına sahip olan filmin yönetmeni ise Jonathan Demme olmaktadır.
Filmin konusu, Tomas Harris’in aynı isimdeki romanından sinemaya uyarlanan filmde eğitimine devam eden genç bir FBI ajanı olan Clarice Starling etrafında geçiyor. Clarice, bir seri katili yakalamak için ipuçlarına ihtiyaç duyar. Araştırması sırasında ise eski bir psikiyatrist olan azılı suçlu Hannibal ile yolları kesişir. Starling, Lester’ın hastalıklı zihnine iner ve seri katili yakalamaya çalışır.

4. The Killing of a Sacred Deer / Kutsal Geyiğin Ölümü (2017)

Yönetmen Lanthimos’un hayranları ve psikolojik gerilim filmi tutkunları tarafından ilgi gören bu yapım, toplamda 4 farklı ödül ve 37 adaylık almıştır. Aynı zamanda 2017 senesinin de psikolojik gerilim filmleri arasında yer alarak 7.0 İMDB puanına sahip olmuştur.
Filmin konusu ünlü bir kalp cerrahı etrafında geçiyor. Steven Murphy ve eşi Anne Murphy ile çocuklarıyla kusursuz bir hayat yaşar. Steven’ın himayesi altına aldığı yetim olan Martin, bu kusursuz görülen aile tablosunu bozmak üzeredir. Ailesinin bir parçası olabilmek adına rahatsız bir çaba gösterir. Bu nedenle bir süre sonra ailenin huzurlu yapısının bozulmasına neden olur. Martin'in planı zamanla ortaya çıkacak ve Steven, kendisini unutulmuş bir suçla karşı karşıya bulacaktır.

5. Escape Room / Ölümcül Labirent (2019)

Escape Room, 2019 tarihinin en iyi psikolojik korku filmleri arasındadır. Merakla beklenen bu filmin devam filmi de bekleniyor. Filmin oyuncuları arasında ise Logan Miller, Taylor Russel, Deborah Ann Woll, Jay Ellis, Tyler Lebine yer almaktadır. Filmin konusu ise altı farklı yabancı, birbirinden bağımsı hayatlar yaşar. Aynı zamanda birbirinden sürükleyici kaçış odalarında yarışmaları istenir. Fakat yarışmacılar zamanla odaların ölümcül tuzaklarla dolu olduğunu öğrenir. Hayatta kalmaları içinde birlik olarak zekalarını kullanmaları gerekecektir.

6. Unsane / Saplantı (2018)

Unsane, gizemli konusunun yanı sıra sadece İphone 7 kamerasıyla çekilmiştir. Bu nedenle hem eleştirmenler hem de izleyiciler tarafından büyük bir ilgi görmüştür. Unsane, 2018 yapım psikolojik gerilim filmleri arsında adını da ilk sıralara taşıyan bir yapımdır. Üstelik 2018 yapımı psikolojik gerilim filmleri arasında da adını ilk sıralara taşımıştır.
6.4 İMDB puanı bulunan filmin konusu, Sawyer Valentini, kendisini takip eden bir sapık yüzünden evinden taşınmak zorunda kalır. Almış olduğu tüm önlemlere rağmen takip edilmeye devam eder. Son çare olarak bir davranış merkezine başvuru yapar. Görüşmesi sırasında ise yanlışlıkla 24 saat boyunca gözetim altında tutulması gerektiğini beyan eder. Bu noktada kâğıt imzalayan genç kadın, polisi aramasına rağmen herhangi bir sonuç alamaz. Daha sonra kendi isteği dışında gözetim altında kalması gereken süre uzatılacaktır.

En İyi 6 Psikolojik Korku Filmleri yazımız ilginizi çektiyse, En İyi 10 Hayalet Filmi yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap