Netflix’in Olağanüstü Bir Şekilde Küresel Genişlemesi

Netflix, uluslararası alanda oldukça büyük başarıya sahip şirketlerin arasında en iyi örnek olarak görülmektedir. Sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayarak yalnızca yedi sene içinde 190’dan fazla ülkeye yayılmıştır.

Netflix’in Olağanüstü Bir Şekilde Küresel Genişlemesi


Netflix'in yeni abonelerle ilgili karşılaştığı olağan zorluklara rağmen, şirket dikkatli planlama ve uygulama adımlarıyla küresel olarak başarılı bir şekilde genişlemeyi başarmıştır. Akış hizmetinin başarıya ulaşmasında fayda sağlayan üç temel alan şu şekildedir:

1.    Pazar-Piyasa Seçimi
2.    Veri ve Yerelleşmenin Rolü
3.    Şirket Zorlukların Üstesinden Nasıl Geldi?

1.    Netflix Uluslararası Pazar Seçiminde Nelere Dikkat Etti?

Netflix, girecekleri yeni ülkeleri coğrafi, potansiyel ve kültürel sınırları göz önünde bulundurarak seçmektedir. 

Kanada

Netflix’in küresel genişleme açısından ilk tercih ettiği ülke Kanada olmuştur. Bunun nedeni, pazarın kültür, dil ve coğrafya bakımından Amerika Birleşik Devletleri'ne çok benzemesidir. Bu durum Netflix’in Kanada'ya genişlemesini ve içerik tekliflerini bu yeni pazara uyacak türden uyarlamasını kolaylaştırmıştır. 

Netflix, Kanada pazarına resmi olarak Eylül 2010 senesinde giriş yapmıştır. Ücretlendirme konusu, pazar payı kazanmak için önemli bir konu olarak görülmüştür. Bu sebeple ilk abonelik ücreti, Netflix CEO'su Reed Hastings'in deyimine göre "dünyanın herhangi bir yerinde sahip olduğumuz en düşük, en agresif fiyatı" olarak adlandırılmıştır. Ve bu ücret ayda 7,99 ABD doları olarak belirlenmiştir. 
Düşük fiyatlandırma olarak görülse bile, içeriklerin kullanılabilirliği oldukça sınırlı bir durumda kalmıştır. Canadian Business Online’ın açıklamalarına göre, 2012 senesine kadar Amerika Birleşik Devletleri'nde 10.625 farklı Netflix başlığı varken, Kanada'da yalnızca 2.647 adet başlık vardır. 

Bununla beraber, içerik eksikliği durumuna rağmen, Netflix Kanada popülasyonunda ortalama %3’lük bir kısma ulaşabilmesi bir seneden az sürmüştür. Bu durumda oldukça büyük bir başarıdır. 
Netflix ilk ülke olarak Kanada’yı seçmesi riskli ama büyük bir başarı olduğunu kanıtlamıştır. 

Netflix

Karayipler ve Latin Amerika

Netflix’in Kanada seçiminden sonra yaptığı en mantıklı seçin Amerika Birleşik Devletleri’ne coğrafi olarak yakınlığından dolayı Karayipler ve Latin Amerika olmuştur. 
Bu esnada, Netflix’in Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da yaklaşık olarak 23 milyon abonesi vardır. Latin Amerika piyasasına başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra, Netflix'in 600 milyondan fazla yeni aboneye ulaşmayı sağlayacaktır.
Latin Amerika ve Karayiplere genişleme esnasında Netflix’in hisse fiyatları da %8 olarak artarak rekor bir yükselmeye ulaşmıştır. 
Daha sonra, Eylül 2011 tarihinde Netflix, İspanyolca, İngilizce ve Portekizce dillerinde sunulan içeriklerle Latin Amerika ve Karayipler'deki 43 ülke ve bölgeye genişleme sağlamıştır. Brezilya, Latin Amerika'da 5 Eylül'de hizmete giren ilk ülke olmuştur. 

Avrupa

Netflix, küresel genişlemesini 2012 senesinde Avrupa’ya doğru çevirmiştir. Avrupa’daki genişleme büyük bir başarı olarak adlandırılmıştır. 2014 senesine kadar on İngiliz hanedanlığından biri Netflix’e abone olmuştur. 
İngiltere'de, ilk ilgiyi kazanmak için BBC, Channel 4 ve ITV'den içerikle başladılar ve ardından insanların gerçekten keyif aldıkları içerik türünü inceleyerek o yönde gelişimler sağlamışlardır. 

Netflix


2.    Netflix’in Uluslararası Genişlemesindeki Veri ve Yerelleşmesinin Rolü

Özelleştirilen Küçük Resimler

Netflix, şirket olarak ayrıntılara çok önem vermektedir. Farklı coğrafyalardaki izleyicilerin bu küçük resimlere karşı verecekleri tepkiler dahi düşünülmüştür. Çünkü, küçük resim kişilere çekici gelen bir şey gösteriyorsa, bir şeyi görme olasılığı çok daha yüksektir.
Bu durumdan yola çıkarak Netflix, her bir içerik için oldukça akıllıca birçok olası küçük resim oluşturmaktadır. Algoritma daha sonra en alakalı küçük resmi eşleştirmek için abonelerin izleme alışkanlıklarınıza bakmaktadır. 

Kişiselleştirilen Algoritmalar

Netflix bir sonraki piyasa seçimlerini dikkatli bir şekilde seçebilmek ve içerik hedeflerindeki bölgeler için uyarlanabilmesi için verileri kullanmaktadır. Netflix kişiselleştirme algoritmaları, şirketin küresel kullanıcı davranışlarını ve tercihlerini anlamasını sağlamaktadır. Bu durumda, her bir pazara göre uyarlanmış içerik stratejisi oluşturmalarına olanak sağlamaktadır. 
Netflix’in Asya’ya girdiği esnada, Asyalı izleyicilerin içerikleri dublajlı versiyonlardan ziyade altyazılı izleme olasılığının daha yüksek olduğunu öğrenmiştir. Bu duruma göre, Latin Amerikalı izleyiciler dublajlı içeriği tercih etmiştir. Bu veriler, Netflix'in içeriği yerelleştirmeye yönelik uluslararası stratejisinde oldukça değerli olduğunu kanıtlamıştır. 

Dille İlgili Özellikler

Netflix, içeriklerinin mümkün olduğundan da fazla kişiye ulaşabilmesi için, içerikleri yerel dillerle de sunmuştur. Bu durumda, farklı bölgelerdeki, izleyiciler geniş içeriklerin keyfini çıkarmaya başlamıştır. 
Netflix, İngilizce konuşulan ülkelerde yabancı içerikleri İngilizce altyazıyla yerelleştirmeyi amaçlarken, Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve Japonya gibi diğer önemli pazarlarda şirket yerel içerik tercihlerine göre altyazı veya dublaj yapmayı tercih etmiştir. 

Orijinal İçerikler

Netflix sadece içeriklerin yerelleştirilmesiyle kalmamıştır. Bir diğer yandan yerel tercihlere odaklı orijinal içeriklerde oluşturmuştur. Netflix, Japonya'ya genişlerken Japon kullanıcılarının çok fazla anime izlediğini öğrenmiştir. Bu durumda da hemen harekete geçerek oldukça popüler anime üretimlerine başlamıştır. 

Netflix


3.    Yeni Piyasalara Girme Zorlukları

Sansür Sorunları

Netflix Çin, Kuzey Kore ve Suudi Arabistan pazarlarına girdiğinde sansür zorluklarıyla karşı karşıya kalmıştır. Farklı bölgelerde tutulan değerlere dayalı olarak, yerel toplumsal değerleri ve kuralları karşılamak için uyuşturucu, alkol veya cinsel içerikli belirli içeriklerin uyarlanması veya tamamen kaldırılması gerektiğini düşünmüşlerdir. 

Bu zorluklara rağmen, Netflix küresel büyümeyi başarıyla devam ettirmektedir. Böylelikle dünyada en popüler yayın hizmetleri arasında kendisine oldukça önemli bir yer edinmiştir. 2022'nin ikinci çeyreğinin başı itibariyle, Netflix'in 190'dan fazla ülkede yaklaşık 222 milyon uluslararası abonesi bulunmaktadır. 

İlginizi çekti ise "Anime İzlemeye Başlamak İsteyenler İçin 5 Anime Önerisi" içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap