Anime İzlemeye Başlamak İsteyenler İçin 5 Anime Önerisi

Anime İzlemeye Başlamak İsteyenler İçin 5 Anime Önerisi


Birçok kişi arkadaşlarından veya çevresinden “anime” kelimesini çokça duyuyor. Ama buna rağmen anime izlemeye giriş yapmaya çekinebiliyor. İşte sizin için hazırladığımız ve anime dünyasına giriş yapmanızı sağlayabilecek 5 anime!

Japonlar tarafından yapılan ve gerek içerik zenginliğiyle gerek ise popülerliğiyle olsun animeleri dünya genelinde izleyen kişi çok fazla. Bu sayı 2022 yılında yaklaşık 90-100 milyon ve bu sayı katlanarak artmakta. İçerik olarak her yaştan insana hitap edebilen animeler 20’den fazla türe sahip. Gelin sizler için hazırladığımız animelere teker teker göz atalım.

fullmetal alchemist: brotherhood

1.    Fullmetal Alchemist: Brotherhood (2009-2010)

IMDB 
IMDB puanı : 9.1 / 10


Animemiz, simya yoluyla annelerini yaşama döndürmeye çalışırken başarısızlığa uğrayan iki kardeşin hikayesini konu alıyor. Kendi bedenleri parçalanan Edward ve Alphonse Elric adlı iki kardeşin, bedenlerini geri getirmek amacıyla felsefe taşını arayışlarını konu alır. 
Aksiyon,drama,komedi alanlarında izleyeni oldukça etkileyebilen bu eser, anime dünyasının yapı taşlarından sayılabilicek kalitededir. Anime izleme alışkanlığını kolaylıkla kazandırabilecek iyi bir seçim olacaktır.

monster


2.    Monster (2004-2005)

IMDB 
IMDB puanı : 8.7 / 10

Dr.Tenma, Almanya'da oldukça iyi bir konuma gelmiş, ünlü ve yetenekli bir beyin cerrahıdır. Daha öncelikli bir hasta yüzünden eşini kaybetmiş bir kadının, kocasının ardından ağlamasını görür. Bundan sonra hiçbir hastasına sosyal statüsüne göre öncelik tanımayacağına dair kendi kendine karar verir. Bu kararından sonra, kafasından vurulmuş bir çocuğu, belediye başkanına tercih eder. Bu kararı ona hastanedeki pozisyonuna, kariyerine, geleceğine ve nişanlısına mal olacaktır. Tedavi ettiği çocuğun ortadan kaybolmasıyla karakterimizin hikayesi başlar.
Animelerin sadece doğa üstü yetenekler ve güçlerden ibaret olmadığını görebileceğiniz, anime izlemeye başlamak için mükemmel bir seçim.
 

shingeki no kyojin

3.    Shingeki no kyojin (Attack on Titan) (2013-Devam edecek)

IMDB
IMDB puanı : 9.0 / 10

Küçük bir grup insan, en büyük devlerden bile uzun olan yüksek duvarlarla çevrelenmiş bir şehire kendilerini kapatarak kurtulmuşlardır. Günümüze gelindiğinde şehirde 100 yıldır hiç dev görülmemiştir. Eren ve Mikasa, bir gün nedeni ve nasıl olduğu bilinmeyen bir şekilde büyük bir dev tarafından şehrin duvarlarının yıkılışına tanık olurlar.

Attack on Titan,Her yeni bölümüyle izlenme rekorları kırıyor. Animemiz gerek çizim kalitesiyle, gerek derin konu bütünlüğüyle çoktan anime dünyasına izini bırakmış durumda. İlk yayınlandığı tarihten bu yana 482 milyon dolar hasılat yaptırdığını biliyor muydunuz? Bu animeyi izledikten sonra anime izlemek sizin için bir rutin haline gelebilir.

demon slayer
 
4.    Kimetsu no Yaiba (Demon Slayer) (2019-Devam edecek)

IMDB
IMDB puanı : 8.7 / 10

Antik çağlardan beri ormanların gizlenmiş insan yiyen şeytanlarla dolu olduğu efsanesi süregelmiştir. Bu efsaneler yüzünden kasaba halkı geceleri asla dışarıya çıkmamaktadır. Efsaneye göre bir iblis avcısı geceleri ortaya çıkmakta ve bu kana susamış şeytanları avlamaktadır. Genç Tanjirou için bu efsane yakında gerçeğe dönüşecektir. Tanjirou, babasının ölümünden sonra ailesine bakmaya başlamıştır. Yaşamları bu trajediyle sarsılsa da mutluluğu bulmuşlardır. Ancak bu mutluluk Tanjirou'nun ailesinin katledildiği ve kurtulan tek kız kardeşi Nezuko bir iblise dönüştüğünde bozulur. Ancak Nezuko yine de insani duygular ve düşünce belirtileri göstermektedir. Tüm bunlar Tanjirou'yu şeytanlarla savaşmaya iter ve kız kardeşini yeniden insana dönüştürme arayışına sokar.
Animemiz yer yer gerilim dolu anlarıyla, yer yer ise başarılı aksiyon sahneleriyle izleyenleri diri tutmayı başarıyor. Derin konu içeriği ile izlerken farketmeden kendinizi farklı duygular arasında geçişler yaparken bulabilirsiniz. Anime dünyası için önemli bir yeri olan ve milyonlarca seyirciye sahip eksiksiz bir anime.
 

death note

5.    Death Note (2006-2007)

IMDB
IMDB puanı : 9.0 / 10

Yagami Light, zeki ve derslerinde gayet başarılı bir lise öğrencisidir. Light için bu dünyada en önemli şey adalettir. Haberlere yansıyan cinayetlerden ve insanların yozlaşmasından son derece bıkmıştır. Bir Şinigami (ölüm tanrısı anlamına gelen japonca kelime) olan Ryuk, Şinigami Dünyasında hep aynı şeyleri yapmaktan sıkılmıştır. Eğlenmek için sahip olduğu iki Ölüm Defteri'nden birini dünyaya atar. Bu defteri Light bulur. Defteri açtığında ilk olarak kuralları okur. "Bu deftere ismi yazılan kişi ölür." maddesini görünce bunu bir şaka zanneder ama merakına yenik düşüp defteri yine de yanına alır. Evine gittiğinde defteri incelemeye başlar ve onu kendini adadığı bir görev beklemektedir.

Anime izlemeye başlamak için ülkemizde de bir kült haline gelmiş bu yapım beklenmedik olay örgüsü ve sürükleyici bölümlere sahiptir. Size “Death note ile animeye başlayabilirsin” diyen arkadaşlarınızın haklı olduğunu anlayacaksınız. Başka animelerin de kapılarını aralayacak bir başlangıç olacaktır.


Eğer “Anime izlemeye başlamak isteyenler için 5 anime önerisi” içeriğimizi beğendiyseniz Ücretsiz Dijital Film Platformları içeriğimize de göz atabilirsiniz


 

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap