Narco Saints Dizisi, Konusu ve Oyuncuları

Netlix'in yeni dizilerinden Narco Saints'in içeriği ve Surinam ülkesinin bilinmeyenleri için içeriğimize buyurun.

Narco Saints Dizisi, Konusu ve Oyuncuları

9 Eylül 2022’de Netflix tarafından yayınlanan Netflix Güney Kore programının orijinal içeriğidir. İlk sezonu toplamda 6 bölümden oluşan yapım, aksiyon, gerilim ve suç türünde yer almaktadır. Filmin yönetmenliğini Yoon Jong Bin üstlenmiş olup, senaryosunu Yoon Jong Bin ve Kwon Sung-hui kaleme almıştır.
Dizinin oyuncu kadrosunda Ha Jung-woo, Hwang Jung-min, Park Hae-soo, Jo Woo-jin, Yoo Yeon-seok ve Choo Ja-hyun gibi önemli isimler yer almaktadır.

Narco Saints

Dizinin konusu

Sıradan bir girişimci, Güney Amerika’da faaliyet gösteren Koreli bir uyuşturucu baronunu yakalamak için gizli bir devlet görevine katılır. Kang Ingu yeni potansiyel girişimi için bir gün fabrikaya göz atmaya gider, ancak kendini çete savaşlarının ortasında bulur. Bölge papazı ise ona yardım etmeyi teklif eder. Avukat tutmak istemeyen Ingu, bir gizli ajanın teklif ettiği bu anlaşmayı değerlendirir. Ingu hapishanedeki nüfuzunu ve gücünü kullanarak eski bir korumayı kandırmaya çalışır. Ingu, Jeon Yohan ile Goo Sangman arasındaki bir ortaklığa ise aracı olmaya çalışır. Yohan bu ticari iş birliğini kabul etmeden önce detaylı bir araştırma yapar.

Narco Saints Oyuncuları:

Ha Jung- woo; Suriname'ye iş için giden ama iş haricinde uyuşturucu baronunu yakalamaya yardım etmeye mecbur kalan Kang In-Gu karakterini canlandırıyor.

Hwang Jung-min; Ülkeyi avucunun içine almış olan Surinam'in kötü şanı olan uyuşturucu kralı Jeon Yo-Hwan'nı canlandırıyor.

Park Hae-soo; Amerika yapılan operasyonları denetleyen ve Jeong Yoo-Hwan'ı yakalamak için Kang In-gu'dan yardım alan NIS ajanı Choi Chang-Ho karakterini canlandırıyor.

Yoo Yeon-seok; Yoo-Hwan' ın sağ kolu ve güvenilir adamı olan David Park'ı canlandırıyor.

Jo Woo-jin; Jeon Yoo-Hwan'ın bütün kirli olaylarını yürüten sağ kolu Byun Ki-tae rolünü canlandırıyor.

Narco Saints

Narco Saints Çıkış Tarihi

Narco Saints’in Netflix’te ne zaman yayınlanacağını bizlere bildireli uzun zaman oldu ancak artık 9 Eylül 2022 Cuma günü çıkacağını biliyorduk. Narco-Saints’in altı bölümü var. Her bölüm yaklaşık olarak 50 dakika sürecek.

Narco Saints Gerçek Bir Hikâye mi?

Narco Saints sizlerin de bildiği üzere gerçek bir hikâyeye dayanıyor. Yoon Jong-bin ve Kwon Sung-Hui tarafından yaratılan dizinin televizyon uyarlaması, gerçek hayattaki bir uyuşturucu baronu olan Jo Bong-Haeing'in hayatına dayanmaktadır. Bu uyuşturucu baronu, Güney Amerika'da bir ülke olan Surinam'da faaliyet gösteriyordu.
Güney Amerika'dan Avrupa'ya uyuşturucu sokmak için taşıyıcı olarak Korelileri kullanıyordu. Korelilere her yolculuk için 4-5 milyon won ödedi. Jo'nun ilk yılları maalesef bilinmiyor, ancak 1994 yılında dolandırıcılıktan arandığı için Güney Kore'den ayrılmak zorunda kaldı.

1990'larda Jo'nun bir ilaç tedarik zinciri kurduğu iddia edildi. Jo, 2004 ve 2005 seneleri arasında Avrupa ülkelerine kabaca 50 kilograma yakın kokain soktu. Bir tahmine göre paketin değeri en az 160 milyar won yani 140 milyon $ olarak belirtildi. Jo, 2009 yılında Brezilya'da yakalandı ve gözaltına alındı.

2011 yılında Güney Kore'ye sınır dışı edildi ve mahkeme sonucunda Güney Amerika'dan Avrupa'ya kokain kaçırmak için Korelileri taşıyıcı olarak kullanmakla suçlandı.
Yapılan açıklamaya göre dizide bulunan hikâyenin gerçek olaylara dayandığı, lakin çok yoğun bir şekilde dramatize edildiği, ayrıca da bazı karakter isimlerinin ve detayların kurgusal olduğunu söylüyor. Film yapımcıları, büyük ihtimalle hikâyeyi daha ilginç bir hale getirmek için, dizideki bazı kısımlara fazladan hayali öğeler eklediler.

Bununla birlikte, Güney Koreli bir iş adamının, riskli bir uluslararası kartele sızarak, kralını öldürmek için sızması, gerçekçi bir şekilde dramatik anlara ve duygusal hikâye anlatımına dayanmaktadır.
Kurgu ve gerçeğin tamamen akıllı hamlelerle harmanlanmasından dolayı bu dizi izleyicileri şok edecek ve aynı zamanda eğlendirecek.

Narco Saints

Güney Amerika Uyuşturucu Faaliyetleri

Uyuşturucu ve uyuşturucu ile mücadele konusu Güney Amerika bölgesini ele alan konuların başında gelmektedir. Bölgede bulunan uyuşturucu sorunu, devletlerin bazı yapısal sorunlarının da sebebi haline gelmiştir. Bununla beraber demokrasinin kurumsallaşmamış olması, rüşvet ve yolsuzluk olayları, sürekli olarak meydana gelen insan hakları ihlalleri ve yargı bağımsızlığı gibi yapısal sorunlar ile uyuşturucu sorunu arasında pozitif bir bağlantı yapmak mümkün hale gelmiştir. ABD, BM gibi büyük yerlerin meseleyi çözmeye yönelik bulundukları hareketler, Güney Amerika’nın bu uyuşturucu sorununun küresel bir sorun olduğu anlaşılmıştır. 

El Pais’in haberine göre Güney Amerikalı uyuşturucu kartelleri, Kuzey Afrika ülkelerini de mesken tutmuştur. Fas’ta bu ay içerisinde, yine Güney Amerika’dan Avrupa’ya yol alan bir kamyonun içinde 1 ton kokain ele geçirilmişti. Yine Fas’ta bulunan istihbarat güçleri, Sahra Çölü’nde bir çiftlikte Güney Amerika’dan Avrupa’ya uyuşturucu ticareti için kullanılan uçaklar için inşa edilen bir uçak pisti tespit etti.  

İsmini vermek istemeyen bir Faslı, ülkede son dönemde Güney Amerika kaynaklı uyuşturucu ticaretinin yüksek oranda arttığını belirtti. Aynı kaynak, ABD ve Avrupa Birliği’nin Fas üzerinden gerçekleştirilen uyuşturucu ticaretiyle mücadele için ayırdığı uzman sayısını “ciddi ölçüde” artırdığını da ekledi.

Surinam

Surinam Tarihi ve Bilmediklerimiz

Surinam tarihi boyunca çeşitli milletler tarafından sömürülmüş olsa da en etkili ve halen mevcut olan sömürgesi Hollanda tarafından gerçekleştirilmiş. Öyle ki ülkede konuşulan resmi dil günümüzde dahi Flemenkçe’dir. Surinam’ı özel kılan en önemli hususlardan biri ise yaklaşık 580 bin kişilik nüfusu ile Amerija kıtasında bulunan en yüksek Müslüman nüfus oranına sahip ülke statüsünde olmasıdır.
Surinam’ın bilinen ilk sakinleri Kızılderililer’dir. Surinam sahilleri 1499’da İspanyol denizcisi Alonso de Ojeda tarafından keşfedildi; ancak İspanyollar’ın burayı ele geçirmesi yaklaşık olarak bir asır sonra gerçekleşti (1593) ve hâkimiyetleri fazla uzun sürmedi. 1616’dan itibaren bölgede Hollanda, 1651’den sonra da İngiltere yerleşim merkezleri kurmaya başladı.

Bu iki devlet arasında bölgeyi ele geçirmek ve sömürgeleştirmek için çıkan savaş sonunda İngiltere, Breda Antlaşması’yla (1667) New Amsterdam’a (New York) karşılık Surinam’daki haklarını Hollanda’ya bıraktı. 1680’lerde kurulan şeker kamışı ve kahve plantasyonlarında çalıştırılmak üzere Afrika’dan XIX. yüzyıla kadar sayısı 250.000’e yakın köleler, 1863’te kölelik kaldırılınca aynı iş için bu defa Hindistan ve Cava’dan çalışmak zorunda bırakılmış yerli işçiler getirildi; bu işçiler zamanla çalıştıkları topraklara yerleştiler. 

1922’de Surinam’ın statüsü değiştirilerek bir sömürge iken Hollanda Krallığı’na doğrudan bağlı bir deniz aşırı eyalet haline getirildi. 1954’te Hollanda Guyanası denilen bu eyalete iç işlerinde bağımsızlık, 25 Ekim 1975’te tam bağımsızlık tanındı ve parlamenter bir cumhuriyet kuruldu. Şubat 1980’de askerî bir darbeyle hükümet devrildi ve anayasa askıya alındı. 1982 yılında askerî otoriteler önde gelen on beş muhalefet liderini tutuklatıp öldürtünce Hollanda ve Amerika Birleşik Devletleri, sivil bir hükümet kuruluncaya kadar yapmakta oldukları yardımı kestiklerini ilân ettiler. Kasım 1987’de yapılan seçimlerle askerî yönetime son verildi ve aynı günlerde hazırlanan yeni bir anayasa referandumla kabul edildi.

1990 yılı sonlarında ordu yeni bir darbeyle yönetime el koyduysa da dış baskılar yüzünden Mayıs 1991’de genel seçimlere gitmek zorunda kaldı. Hiçbir parti gerekli çoğunluğu sağlayamadığından bir koalisyon hükümeti kuruldu ve Birleşik Halk Meclisi, Ronald Venetiaan’ı başkanlığa seçti. Ardından yapılan seçimlerle de ülke hep koalisyon hükümetleri tarafından yönetildi. 1996 seçiminde muhalif liderlerden Jules Wijdenbosch başkanlığa seçildiyse de 2000 seçimlerinde Ronald Venetiaan tekrar başkanlık koltuğuna oturdu ve 2005 seçimlerinde de tekrardan seçilmeyi başardı.

 

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz "Netflix’te Olmayan Filmler" yazımıza ulaşabilirsiniz

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap