Michelin Guide İstanbul'daki Beş Restorana Yıldız Verdi

Merakla beklenen ve Türkiye'de ilk kez açıklanan Michelin Guide İstanbul'un 2023 restoranları, Oylum Talu'nun ev sahipliğinde Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde düzenlenen özel bir ödül töreniyle açıklandı. Lüks restoranlara yıldız veren dünyanın en prestijli restoran derecelendirme sistemi Michelin Guide, İstanbul'u 38. destinasyon olarak listeledikten sonra yıldız için başvuranları değerlendirdi.

Michelin Guide İstanbul'daki Beş Restorana Yıldız Verdi


Bu değerlendirme sonucunda seçilen 53 restoran bugün düzenlenen ödül töreniyle açıklandı. Her zaman yerel mutfakları ve yetenekli profesyonelleri öne çıkaran ve dünyanın dört bir yanında mükemmel yemek deneyimlerini araştıran Michelin Rehberi, İstanbul seçkisiyle yemek sevgisinin geleneksel bir unsur olduğu İstanbul'da gastronomi deneyiminin tanıtılmasına katkıda bulunacak.
Baltimore'daki "Dede" isimli restoranında sunduğu Türk mutfağı konseptiyle geçtiğimiz yıllarda yıldız toplayan Ahmet Dede, sosyal medya üzerinden dostlarına başarılar dileyerek sonuç için sabırsızlandığını söyledi. Gecenin sonunda restoran 5 yıldız aldı. 4 restoran (Mikla, Nicole, Araka, Neolokal) 1 yıldız, Fatih Tutak ise 2 yıldız almaya hak kazandı. Büyük gurme ödülünü 10 restoran kazanırken, Neolokal sürdürülebilir gastronomi konusundaki öncü yaklaşımı nedeniyle kırmızı yıldızına bir de yeşil yıldız ekledi. Bunların dışında 38 restoran daha tavsiye edildi.

TÜRK Fatih Tutak İki Michelin Yıldızıyla Öne Çıkmakta

Şişli'nin Avrupa Yakası'ndaki Bomonti semtinde yer alan TÜRK Fatih Tutak, tipik Türk lezzetlerini tatmak isteyen gurmeler için şef Fatih Tutak tarafından ustalıkla yeniden yorumlanan modern ve sofistike bir seçki sunuyor. Uluslararası kariyerinde dünya mutfağının seçkin isimleriyle omuz omuza çalışan bu yetenekli profesyonel, 2019 yılında Türkiye'ye dönerek fine-dining restoranını açtı. Şefin lezzetli, asidik ve füme notalar içeren imza mutfağı oldukça samimi, titiz ve daha da önemlisi MICHELIN GUIDE şefin bölgesine ve köklerine olan bağlılığını ifade ediyor. Annesinin onuruna hazırladığı meşhur ravioli, tıpkı açık mutfakta servis edilen tatlı gibi ikonik hale gelmiştir.

Fatih Tutak

4 Restoran MICHELIN Yıldızı Kazandı

İstanbul'un mutfak çeşitliliğinin mükemmelliğini yansıtan, aynı zamanda yerel ürün ve lezzetlere bağlılığını sürdüren 4 restoran MICHELIN yıldızı ile ödüllendirildi. Yeniköy'de yer alan Araka, şehrin karmaşasından uzak, sakin bir ortam sunuyor. Menüde mevsim sebzeleri ve otlarına ağırlık veren Şef Zeynep Pınar Taşdemir, oldukça kişisel ve cesur bir mutfak yaratmış. Acı, ekşi ve baharatlı tatlar harika bir şekilde dengelenmiş ve bir araya getirilmiş; örneğin zahter aromalı, marine edilmiş sebzeler ve baharatlı bir sos içinde sıcak zeytinle servis edilen kabak püresi. Beyoğlu Pera'daki Mikla, Anadolu geleneklerini yeni dokunuşlarla ele almaktadır. Türk ürünlerinin tüm çeşitliliği ve zenginliğini kutlayan kreasyonlar bir lezzet patlaması sunmaktadır. Hafifçe haşlandıktan sonra ızgarada pişirilen ahtapot, semizotu ve elma sirkeli taze fasulye turşusu, MICHELIN Guide müfettişlerinin beğenisini kazanan yemeklerden sadece bir örnek.
Salt Galata'da yer alan Neolokal, tipik bir Anadolu repertuarı da sunmaktadır. Cesur teknikler ve mutfak yenilikleri, bulgur buğdayından yapılan hafif baharatlı bir 'cupcake' ve zengin kremalı velouté ve patates gevreği ile doldurulmuş tam gövdeli bir tavuk demi glas eşliğinde lezzetli bir tavuk hazırlığı gibi gelenek ve modernite arasında kalıcı bir köprü olmayı amaçlayan yemekler sunmaktadır. Son olarak, Beyoğlu Tomtom'daki Nicole, geleneksel Türk tariflerinin Orta Doğu baharatlarıyla buluştuğu sofistike bir mutfak sunuyor. Kariyerine Bodrum'da başlayan Şef Serkan Aksoy, ürünlerinin menşeine özellikle dikkat ediyor ve yerel üreticilerden oluşan etik bir ağ ile çalışmaya devam ediyor. Tütsülenmiş yoğurt ve üzüm suyu ile vurgulanan yumuşak kuzu eti ile servis edilen dolmaları, Michelin Rehberi ekiplerini gerçekten büyüledi.

Neolokal

Neolokal Restoranının Sürdürülebilir Girişimleri Michelin’in Yeşil Yıldızıyla Ödüllendirilmiştir

Seçimlerinde daha sürdürülebilir bir gastronomi yaklaşımına sahip restoranları öne çıkarmayı amaçlayan MICHELIN Rehberi, 2020 yılında yeni bir ödül vereceğini duyurdu: MICHELIN Yeşil Yıldız. Neolokal, çevre dostu ve etik yaklaşımlarıyla beraber bu prestijli ödüle layık görüldü. Bu restoranda özenle seçilen üreticilerin yanı sıra şef Maksut Aşkar ve ekibi, bir kısmı kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya olan Türk mutfak mirasını korumaya ve tanıtmaya kararlı.

Michelin Yıldızı Nedir?

Dünya gıda endüstrisinin en prestijli listelerinden biri olan Michelin yıldızı, uzman bir jüri tarafından en iyi restoranları belirlemek için kullanılan kriterlerin en ünlüsüdür. En saygın restoranların ve şeflerin sahip olabildiği Michelin yıldızı, 100 yılı aşkın süredir Avrupa'nın ve dünyanın en başarılı yemek servislerini ölçmek için kullanılıyor. Bir yıldız "Alanında çok iyi bir restoran", iki yıldız "O kadar mükemmel bir yemek ki kesinlikle rotanızı değiştirmeye değer" ve üç yıldız "Olağanüstü bir mutfak özel bir yolculuğa değer" anlamına gelir. Yıldızlar şeflere değil mekânlara verilir. Sadece yemekler değil, servisten temizlik kurallarına kadar her ayrıntı puanlamayı etkiliyor. Michelin yıldızına sahip olmak gıda sektöründeki en büyük başarılardan biri olarak kabul ediliyor ve tüm dünyada prestij anlamına geliyor.

Michelin yıldızı

En Çok Michelin Yıldızına Sahip Ülke Hangisi?

2020 verilerine göre en çok Michelin yıldızlı restorana sahip ülkeler listesinde Fransa başı çekiyor. İlk beşte yer alan diğer ülkeler ise Japonya, İtalya, Almanya ve ABD.

Dünyada Michelin Yıldızı Almış Türk Var Mı?

Türkiye'de Michelin yıldızlı restoran bulunmamaktadır. Ancak yurtdışındaki restoranlarıyla Michelin Yıldızı alan 3 Türk şef var: Hamburg'da Le Canard Nouveau adlı restoranıyla yıldız alan ancak daha sonra Münih'te 'Pageou' adlı restoranı kuran şef Ali Güngörmüş, diğeri engelli çalışanlarıyla takdir toplayan Serkan Güzelçoban ve son olarak Baltimore'da Dede adlı restoranında sunduğu Türk mutfağı konseptiyle yıldızları toplayan Ahmet Dede.

İçeriğimizi beğendiyseniz "Somer Şef Ve Koruma Ordusu Tepki Çekti" yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap