Maymun ve İnsan Arasındaki 7 İlginç Benzerlik

Evrim teorisine karşı çıkanlar bir noktada haklı mı? İnsanlar maymundan gelmese de birçok benzerlik herkesi yanıltabilir. Bu yazıda sizlere maymun ve insan arasındaki 7 ilginç benzerlik ve nedenlerini sunuyoruz…

Maymun ve İnsan Arasındaki 7 İlginç Benzerlik

Maymun ve insan arasındaki 7 ilginç benzerlik hepimizi yanıltan durumlardan biri. Özellikle son dönemde yapılan bilimsel araştırmalarla, insanlar ve maymunların beyninde kompleks düşünce ile dil kontrolünü gerçekleştiren bölgelerde şaşırtıcı derecede benzerlik olduğunu saptanmıştır. Elde edilen bu bulgular evrimsel sürece farklı bakışlar katacak bilgiler olduğu belirtilmektedir.

En fazla sorulan sorulardan olan insanların maymundan gelip gelmemesi, insana benzeyen maymun türü gibi sorular özellikle evrim teorisinde çok fazla karşımıza çıkıyor. Bu noktada evrim teorisine karşı çıkmak imkânsız. Aynı zamanda gerçekten de insanlar maymundan gelmiyor. En azından günümüzde bulunan maymun türünden gelmediği kesinleştirildi. Yine de maymunlar ve insanlar arasında görülen benzerlikler birçok kişiyi yanıltıyor. İşte maymun ve insan arasındaki 7 ilginç benzerlik ve daha fazlasını sizlere açıklıyoruz.

Maymun ve insan arasındaki 7 ilginç benzerlik

1.Dış Görünüşteki Benzerlikler

Maymun ve insan arasındaki 7 ilginç benzerlik konusuna değindiğimizde en önemli benzerlik dış görünüş diyebiliriz. Oldukça önemli bir isim olan, Hunt’a göre, bir şempanze tıraş edildiğinde vücudunun boyun kısmından beline kadar olan yerin fotoğrafını çektiğinizde ilk bakışta bunun insan olduğunu sanabilirsiniz. Maymunlar neden insana benziyor baktığımızda iki türün kas sisteminde benzerlikler mevcuttur fakat bir şekilde eşit şartlarda ölçüldüğünde maymun türleri daha kuvvetlidir. Günde 12 saat bile çalışsanız maymunlar gibi güçlü olamazsınız.

Maymun ve insan arasındaki 7 ilginç benzerlik

2.Oyun Oynamayı ve İletişimi Sevmek

İnsanların çocukluk zamanlarında en önemli eğlence aracı oyun oynamaktı. Çocukluktan itibaren herkes oyun oynayarak zamanını geçirir. Bu durum büyüyünce de devam eder, sadece bazı hayat şartlarından dolayı bu süreler kısalabiliyor. Fakat oyun oynamak, her zaman en büyük eğlencelerden biridir. Günümüzde davranış bilimcilerin yaptığı araştırmalar, maymunlarında hem çocukken hem de büyükken yaptığı en eğlenceli aktiviteleri de oyun oynamak olduğunu saptamıştır.

Maymunların arasında yapılan sosyal oyunlar yani, tek başlarına değil de diğer maymunlarla beraber oynadıkları görülüyor. Maymunların gelişiminde de tıpkı insanlarda olduğu gibi oyun oynamanın büyük bir etkisi olabilmektedir. Ayrıca yine insanlarda görüldüğü gibi oyun arkadaşları ve alışkanlıklarında değiştiği görülmektedir.

Maymun ve insan arasındaki 7 ilginç benzerlik

3.Gülmeyi Bilmek

Maymun ve insan arasındaki 7 ilginç benzerlik arasında pek önemli olmasa da gülmeyi bilmek oldukça önemli. İnsanlar olumlu duygularını yansıtırken gülümseyerek eğlenirler ve kahkaha atabilirler. Bu durumu inceleyen bilim insanları da kahkaha ile bağlantılı olan yüz ifadelerinin de insan evriminin çok öncesinden beri geldiğini öngörüyor. Gülme konusu şimdilik sadece insanlarda saptanmıştır.

Maymun ve insan arasındaki benzerlikler arasında, gülmenin dışında maymunların da bir üst bilişin gücü olduğu biliniyor. Kısaca yapılan araştırmalarda maymunlarında güldüğü kanıtlanmıştır. Maymunlar, insanlar gibi kendi düşüncelerini yansıtabiliyor ve maymunlar komik şeyleri algılayarak tepki oluşturabiliyor.

Maymun ve insan arasındaki 7 ilginç benzerlik

4.Maymunlarda Birer Gurme

İnsanlar besinlerini hazırlamada kendini geliştirmiş ve hatta gurmeler oluşmuştur. Yapılan araştırmalar, maymunlarında bu konuda hassas olduğunu göstermektedir. Onların, restoran veya süpermarkete erişim imkânı bulunmuyor ama kendilerine daha iyi ziyafet hazırlaması için kullanılan malzemeleri toplamak adına kilometrelerce yol gidebilmeleridir.

Maymun ve insan arasındaki 7 ilginç benzerlik arasında etkili bir benzerlik olan gurme olayında, maymunlar, insanlar gibi pişmiş yiyecekleri daha fazla tercih ediyorlar. Yemeklerin pişme aşamasında pişerken meydana gelen dönüşüm sürecini de anlayabildiklerini belirtmektedir. Örnek olarak pişen bir patatesin tadıyla çiğ olanın arkadaşındaki farkı hemen anlayabiliyorlar.

Maymun ve insan arasındaki 7 ilginç benzerlik

5.Dostluk ve Savaştan Anlayabiliyorlar

Dünyadaki tüm türler arasında savaşan tek türün insan olduğu ve birbirlerine zarar verdiği düşünülüyordu. Fakat yapılmış olan araştırmalarda, maymunlar insanlar gibi de kendi türleriyle koordineli şekilde saldırılarda bulunduğu anlaşıldı. Farklı bir deyişle de doğada sadece maymunlar ve insanlar kasıtlı olarak savaşabiliyor veya birbirlerinin en iyi dostu haline gelebiliyorlar.

Bu konuda insanlarla etkileşimleri ve insan müdahalesi sonucunda hayvanların kendi aralarında savaştıkları iddia ediliyor. Yaklaşık olarak elli sene süren araştırmalarda bu durumun doğru olmadığı kanıtlanabilir. Maymunlarda şiddet eylemlerinde sevk eden şey genellikle uyum stratejisi olabilmektedir.

Maymun ve insan arasındaki 7 ilginç benzerlik

6.Beyinde Görülen Benzerlikler

İnsan ve şempanze DNA benzerliği konusu da en merak edilen konulardan biridir. Bu konuda enteresan olan şeyde, insanlarda ve maymunlarda ventrolateral frontal korteks bölgelerinin benzerliğidir. Bu alanlar o kadar benzer ki, bu bölgeden kaynaklandığı düşünülen obsesif kompülsif, hiperaktivite bozukluğu ve madde bağımlılığı gibi problemler, her iki kafada da aynı bölgeden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle maymun ve insan arasındaki 7 ilginç benzerlik arasında en önemli etkenlerden biri de bu olabilir.

Maymun ve insan arasındaki 7 ilginç benzerlik

7.Sayısal Hafızaları Bulunuyor

Genellikle insanlarda tüm bilişsel işlevlerin maymunlardan çok daha iyi performans sergilediği düşünülmektedir. Fakat yapılan deneylerle bunun tam olarak tersini gösterebilmektedir. 5 yaş civarında görülen genç maymunların, ekranda gördüğü sayıları hatırlama yeteneği yetişkin bir insanınkinden daha yüksek olmaktadır. İnsan DNA’sına en yakın hayvanlar arasında görülen maymun ve insan beyninin benzerliği büyük soru işaretlerine neden olmuştur.

Bilim insanları da bu durumu fotografik hafızaya bağlar. Yani insanların çocukluk döneminde daha yüksek olan ve yaşlarıyla beraber azalan gördükleri veya duydukları şeyleri hatırlama yeteneğiyle öne çıkıyor. Aynı durum maymunlar için de geçerli.

Genel olarak maymun ve insan arasındaki 7 ilginç benzerlik evrim teorisinin en merak edilen konuları arasındadır. Maymunlar ve insanlar hem fiziksel olarak hem de genel manasıyla benzerliklere sahip. Fakat genel olarak evrim teorisinde bu durum reddediliyor. En azından günümüz maymunlarından gelmediğimiz kesin.

Eğer Maymun ve İnsan Arasındaki 7 İlginç Benzerlik yazımızı beğendiyseniz, En Uzun Süren İmparatorluklar yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap