En Uzun Süren İmparatorluklar

En Uzun Süren İmparatorluklar hangileridir? Bu yazımızda bu sorunuzu cevaplıyor ve daha önce duymadığınız medeniyetler ile sizleri tanıştırıyoruzç

En Uzun Süren İmparatorluklar

En uzun süren imparatorluklar asırlardan beri unutulamamış ve hala saygı duyulan büyük medeniyetlerdir. Bu imparatorluklar hakkında ki destanlar günümüzde bile anlatılmaktadır. Zaman çizgisi süresince, birçok imparatorluk kurulmuş, büyümüş ve neticede yok olmuştur. Bu değişmez bir kaderdir. Ancak yine aynı imparatorluklar var oldukları sürede elde ettikleri başarılar ile destanların tozlu sayfalarında yerlerini almışlardır. Geçmişten günümüze kadar yüzbinlerce imparatorluk dünyada hüküm sürdü. Bazıları çok güçlü ve uzun ömürlü oldu, bazılarının da hükümleri kısa sürdü. En uzun süren imparatorluklar ve daha fazlasını sizler için sıraladık…

En uzun süren imparatorluklar

Batı ve Doğu Roma İmparatorluğu

En uzun ömürlü imparatorluklar arasında bulunan Batı ve Doğu Roma İmparatorluğu en büyük 3 imparatorluklar arasında bulunuyor. Roma İmparatorluğu, tarihte hem ünlü hem de en uzun hüküm sürenidir. M.Ö. 27’de Remus ve Rumulus tarafından kurulduğuna inanılan Roma, M.S. 1453 tarihinde İstanbulun Fethi ile yok oldu. Yaklaşık 1480 sene süresince hüküm süren Roma İmparatorluğu, günümüzün İtalya ve Akdeniz bölgesinin büyük bir kısmına kadar yayılmıştır. Roma imparatorluğu bir çok destana konu olmuş ve hakkında bir çok Hollywood filmi çekilmiştir. Roma imparatorluğu tarihin akışını tek başına değiştirmiştir.

En uzun süren imparatorluklar

Kuş Krallığı

Birçok kişi için ilk defa duyulmuş olsa da Kuş Krallığı, en uzun hüküm süren devlet olarak biliniyor. Günümüzün Sudan bölgesinde yer alan, M.Ö. 785 senesinde kurulan Kuş Krallığı, M.S. 250 senesinde yıkılmıştır. Genel olarak pek fazla bilgi bulunmasa da monarşi ile yönetilen bir devletti. En uzun süren imparatorluklar arasında bulunan Kuş Krallığı'nın ekonomisi de altın ve demir ticaretiydi. Bazı tarihçiler, imparatorluğun çöl kabileleri tarafından sonlandırıldığını belirtiyor. Ama asıl neden her imparatorluğun müzdarip olduğu sömürgecilik. Çok fazla toprağı sömürge etmelerinden dolayı merkezi yönetim zayıfladı. Çeşitli isyanlar ile imparatorluk parçalandı. Ve ne yazık ki yerini tarihin tozlu sayfalarında aldı.

En uzun süren imparatorluklar

Osmanlı İmparatorluğu

En uzun hüküm süren Türk Devleti olarak anılan Osmanlı İmparatorluğu aynı zamanda Dünya tarihi açısından da çok önemlidir. Mezopotamya sınırları içerisinde kurulan devlet tarihini aslında hepiniz biliyorsunuz. Osmanlı İmparatorluğu, yükselişinde üç farklı kıtaya yayılmış durumdaydı. Çok çeşitli din, dil ve kültürleri de içerisinde barındırıyordu. Osmanlı Devleti, tüm bu farklılıklara rağmen toplamda 623 sene hüküm sürdü. Yani 1299 ve 1922 seneleri arasında hüküm sürmüştür. Osman Gazi, Bizans İmparatorluğu bölgeden çekilince küçük bir Türk devleti olarak Osmanlı’yı kurmuştu. Sonrasında ise Afrika, Avrupa ve Asya’ya kadar genişledi fakat Kurtuluş Savaşı sonrasında Osmanlı İmparatorluğu yıkıldı.

En uzun süren imparatorluklar

Venedik Cumhuriyeti

Tarihte en uzun süre hüküm süren imparatorluklardan bir diğeri Venedik İmparatorluğudur. Venedik Cumhuriyeti, Akdeniz ve Avrupa’da hızlı bir şekilde genişlemiştir. Başarısının büyük bir kısmını da deniz filosundan sağlamıştır. Venedikli kişiler 697 senesinden 1797 senesine kadar 1100 sene hüküm sürmüşlerdir. Venedik, Paolo Lucio Anafesto’nun Dük olarak ilan edilmesiyle başlamıştır. İmparatorluk genel olarak savunma açısından zayıf bir imparatorluktu fakat onu yıkan iç savaşı değil, komşuları ile sürekli savaş halinde olmasıdır. Deniz gücü konusunda tarihin en güçlü imparatorluğu ünvanına sahiptir. Venedik Cumhuriyeti Rönesans dönemine ev sahipliği yapmıştır. Bir çok bilim adamı ve filozof bu noktadan çıkmıştır. Venedik imparatorluğunda geçen dizilere örnek olarak Da Vinci Demons örnek gösterilebilir.

En uzun süren imparatorluklar

Silla İmparatorluğu

En uzun ömürlü imparatorluklar arasında yer alan Silla İmparatorluğu, M.Ö. 57 senesinde kuruldu ve M.S. 935 senesinde yıkıldı. Toprakları ise günümüzün Güney ve Kuzey Kore’nin tümünü kaplıyordu. Silla İmparatorluğu, Kim Park Hyeokgeose tarafından kurulmuştu ve bu imparatorluk tamamen onun yönetiminde büyümüştür. Silla İmparatorluğu, Kore Yarımadası’nın bir dizi krallığını fethetmiştir. Sonunda ise monarşi meydana geldi fakat soylu aileler ile fethedilen krallıklar arasında savaş bir türü dinmediği için imparatorluğun çökmesine sebep oldu.

En uzun süren imparatorluklar

Kutsal Roma İmparatorluğu

Kutsal Roma İmparatorluğu, Batı Roma canlanmasıyla beraber meydana çıktı. Aynı zamanda Roma katolik kilisesinin siyasi bir sayacı olarak da görülüyordu. Fakat isim, imparator seçmenler tarafından seçilirken de Roma’daki Papa tarafından taçlandırıldığı gerçeğinden gelmektedir. Yaklaşık olarak 962 senesinden 1809 senesine kadar hüküm sürüldü ve günümüzde Almanya’nın büyük bir kısmında yer alıyordu. Krallığın bağımsızlık arzusu da Kutsal Roma İmparatorluğu’nun düşmesine sebep oldu. Yine de dönemin en büyük Roma İmpatorluğu binlerce kişiye hüküm sürmüştür.

En Uzun Süren İmparatorluklar içeriğimizi beğendiyseniz, bu yazımız da ilginizi çekecektir.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap