Kız Kulesi Yıkıldı mı?

Bir süredir restorasyon çalışmalarında devam edilen ve kapalı durumda bulunan Kız Kulesi sosyal medya iddialarıyla gündem oldu. Kız Kulesi yıkıldı mı? Neden restore ediliyor ve daha birçok sorunuzu cevaplıyoruz...

Kız Kulesi Yıkıldı mı?

Kız kulesine yapılan onarım, bakım çalışmalarına ilişkin olan tartışmalar hala sürüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ise böyle bir durumun söz konusu olmadığını açıklasa da yapılan restoranlarda birçok kişi yıkıldığını veya orada olmadığını düşünüyor. Kız Kulesi’nin restorasyon projelerinin danışmanlığında bulunan mimar ve restorasyon uzmanı olan Prof. Dr. Zeynep Ahunbay ise tüm bu tartışmaları değerlendirdi. Ahunbay tarafından verilen bilgiye göre, yangın geçiren bu yapının 1944 senesindeki betonla yapılan bölümünün eski haline döndürüldüğünü belirtti. İşte Kız Kulesi mı ve Kız Kulesi hakkında merak edilen her şey…

Kız Kulesine Ne Yapılıyor?

İstanbul’un en önemli simgesinden biri olan Kız Kulesi, Eylül 2021 senesinden bu yana Kültür ve Turizm bakanlığınca yürütülen restorasyon çalışmasında hala devam ediyor. Restorasyon halinde görülen Kız Kulesi’nin son görüntüleri gündem olmaya devam ediyor. Çekilen bir videoda ise Kız Kulesi’nin arkasından geçen geminin, restorasyon olan Kulenin içerisinden görünmesi birçok tartışmaya sebep oldu. Bazıları yapının yıkıldığını da öne sürdü. Tepkilerin büyümesiyle Kültür Varlığı ve Müzeler Genel Müdürlüğü üzerinden de açıklama yapıldı.
Yapılan açıklamada 1940’lı senesinde Kız Kulesi’nde yaşanan yangın sonrası yapılan betorname, eklenti ve yapının depreme dayanıklı olmadığına da dikkat çekildi. 2022 senesi ve sonrasında çalışmalarında biteceğini ifade etti. 

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü Ne Dedi?

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada şöyle denildi:

1940’lı senelerde Kız Kulesi’nde meydana gelen yangın sonrasında yapılan betorname eklentisi, alanında uzman isimler arasında bulunan, Prof Dr. Feridun Çılı, Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Han Tümertekin, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi tarafından hazırlanan yapının da depreme karşı dayanımı olmadığına ilişkin olan raporlarla ve yine danışman hocalarımızın kontrolünde hazırlanan projelerle evrensel koruma ilkeleri göz önüne alınarak külah kısmı yapıdan uzaklaştırılmış, özgün malzemesinde uygun şekilde yapılan çalışmalar devam etmektedir. 2022 senesi sonunda tamamlanması da planlanıyor.

Kız Kulesi Neden Restore Ediliyor?

Kız Kulesi’nin restorasyon proje danışmanlığında bulunan Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, tartışmalara ilişkin olarak konuştu. Ahunbay, yaşanan yangın sonrasındaki kulenin üst bölgesindeki betorname olarak tekrardan yapılmış olduğunu söyledi. Ardından lodosa açık ve deniz kenarında rutubetli bir yerde olduğunu söyleyerek, 1944’ten beri kullanılan betorname içerisindeki demirlerin paslandığı ve depreme de dayanıklılığını yitirdiğini söyledi. Bu nedenle daha dayanıklı olabilmesi adına kendi özgün malzemesinden tekrardan yapılacağını belirtti.

Yeni Kız Kulesi Nasıl Olacak?

Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Kız Kulesi’nin restorasyonu sırasında tarihe saygı duyduklarının altını çizmiştir. Bunun yanı sıra yangından sonraki yapılan restorasyon işlemi, belgeleme olmadan kendi malzemesinden olduğunu da belirtiyor. Güncel olarak yapılan restorasyonla Kız Kulesi, II. Mahmut dönemine ait olan haline geri döndürüleceği ve proje kapsamında da döneme saygı göstererek kulenin yenilenmesine karar verilmiştir. Bu nedenle balkon ve kubbenin de tamamen ahşaptan yapılması da kararlaştırılmıştır. Restorasyona ilişkin olan tüm belge ve gelişmeler de kizkulesi.com üzerinden tüm halk ile paylaşılmaktadır.

İstanbul Boğaz’ın incisi olan Kız Kulesi’nde restorasyon çalışmalarında sona yaklaşıldığı biliniyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2022 senesinin Nisan ayında tamamlamayı hedeflediklerini söylediği kız kulesindeki restorasyon çalışmalarının son hali ise havadan görüntülenmiştir.

Kız Kulesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İstanbul’a gidildiğinde mutlaka gezilecek yerler arasında bulunan Kız Kulesi, milattan önce 5.yüzyılda Yunanlar tarafından İstanbul Boğazı’nın Üsküdar Salacak Sahili’ne yakın bir noktada inşa edildi. Bunun dışında Üsküdar’da Roma imparatorluğundan kalan tek eser olarak biliniyor. Tarih boyunca farklı amaçlar için kullanılan Kız Kulesi hakkında birçok hikâye üretilmiştir. Resmi kaynaklara göre açıklanan tarihçilerde Kız Kulesi’nden ilk defa M.Ö 400’lü senelerde bahsedildiği belirtiliyor. Bilindiği üzere yapılış amacı, deniz ticaretini kontrol altına alabilmek adına bir gümrük noktası olarak kurulmuştur.

Resmi kaynaklara göre tarih anlatan tarihçiler, Kız Kulesi’nden ilk defa M.Ö 400’lü senelerde bahsedildiğini söylemektedir. Atina’nın döneminde bölge, Yunan şehir devletiydi. Yüzyıllar boyunca ise bu kayalığın kendine verilen görevi yerine en iyi şekilde getirdiği bilinen bir gerçek.

Roma Devrinde Kız Kulesi

Yüzyıllar sonrasında Byzantion el değiştirdikten sonrasında yani tam olarak Konstantinopolis olduktan sonra, salacak açıklarında bulunan kayalığa ilk kule dikilmiştir. Romalı tarihçilere göre Kız Kulesi’nin ilk yapılış emri, Doğu Roma tarihinde önemli bir hanedanlık olan Kommenos hanedanından Bizans İmparatorudur. İmparatorun kuleyi yaptırmasındaki 2 önemli neden ise, Atina dönemindeki gibi İstanbul Boğazı’nı denetim altında tutmaktır. Diğeri de gümrük istasyonu olarak kullanılmasıdır.

Kuleyi desteklemek için Avrupa Yakası ile kule arasında kalın bir zincir çekilmiştir ve zincirin batmaması adına onlarca sal kullanılmıştır. Fakat bazı kaynaklarda ise ilk kulenin tüm çabalarına rağmen zincir ağırlığı kaldıramadığı, yıkıldığıdır. Roma devrinden Osmanlı dönemine ve oradan da günümüze kadar gelen Kız Kulesi, ülkece en önemli eserlerden arasında yerini alıyor.

Genel olarak Kız Kulesi birçok devlette önemli bir simge haline geldi. Günümüze kadar gelen bu yapının restorasyon çalışmaları son bulduktan sonra, Kız Kulesi tarihi ve abidevi değerine uygun olarak bir anıt eser, müze olarak hizmet vermek üzere tekrardan açıklanması beklenmektedir.

Kız Kulesi Yıkıldı mı? Yazımız ilginizi çektiyse, Oscar Ödüllü Gerçek Hayat Filmleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap