İnternet Günlük Hayatı Nasıl Değiştirmiştir?

İnternet insanlığın varlığını alt üst etmiştir. Artık günlük iletişimde tercih edilen araç olduğu ölçüde iletişimde devrim yaratmıştır. Yapılan hemen hemen her şeyde internet kullanılmaktadır. Pizza siparişi vermek, televizyon almak, bir arkadaşıyla bir anı paylaşmak, anlık mesajlaşma ile resim göndermek.

İnternet Günlük Hayatı Nasıl Değiştirmiştir?


İnternetten önce, haberler takip edilmek istenirse, sabah açıldığında gazete bayisine gitmek ve önceki gün olanları anlatan yerel bir baskı satın almak gerekmekteydi. Ancak bugün, yerel gazete ve dünyanın herhangi bir yerinden dakikaya kadar güncellenen herhangi bir haber kaynağını okumak için bir veya iki tıklama yeterlidir. 

1980'lerde ve 1990'larda İnternet, üniversitelerin ve araştırma merkezlerinin ve daha sonra dünyanın dört bir yanından kamu kurumlarının, kurumlarının ve özel girişimlerin IT yeteneklerini kapsayacak şekilde kapsamını genişletti. İnternet muazzam bir büyüme yaşadı; artık devlet kontrolündeki bir proje değil, 50.000'den fazla alt ağ, 4 milyon sistem ve 70 milyon kullanıcıdan oluşan dünyanın en büyük bilgisayar ağıydı.

Yirmi birinci yüzyılın ilk on yılında web 2.0'ın ortaya çıkışı, internetin kısa tarihinde bir devrimdi ve sosyal medyanın ve diğer etkileşimli, kalabalık tabanlı iletişim araçlarının yükselişini besledi. İnternet artık yalnızca bilgi alışverişi ile ilgilenmiyordu: bireylerin içerik oluşturmasına, birbirleriyle iletişim kurmasına ve hatta gerçeklikten kaçmasına olanak tanıyan karmaşık, çok disiplinli bir araçtı. Bugün dünyanın bir ucundan diğer ucuna saniyeler içinde veri gönderebiliyor, çevrimiçi sunumlar yapabiliyor, paralel “oyun dünyalarında” yaşayabiliyor ve gerçek hayatlarımızı, hayatımızı paylaşmak için resim, video, ses ve metin kullanabiliyoruz. 

İnternet

İnternet bizi coğrafi engellerden kurtarıyor ve belirli bir yere bağlı olmayan konu tabanlı topluluklarda bizi bir araya getiriyor. Bizimki, yeni teknolojilerle birbirine bağlı, ağ bağlantılı, küreselleşmiş bir toplumdur. İnternet, birbirimizle etkileşim kurmak için kullandığımız araçtır ve buna bağlı olarak gizlilik ve güvenlik için yeni zorluklar ortaya çıkarmaktadır.

Bilgi teknolojileri toplum genelinde köklü bir değişim yaratmış ve onu sanayi çağından ağlar çağına doğru ilerletmiştir. Dünyamızda, küresel bilgi ağları hayati bir altyapıdır - ancak bu, insan ilişkilerini hangi yönlerden değiştirdi? İnternet, iş, eğitim, devlet, sağlık hizmetleri ve hatta sevdiklerimizle etkileşim kurma biçimlerimizi değiştirdi - sosyal evrimin temel itici güçlerinden biri haline geldi.

Sosyal iletişimdeki değişiklikler özellikle önemlidir. Analog araçların bazı sektörlerde hala yeri olmasına rağmen, yeni teknolojiler her gün zemin kazanmaya devam ediyor ve özellikle gençler arasında iletişim uygulamalarımızı ve olanaklarımızı dönüştürüyor. İnternet tüm iletişim engellerini kaldırmıştır. Çevrimiçi ortamda, zamanın geleneksel kısıtlamaları ortadan kaldırır ve geniş bir iletişim olanakları yelpazesi vardır. Sosyal medya uygulamalarının etkisi “yeni iletişim demokrasisi” tartışmalarını tetikledi.

İnternet

İnternetin günümüzdeki gelişimi, ağırlıklı olarak anlık, mobil iletişim ile şekillenmektedir. Mobil İnternet yeni bir devrimdir. Akıllı telefonlar ve tabletler aracılığıyla kapsamlı İnternet bağlantısı giderek daha mobil bir gerçekliğe yol açıyor: belirli bir cihaza bağlı değiliz ve her şey bulutta.
İnsanlar artık işten veya dersten sonra bilgisayar ekranına bakarak saatler geçirmiyor; bunun yerine, her zaman her yerde çevrimiçi kalmak için mobil cihazlarını kullanırlar.

İnternetin Yarattığı İletişim Olanakları

İnternet ve Eğitim

İnternet, öğrenme için sınırsız olanaklar sağlayarak eğitimin tüm düzeylerini açıkça etkilemiştir. Eğitimin geleceğinin ağ bağlantılı bir gelecek olduğuna inanıyorum. İnsanlar, bilgi yaratmak ve paylaşmak ve herhangi bir zamanda, herhangi bir yerde, herhangi bir cihaz kullanarak öğrencilerin hayal gücünü cezbeden ve teşvik eden yeni öğretme ve öğrenme yolları geliştirmek için İnternet'i kullanabilir. Öğrencileri ve eğitimcileri birbirine bağlayarak ve güçlendirerek, ekonomik büyümeyi hızlandırabilir ve dünya çapında toplumun refahını artırabiliriz. Küresel öğrenme toplumunu inşa etmek için bir ağ üzerinden birlikte çalışmalıyız.

Ağlar ağı, tükenmez bir bilgi kaynağıdır. Dahası, İnternet, kullanıcıların geleneksel medya tarafından iletilen mesajların sadece alıcıları olarak eski pasif rollerinden aktif bir role geçmelerini, hangi bilgilerin, nasıl ve ne zaman alınacağını seçmelerini sağlamıştır. Bilgi alıcısı, bilgilendirilmek isteyip istemediğine bile karar verir.

İnternet eğitimi

İnternet ve Kültür

Eğitim alanında olduğu gibi, bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişimi ve küreselleşmenin geniş kapsamlı etkileri, ne olduğumuzu ve kültürel kimliğin anlamını değiştirmektedir. Bizimki, sınırları aşan kültürel akışların her zaman yükselişte olduğu karmaşık bir dünya. Uzay, zaman ve mesafe kavramları geleneksel anlamlarını kaybediyor. Kültürel küreselleşme burada ve kültürel süreçlerin ve girişimlerin küresel bir hareketi sürüyor.

İnternet, Gizlilik ve Güvenlik

İnternet kullanımını çevreleyen bir diğer önemli konu da gizliliktir. İnternet kullanıcıları, gizliliğin hayatımızda olması gereken bir şey olduğu anlayışına karşı daha duyarlı hale geliyor.

Gizlilik, sosyal medya kullanımının etkilerine ilişkin artan farkındalıkla birlikte gündemin üst sıralarına yakın bir yerde yükseldi. Çoğu zaman, insanlar tehlikeler hakkında gerçek bir fikirleri olmadan sosyal medyayı kullanmaya başladılar ve yalnızca deneme yanılma yoluyla - tamamen kaza, karışıklık ve hatalar - akıllıca davrandılar. Son zamanlarda, sosyal medyanın uygunsuz kullanımı her gün manşetlere çıkıyor gibi görünüyor. Profillerine uygunsuz yorumlar gönderen ünlüler, internete sızdırılan özel resimler ve kasetler, kullanıcılara karşı kibir sergileyen şirketler ve hatta özel veri kaçakçılığı veya sosyal medya istismarı içeren suç faaliyetleri.

İnternet

İnternet dünyasındaki hemen hemen her şey hala önümüzde duruyor ve bildiğimiz şekliyle mobil iletişimin onları daha dijital hale getirerek yeniden icat edilmesi gerekiyor. Gelecek, mobilitenin etkisiyle yakınlaşan inovasyonla şekillenecek. Bu sadece sosyal medya için değil, genel olarak internet için, özellikle de sosyal iletişim alanında geçerlidir. Birçok insanın ne yaptığımızı anlamadığını ve bizimki gibi şirketlerin küresel düzeyde potansiyel gelişimi hakkında hiçbir fikri olmadığını hissediyorum. Şu anda dünyanın bir köşesinde interneti alt üst edecek aracı geliştiren birileri olabilir. Günlük hayatımızı bir kez daha değiştirecek araç. Daha fazla fırsat yaratmak, bireylere yeni faydalar sağlamak, daha fazla bireysel ve kolektif refah getirmek. Sadece on yıl önce sosyal medya yoktu; önümüzdeki on yıl içinde, kökten yeni bir şey daha ortaya çıkacak. Ürünlerin, süreçlerin ve hizmetlerin iyileştirilebileceği veya yeniden oluşturulabileceği birçok alan vardır. Gelecek fırsatlarla dolup taşıyor ve İnternetin geleceği daha yeni başladı.

İçeriğimiz hoşunuza gittiyse "Devrim Yaratan Robot Teknolojileri" yazımıza da göz atabilirsiniz.

 

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap