Devrim Yaratan Robot Teknolojileri

Devrim yaratan robotlar tüm hayatı ele geçirmeye başladı. İşte sizleri şaşırtacak robot teknolojileri...

Devrim Yaratan Robot Teknolojileri

Daha önce sentetik bir televizyon yıldızı gördünüz mü? Peki ya robot hizmetçiler veya hastalıklarla savaşan biyolojik robotları gördünüz mü? Eğer duymadığınız içeriğimizi okumaya devam edin. Devrim yaratan yepyeni robot teknolojileri ile tanışın. Çünkü eninde sonunda yepyeni robot teknolojileri önünüze çıkmaya başlayacak. 
Yepyeni teknolojilerle üretilen bu robotlarla artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Devrim yaratacak robot türleri ile hastalıklar tamamen yok olabilir. Gelecek ünlülerde artık robotlar olabilir. İşte devrim yaratan robot teknolojileri…

Sentetik Medya Yıldızları Ön Plana Çıkacak

Yakında eğlence dünyasının gelecek yeni nesil yıldızları tamamen sanal veya robotlar olacak.. Günümüzde öne sürülen derin taklit (deepfake) videodaki bir kişinin yüzünü bir başkası ile değiştirebilen bir teknolojidir. Üstelik bu gelişme daha da ileriye gidiyor. Sentetik medya, yapay olarak bilgisayar sisteminde oluşturulan, gerçek olanlardan ayırt edilemeyecek şekilde yüksek çözünürlük, kalitede, ses, fotoğraf ve görüntüler üretilebiliyor. Hatta o kadarki gelecek on senede gerçek ile sanal olanı ayırt edemeyeceksiniz.

Artık robotlar kendi bestelerini oluşturarak ses ve diğer konuları kendileri halledebiliyor.  Hatta sadece müzik ve şarkıcı alanında değil haber sunumu da yapabiliyorlar. Çin’in devlet haber ajansı olan Xinhua, sentetik medya üretimi alanında TV haberlerini sunmaya başladı bile. Sentetik medyanın, bilgisayar tarafından üretilen haber sunucuları, ortak kullanımı konusunda yepyeni bir örnek sağlamaktadır.

Bulut Robotbilimi (Cloud Robotics) Devrimi Yaşanacak

Robot hizmetçiler yani robohizmetliler, birbirleriyle konuşabilen ve birbirlerini öğrenen küresel bir makine ağı oluşturabilirler. Günümüzde robotlar, belirli bir yere sabitlenmiş şekilde endüstriyel üretimlerde veya kontrollü ortamlarda hareket ediyor. Aynı zamanda sınırlı sayıda bir işi yapacak şekilde kullanılmaktadırlar. Yetenek ile zekâları da çok sınırlıdır. Bulut robotbilimi ise bizlere daha güçlü beyinleri bulut bilişimle birlikte yeni nesil robotlar vadetmektedir.

Bu robotların bulunmuş oldukları ortamalar, yapılan işler açısından oldukça esnek oldukları görülmektedir. Hatta daha fazla beklemeden evlere girmeye de başladı. Bulut robotbilimi, gören, işitebilen, dili ve çevreyi anlayan robotları meydana getirebilmesi adına çalışıyor. Google ile Amazon bulut bilişim sistemleri üzerinde şimdiden yoğun şekilde çalışmaktadırlar.

Robot Hizmetçiler

Aralarında konuşabilen, birbirlerinden öğrenebilen küresel makine olan robotlar, evin her yerinde faaliyete geçebiliyor. Şimdiye kadar bu robotların oldukça zayıf bir beyinleri vardı. Yükleri taşıyabilmek, metalleri perçinlemek gibi kendilerine verilen talimatları alarak görevlerini yapıyorlardı. Bunun dışında kendileri için özel olarak tasarlanan atölye ve fabrikalarda da çalışabiliyorlardı. Bulut robotiği ise robot dünyasında tamamen yeni bir şey vaat etmektedir. Çevrimiçi bulutlarda depolanan süper beyinlere sahip robotlar ile entelektüel güçleri arttırılabilecek ve çalışabilecek yerlerde daha esnek olmaları sağlanabilecek. 

Önemli bir proje olan Google ana şirketi olan Alphabet’in moonshot factory birimi tarafından hazırlanan ‘Everyday Robot Project’ ise yaşanılan ve çalışılan yerleri anlayacak akıllı robotlar geliştirmeyi hedefliyor. Aynı zamanda daha hızlı bir ilerleme kayıt ediyorlar. Bu nedenle artık her evde robot hizmetçileri görmek mümkün olabilir.

Tedavi Eden Robotlar

Gen düzenleme aracı olan CRISPR, hastalıkları genetik düzeyde tedavi edebilen bir robottur. Hatta ilk olarak 2018 tarihinde Çin’de uygulanmıştır. Genleri oynanan iki kız kardeşin genleri, CRISPR yöntemi ile onları AIDS hastalığına koruyacak şekilde değiştirilmişti. CRISPR, spesifik olarak DNA dizilerini hedefleyebiliyor ve kesebiliyor. Hatta bu çalışmalar adına bakteriyel enzim araştırmacısı da hapis cezası almıştı. CRISPR teknolojisi, belirli olan DNA dizilerini hedefler ve kesme işlemleriyle birlikte bakteri enzimleri aracılığıyla gerçekleştiren bir genetik mühendisliği yöntemidir. 

Bu yöntem etik açısından özenli araştırmalar ve sorunsuz yöntemleriyle yaşamı tehdit eden çeşitli hastalıklara karşı kullanılmaya başlanmıştır. Çin’de ve ABD’de farklı kanser hastaları CRISPR ile tekrardan düzenlenerek kendi bağışıklık hücreleri ile tedavi ediyorlar. Birçok kanser türü, kan hastalıkları, AIDS, sistik fibröz gibi birçok hastalığın tedavisi için büyük beklentiler mevcut.

LG Cloi Servebot Ürünleri

Bu ürünler otel, hastane ve restoranların içerisine teslim edebilmek adına içinde raf ve çekmece bulunan robotlardır. Bu akıllı robotlar özellikle servis alanında çok fazla işe yarıyor. Bu nedenle garsonluk mesleğinin sonunu tamamen getirebilir. İster lüks bir İtalyan restoranında ister ilaçları bir hastane katından diğerine nakletmek olsun, mümkün olabildiği en verimli rotayı izler ve malzemeleri de doğru sırayla teslim edebilmek için aynı anda birkaç fazla talimat alabilir.

LG Cloi robot ürünleri arasında restoranlarda müşteriler için yemek hazırlayabilen robotlardan, temizlik yapan robotlara kadar geniş bir alana kadar yayılıyor. LG Cloi UV-C robot olarak bilinen bu teknoloji, bir yüzeyi insandan daha iyi dezenfekte ediyor. Aynı zamanda insan operatörlerinin ultraviyole ışığa maruziyetini de en aza indirmek adına mobil uygulama aracılığı ile çalıştırabiliyor. Yakın zamanda ABD’de ilk kere kullanıma sunulacak.

Genel olarak tüm bu robotlarla tamamen teknolojik bir patlama yaşıyoruz. Bu dönüşüm şimdiden dünyaların güç dengelerini değiştirmeye başlamıştır. Çünkü artık robotlar sayesinde hayatta kalacağız, robotlar arabaları bizim yerimize kullanacak ve bizim yerimize çalışacaklar. Gelecekte nelerin olacağına bir göz attığımızda, küresel olarak çok büyük bir değişimin eşiğinde olabiliriz. Bu değişim daha olumlu, daha sağlıklı ve daha konforlu olabilir. Üstelik iş anlamında yepyeni fırsatları sunuyor ve üretimi de arttırıyor. 

Devrim Yaratan Robot Teknolojileri yazımız ilginizi çektiyse Yazılım Nasıl Öğrenilir? Yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap