İnstagram Kullanımının Psikolojiye Olumsuz Etkileri

Arada sırada İnstagram hikayelerine bakarken gününüzün büyük bir kısmını geçirdiğiniz oluyor mu? İnstagram, birçok kişi için faydalı bir sosyal medya olsa da aslında psikolojinize büyük hasarlar bırakıyor. İşte İnstagram kullanımının psikolojiye olumsuz etkileri...

İnstagram Kullanımının Psikolojiye Olumsuz Etkileri

İnstagram kullanımının psikolojiye olumsuz etkileri ve hayatınızı kötü etkilediğine dair birçok bilimsel araştırma var. Büyük ölçekli yapılan araştırmalar sonucunda hem İnstagram hem de diğer sosyal mecralar konusunda daha fazla bilgi sahibi olabilmekteyiz. Fakat bir yandan da birçok zararı da öne çıkabilmektedir. En belirgin İnstagram zararları arasında,

  • İnstagram, depresyon oranını ciddi oranda arttırdığı görülür. Bunun nedeni ise, daha lüks veya güzellik algısına karşı ezik hissetme duygusu olabilmektedir.
  • Aşağılama, zorbalık ve hakaretin aşırı derecede olduğu sosyal mecra, bu tarz kötü olaylara teşvik etmektedir.
  • İnstagram ve diğer sosyal mecraların yoğun kullanılması, uyku sorununa neden olabiliyor.
  • Reels bağımlılığı veya durum bağımlılığında sürekli kaydırma ve daha fazla izleme isteği beyni daha doyumsuz hale getiriyor.

Genel olarak İnstagram kullanımının psikolojiye olumsuz etkileri sonucunda, eksiklik duygusunu uyandırabilmektedir. Bu nedenle İnstagram’ın zararları arasında, özgüven eksikliği büyük ölçüde görülebiliyor. Daha lüks yaşamlar, iyi fizikler ve güzel yüzler görüldükçe, kişinin onlar gibi olmanın daha mutluluk getirdiğine inanmaktadır. İnstagram kullanımının psikolojiye olumsuz etkileri ve diğer benzeri platformun etkileri arasında, kişilere yansıtılan hayatların büyük çoğunluğu yalan veya abartı olduğu büyük bir sorun yaratabiliyor.

İnstagram kullanımının psikolojiye olumsuz etkileri

İnstagram Kullanmanın Psikolojik Etkileri

Birçok insan, günümüzde sosyal medya hesaplarına sahiptir. Sosyal medya hesaplarında birçok farklı kullanım amacının olması da bu kullanımı tetiklemiştir. Genel kullanım itibariyle, İnstagram kullanımı, dış görünüş üzerinde yoğunlaşabilmektedir. Birçok insan, özellikle İnstagram tarzında fotoğraf paylaşımının yüksek olduğu platformlarla rekabete girmektedir. Bu noktada İnstagram kullanmanın psikolojiye olumsuz etkileri öne çıkabiliyor.

İnstagram’ın psikolojik zararları genel olarak kadınlar üzerinde daha fazla olumsuz etki yaratıyor. Çünkü kadınlar bir süre sonra vücut imajlarından endişe duyarak kendilerini kusurlu hissediyorlar. Uzun süre, İnstagram kullanımıyla kısır döngü başlıyor ve kendilerini daha aşağılanmış hissetmeye başlıyorlar.

İnstagram kullanımının psikolojiye olumsuz etkileri

İnstagram’ın Depresyona Etkileri

İnstagram’ın depresyona etkileri açısından baktığımızda, Kaliforniya Üniversitesi’nde bu konuda çeşitli bilimsel araştırmalar yapılmıştır. Nörologların dediğine göre, paylaşımlara gelen beğenilerle, beyinde sarhoş edici bir etkinin olduğu kanıtlanmıştır. Beyinde, ödüle ve ödüllendirmeyle alakalı bölümünde, büyük etkisi olan İnstagram’da, beğenilme kısmı da etkisini gösteriyor.

Uzmanlar, beğenilme ve onaylanma motivasyonunun bir bağımlılık haline geldiğini belirtmiştir. Bu nedenle İnstagram’da beğenilme arzusu da bağımlılığa yol açarken, kişilerin olmadığı bir hali yansıtması da söz konusu olabiliyor. İnstagram kullanımının psikolojiye olumsuz etkileri konusunda genel yaş aralığı ise, özellikle ergenlik çağındaki kişilerin daha fazla yaşadığı durumlar arasında. Yapılan araştırmalarla beyinde MR makinesinde izlenen gençlerin beğeni aldığında çikolata yemişçesine veya piyango kazanmış gibi mutlu olduğu gözlemlenmiştir.

İnstagram kullanımının psikolojiye olumsuz etkileri

İnstagram’da Kişisel Rekabet Sorunu

Sosyal medyanın zararları arasında en öne çıkanı, kişisel rekabetin insanları tüketmesidir. Sosyal medya platformlarında, bu kişisel rekabetin kullanıcıları nasıl tükettiği ve aslında gösterdiğinin aksine, arka planda ciddi bir depresyon, rekabet, yalnızlık ve travmaların hâkim olduğu görülmektedir. Bireyler, İnstagram ve diğer sosyal medya platformlarında kendilerini daha geride bırakan, kişisel imajını zedeleyen olayları yansıtmıyor.

Aksine kendilerini mutlu, rahat ve huzurlu hissedecekleri, iletişim sağlayabilecekleri, daha dayanışmacı ve keyifli bir platform olarak konumlayarak yönetebiliyorlar. İnstagram kullanımının psikolojiye olumsuz etkileri arasında meydana gelen bu rekabetçi ve kişisel imajda mücadele durumu, insanlarda belirlenen kriterlerde ciddi bir travma strese neden oluyor.

İnstagram kullanımının psikolojiye olumsuz etkileri

İnstagram Uykusuzluğa Neden Oluyor

Günümüzün en büyük ve en popüler sorunlarından biri de uykusuzluktur. Uykusuzluk ve sosyal medya arasında, bir neden sonuç ilişkisi yoktur fakat uzmanlar, yaptığı araştırmalarla bu ikilinin birbirine bağlı olduğunu kanıtlamıştır. İnstagram kullanımının psikolojiye olumsuz etkileri ile sosyal medyanın her şeyden önce arttırdığı stres ve depresyon, önemli etkenler arasında.

Bunun dışında bilgisayar ışığı ve telefonlarda, gece vakitlerinde fiziksel olarak epeyce yorabilmektedir. Bu durumda, vücudun günlük ritmini olumsuz şekilde etkiler ve uykuyu kaçırır. Buna bağlı olarak, gün içerisinde halsiz hissetme, odaklanamama gibi birçok etki de görülmektedir. İnstagram kullanmanın psikolojiye olumsuz etkileri açısından en önemli kısmı uykusuzluktur diyebiliriz.

İnstagram kullanımının psikolojiye olumsuz etkileri

İnstagram’ın Olumsuz Etkileri Nasıl Azaltılır?

İnstagram kullanırken, görülen psikolojik zararı yok etmek veya azaltmak isteniyorsa bunun için doğru adımları atmak gerekir. Bireyler öncelikle sosyal medya bağımlılığı zararları ve etkilerini iyi bir şekilde kavramak ve farkında olmak gerekir. İnstagram’ın zararları hayatı olumsuz etkilediğinde, imkân varsa İnstagram’dan tamamen çıkış yapmanızı tavsiye ederiz. İnstagram’ın olumsuz etkileri nasıl atlatılır bakıldığında,

  • Sosyal medya kullanım sürenizin farkında olun. Bu noktada kullanabileceğiniz çeşitli uygulama, İnstagram kullanım sürenizi ölçer. Bu süreyi zamanla kısaltabilirsiniz.
  • Farklı uygulamalarla İnstagram kullanımınızı kısıtlamanız işinize yarar. Social Fever, ZenScreen, BreakFree gibi mobil uygulamalar, kullanım sürenizi kısıtlar.
  • Bildirim ayarlarınızı değiştirin ve İnstagram bildirimlerini kapatın. Eğer uygulamayı silmekte zorlanıyorsanız, bildirim ayarlarınızı kapatarak İnstagram’a girme sürenizi azaltabilirsiniz.
  • En etkili yöntem, mümkünse İnstagram uygulamanızı tamamen bırakmaktır. Özellikle bir günde 5-6 saat üzerinde vaktiniz geçiyorsa, uygulamayı silmeniz sizlere bu saati geri kazandırır. Böylece hayatınıza daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

Eğer, İnstagram’dan vazgeçemiyorsanız gün içinde kullanmış olduğunuz süreyi azaltmanız gerekir. İnstagram platformunun, benzeri işleriniz veya hobileriniz için kullandığınızda, diğer bireylerin orada sundukları görsel ve videoların kurgu olduğunu bilmeniz önemlidir. Bunun farkında olmak, olumsuz etkileri azaltmak, İnstagram kullanımının psikolojiye olumsuz etkileri açısından önemli bir konudur.

İnstagram Kullanımının Psikolojiye Olumsuz Etkileri yazımız ilginizi çektiyse, İnstagramın Bilinmeyen Özellikleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap