Instagram Kullanıcıları Hesaplarının Askıya Alındığı Bildiriyor

Bazı kullanıcılar sosyal medya uygulamasına erişemediklerini ve hesaplarının askıya alındığının kendilerine bildirildiğini söyledi. Birçok Instagram kullanıcısı Pazartesi günü, topluluk kurallarını ihlal ettikleri gerekçesiyle hesaplarının askıya alındığına dair bir bildirimle uyandı. Birkaç saat içinde, bazıları erişimlerinin geri yüklendiğini bildirdi.

Instagram Kullanıcıları Hesaplarının Askıya Alındığı Bildiriyor

Uygulamada Cadılar Bayramı fotoğraflarını yayınlayamayan kullanıcılar Twitter ve diğer platformlarda cevap aradılar ve birçoğu Instagram tarafından belirtilen ihlallerin ne olabileceği hakkında hiçbir fikirleri olmadığını söyledi. Uygulamanın ana şirketi Meta'nın sözcüsü Christine Pai, dünyanın farklı bölgelerindeki kullanıcıların hesaplarına erişimde sorun yaşadığını doğruladı. Pai bir e-postada "Sorunu mümkün olan en kısa sürede çözmek için çalışıyoruz ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz" dedi. Şirket, askıya alma işlemlerinden kaç kişinin etkilendiğini açıklamadı.
 
Bazı kullanıcılar e-posta ve telefon numaralarını doğruladıktan sonra hesaplarının yeniden çalışmasını sağlayabildiklerini bildirirken, diğerleri yeniden erişim sağlama çabalarına rağmen hala sorunlarla karşılaşıyor. Askıya alınan hesaplara ek olarak, bazı kullanıcılar uygulamayı yüklerken sorun yaşıyor. Birçok kullanıcı Twitter'da, uygulamayı her açmaya çalıştıklarında çöktüğünü belirtiyor. iOS için Instagram'ın bugün erken saatlerde bir uygulama güncellemesi yayınladığını ve bunun kullanıcıların şu anda karşılaştığı sorunlara yol açmış olabileceğini belirtmek gerekir, ancak bu doğrulanmadı. Instagram, sorunlara neyin yol açmış olabileceği konusunda henüz bilgi vermedi.

instagram

Şirket, askıya alma işlemlerinden kaç kişinin etkilendiğini açıklamadı. Birçok kişi bu sorunun fotoğraf paylaşım platformundaki geçmiş kesintilerden farklı olduğunu, çünkü hesaplarına erişememek yerine hesaplarının askıya alındığının kendilerine bildirildiğini belirtti. Bildirimi alan kullanıcılara 30 gün içinde karara itiraz etme seçeneği sunuldu. Bildirimde "Hesabınızı onaylayamazsak, kalıcı olarak devre dışı bırakılacaktır" ifadesi yer aldı. Kullanıcılar itiraz sürecini takip etmeye çalışırken hesaplarından çıkış yaptıklarını ve tekrar giriş yapamadıklarını Twitter ve diğer sitelerde bildirdiler. Bazı kullanıcılar, Pazartesi sabahından önce de uygulamayı kullanırken aksaklıklar yaşadıklarını, ancak sorunların bu kadar yaygın olmadığını söyledi.

Kullanıcıların kesintileri bildirebildiği DownDetector.com web sitesi, sorun bildirimlerinin sabah 9 civarında başladığını gösterdi. Bu raporlar öğlene doğru keskin bir şekilde azalmaya başladı. Sabah geç saatlerde pek çok kullanıcı işlerin tekrar normal şekilde yürüdüğünü, fotoğraflarının ve erişimlerinin geri yüklendiğini bildirmeye başladı. Bunun gibi sosyal medya kesintileri genellikle uzun sürmez. Geçtiğimiz ay Instagram, teyit edilen bir kesintinin bir saat içinde çözüldüğünü söylemişti. Meta'nın hisse senedi fiyatı 98.21 dolardan açıldıktan sonra Pazartesi günü erken işlemlerde yaklaşık yüzde 5 düştü. Şirket çalkantılı bir yıl geçirdi: Cuma günkü kapanışa kadar Meta'nın hisse senedi fiyatı bu yıl yüzde 70'ten fazla düşmüştü.

instagram

Temmuz ayında, sosyal medya şirketi halka açılmasından bu yana ilk gelir düşüşünü bildirdi ve yavaşlayan büyüme kaydetmeye devam etti. Bu ay, kârının bir önceki yıla göre yüzde 52 düştüğünü bildirdi. Arlington, Va.'da bir emlakçı olan Chris Perry, hesabı askıya alınmadan önce Pazartesi sabahı her dakika düzinelerce takipçi kaybettiğini fark etti. Yaklaşık 45.000 takipçisi olan Instagram hesabı, potansiyel alıcı ve satıcılarla bağlantı kurmasına yardımcı oluyor. "Tekrar girememek benim için büyük bir endişe kaynağı," dedi. "Eğer şu anda açık değilse, bu büyük bir mesele değil. Bekleyebilirim. Kalıcı olarak silinirse, bu benim işimin büyük bir parçası." Orlando, Fla.'da bir kamu avukatı olan Beth Bourdon için Instagram eğlence için, iş için değil. Uygulamasıyla ilgili sorunların Pazar gecesi, akışında gezinmeye çalışırken uygulamanın sürekli çökmesiyle başladığını, ancak hesabının hiçbir zaman askıya alınmadığını söyledi. "Küçük çocukları olan pek çok arkadaşım var ve onlar Cadılar Bayramı için yaşıyorlar," dedi. "Her şeyi yapıyorlar, bu yüzden Cadılar Bayramı fotoğraflarını yayınlamak istediklerini biliyorum."

instagram

Instagram hesaplarının askıya alınmasına itiraz etmeye çalıştıklarını söyleyen bir Twitter kullanıcısı, tekrar giriş yapmaya çalıştıklarında bir hata mesajıyla karşılaştıklarını söyledi "Girdiğiniz kullanıcı adı bir hesaba ait görünmüyor. Lütfen kullanıcı adınızı kontrol edin ve tekrar deneyin." Cevabıyla karşı karşıya kaldıklarını dile getirmişlerdir. 

Meta'nın Downdetector'un son bilgilerine verdiği yanıtta, "Sorunu mümkün olan en kısa sürede düzeltmek için çalışıyoruz. Instagram kullanıcıları yakında hesaplarının kontrolünü yeniden ele alacaklar. Sabrınız için teşekkür ederiz."

Bu oldukça vahşi bir kesinti. Hafta sonu boyunca Instagram bazı kullanıcılar için çökmüştü ve Pazar günü gün boyunca çöküyordu. Ancak toplu bir askıya alma ve bir gecede yüzlerce takipçi kaybettiğini söyleyen insanların birleşimi çok garip bir soruna işaret ediyor. Şu an içinse en iyi çözüm beklemek ve Twitter'da şikayet etmek olarak görünmektedir. 

"Michelin Guide İstanbul'daki Beş Restorana Yıldız Verdi" içeriğimize de göz atmayı unutmayın

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap