Günümüzde Burun Estetiği

Burun estetiği belki de estetik operasyonlar arasında en popüler olanı. Burun estetiği ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi sizler için derledik.

Günümüzde Burun Estetiği

Rinoplasti terimiyle adlandırılan burun estetiğinde burundaki şekil bozuklukları ya da burnun ölçüleri kalıcı bir şekilde düzeltiliyor. Burun estetiği ameliyatlarında burnun büyütülmesi, küçültülmesi, düzleştirilmesi gibi farklı operasyonlar gerçekleştiriliyor. Kısaca, burnun yüzle estetik olarak orantılı bir şekle getirilmesi için gerçekleştirilen tıbbi müdahaledir. Bazı kişilerde sadece burnun şeklinin değiştirilmesi işlemi yapılmıyor. Aynı zamanda nazal septumun (burun septumu) da düzeltilmesi gerçekleştiriliyor. Burun boşluğunda bulunan ve bu boşluğu ikiye ayıran kıkırdak ve kemikten ibaret bir yapı olan bu septumun da düzeltilmesini içeren burun estetiği ameliyatı türüne ‘septorinoplasti’ adı verilir. 

 

 

BURUN ESTETİĞİNİN ÖNEMİ

Burun estetiği (Rinoplasti) estetik bakımdan yüzümüzde büyük bir önemi olan burnun hem görünüm hem de sağlık açısından önemli görevleri vardır. Yüzün tam ortasında yer aldığı için burundaki estetik bozukluklar kişiyi rahatsız edebilmekte ve sosyal yaşantısını olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden bu durumdan rahatsız olan kişiler burun estetiği için cerrahi işlemlere başvururlar. Burnun yüzün diğer kısımlarıyla olan oranı ölçülendirildiği zaman burun yüz ile uyumlu bir görünüme sahip olur ve kişiyi estetik açıdan beğenilir kılar. Kişinin yüzü ne kadar güzel olursa olsun burunda yer alan estetik uyumsuzluk ya da bozukluklar bu güzelliği geride bırakır. Bu da kişilerde özgüven kaybına yol açarken psikolojik rahatsızlıkları bile beraberinde getirebilir.

Burun estetiği

BURUN ESTETİĞİ KİMLERE UYGULANIR? 

Birçok kişi psikolojik olarak burun görüntüsünden rahatsız olduğu için cerrahi müdahale düşünmektedir. Ancak tabi cerrahi operasyonlar, herkese koşulsuz bir şekilde uygulanabilen müdahaleler değildir.

Bu tıbbi müdahaleyi olmak isteyen kişilerin bazı kriterlere sahip olması gerekir. Öncelikle rinoplasti operasyonunda önemli bir yaş sınırı vardır. Bu yaş sınırı kadınlarda 16 iken erkeklerde ise 18 olmaktadır. Bu yaş sınırını geçen kişilerde dikkat edilen diğer unsurlardan biri kişilerin cerrahi müdahaleye engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığıdır.

Burun estetiği

BURUN ESTETİĞİ NASIL YAPILIR?

Genellikle bu ameliyatı olacak olan kişilere genel anestezi uygulanarak yapılan bir operasyondur. Nadir görülmekle birlikte, burun ucu estetiği sadece lokal anestezi ile yapılabilir. Burun estetiği ameliyatı toplamda açık ameliyat ve kapalı ameliyat olmak üzere iki farklı çalışma ile yapılmaktadır. Açık olan ameliyatta burun kemiği ve burun kıkırdağına müdahale edilir.

Kapalı olan ise izsiz yöntem olarak bilinir. Açık teknik çok fazla burun ucu bozuklukları olan ve kemik eğriliğinin de ileri derece olması durumunda uygulanır.  Açık yöntemde çok büyük kesiler söz konusu olmadığı için zaman içerisinde ameliyat izleri tamamen ortadan kalkabilir. Kapalı teknik ise burnun küçültülmesi ve burnun üzerindeki yamukluğun düzeltilmesi konusunda konuşulacak yöntemdir. İzsiz olması nedeniyle çok fazla tercih edilmektedir. Ancak bu yöntemlerden hangisinin size uygulanacağı ise doktor muayenesi sonrasında karar verilir.

 

Burun estetiği

BURUN ESTETİĞİ ÖNCESİNDE HAZIRLIKLAR 

Burun estetik öncesi hazırlıklar sayesinde hem operasyonun başarılı geçmesi hem de oluşabilecek tüm komplikasyonların azaltılması sağlanır. Genel olarak ameliyat öncesi yapılan işlemlerden bahsedersek;

• Anestezi uzmanları gereken tetkikleri sağlar ve sizin genel sağlık taramanızı yapar. Böylece ameliyata engel bir durumun olup olmadığı tespit edilir.
• Cerrahi müdahale öncesinde ameliyat olacak kişilerin nezle, soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıkları olmaması gerekir.
• Daha önce yapılmış olan bir burun ameliyatı var ise bu konuda mutlaka doktora bilgi verilmesi gerekir. 
• Düzenli olarak kullanmakta olduğunuz ilaçlarınız, kronik rahatsızlığınız varsa bu konuda doktorunuzu mutlaka bilgilendirmeniz gerekir.
• Ameliyat öncesinde hastaların en az 10 gibi bir süre öncesinde aspirin vb. kan sulandırıcı etkiye sahip olan ilaçları bırakması gerekir.
• Ameliyat günü sizin doktorunuzun bilgilendirdiği şekilde hiçbir şey yememeniz gerekir.
• Sigara bu tarz cerrahi operasyonlar sonrasında yaraların geç iyileşmesine neden olduğu için hem operasyondan önce hem de sonrasındaki en az 3-4 hafta gibi uzun bir süre içilmemesi gerekir.
• Operasyon öncesinde doktorunuza danışmadan herhangi bir ağrı kesici bile almamanız gerekir.

Burun estetiği

BURUN ESTETİĞİ SONRASI ÖNEMLİ BİLGİLENDİRMELER 


Yapılacak olan operasyonun öncesinde nasıl bir takım önemli ayrıntılara dikkat etmeniz gerekiyorsa aynı şekilde operasyondan sonra da herhangi bir sorun yaşamamanız için bazı önemli noktalara dikkat edilmesi gerekir. Cerrahi operasyon sonrasında dikkat edilmesi gerekenler;
• Burun operasyonu sırasında hastalara tampon uygulaması yapılmaktadır. Bu tamponların çıkarılma süresi doktorunuz tarafından sizin ameliyattaki durumunuza göre belirlenmektedir. Genel olarak 2-7 gün içinde tamponları çıkartılmaktadır. 
• Cerrahi ameliyat sonrasında tamponlar takılı olduğundan boğazınızda çok hafif yanma hissi, kuruluk ve bunların haricinde nadir de olsa boğaz ağrısı olabilir. Bu durum yaklaşık 3-4 gün içinde geçecektir.
• İşlem sonrasında genel olarak dayanılmayacak kadar çok şiddetli ağrı görülmemektedir. Hafif ağrılar içinde doktorunuz size ağrı kesici vermektedir.
• Bunlara ek olarak ameliyattan sonra gözaltlarınızda şişlik ve morluk oluşabilir. Bunlarda ortalama 3-4 gün içinde geçecektir.
• Burnunuzda hafif kanlı akıntılar gelebilir bu da normal bir durumdur. Ağızdan ve burundan çok yoğun bir biçimde kan geldiği zaman mutlaka doktora danışılması gerekir. Bunların yanında yüksek ateş, baş ağrısı ve kötü kokulu akıntı olduğunda da doktorunuza başvurmanız gerekir.
• Ameliyattan sonra gıda alımı için minimum 4 saat, su içmek için ise en az 3 saat beklemeniz gerekmektedir.

Burun estetiği

DEVLET HASTANESİNDE BURUN ESTETİĞİ FİYATLARI 

Devlet hastanesinde burun estetiği fiyatı yapılacak ameliyatın tipi, yapılacak olan hastane, doktor gibi faktörlere bağlı olarak 8.000 TL ila 20.000 TL aralığında yapılmaktadır. 
Devlet hastanelerinde alınan randevulara bağlı olarak 6 ay ila 12 ay arasında bekleme süresi oluşabilir. Ameliyat sonrası iyileşme sürecinde hastanede geçirilecek olan 2-3 günün konforu, özel hastanelere göre maalesef daha düşüktür.

 

ÖZEL HASTANELERDE BURUN ESTETİĞİ AMELİYATI FİYATLARI 

Özel hastanelerde burun estetiği ameliyatı, devlet hastanelerine bakıldığında daha yüksek oranlarda yapılmaktadır. Herhangi bir özel hastanede yapılacak olan burun estetiği ameliyatı için verilebilecek olan en düşük ameliyat tutarı, yapılacak tüm işlemlerle birlikte 10 bin TL’den başlamaktadır. Yapılan ameliyat sayısı ve ek işlemlere bağlı olarak bu tutarda değişiklikler olabilir.
Özel hastanelerde burun estetiği ameliyatı için ortalama verilebilecek en yüksek miktar da 35 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.
Tüm illerde bulunan hastanelerdeki burun estetiği ameliyat fiyatları aşağıdaki tabloda verilmektedir:

 

Hastanelere göre Burun Estetiği fiyatı

Burun Estetiği fiyatı (TL)

Acıbadem Hastaneleri Burun Estetiği fiyatı

15.000 TL-25.000 TL

Memorial Hastaneleri Burun Estetiği fiyatı

10.500 TL-19.000 TL

Medipol Hastaneleri Burun Estetiği fiyatı

10.500 TL-16.000 TL

Özel İzmir Park Tıp Merkezi Burun Estetiği fiyatı

10.000 TL-20.000 TL

Bursa Özel Esentepe Hastanesi Burun Estetiği fiyatı

12.000 TL-16.000 TL

Ankara Özel Hastanelerinde Burun Estetiği fiyatı

10.000 TL-18.000 TL

Malatya özel hastanesi Burun Estetiği fiyatı

10.000 TL-15.000 TL

Özel meltem hastanesi Burun Estetiği fiyatı

10.500 TL-19.000 TL

Van lokman hekim hastanesi Burun Estetiği fiyatı

11.000 TL-12.500 TL

Özel Medipol hastanesi Burun Estetiği fiyatı

15.000 TL-25.000 TL

Kayseri özel hastane Burun Estetiği fiyatı

13.000 TL-18.000 TL

Özel Bingöl hastanesi Burun Estetiği fiyatı

14.500 TL-18.500 TL

Gaziantep özel hastane Burun Estetiği fiyatı

12.000 TL-19.000 TL

Özel Göztepe hastanesi Burun Estetiği fiyatı

12.500 TL-16.500 TL

Özel Çapa hastanesi Burun Estetiği fiyatı

15.000 TL-25.000 TL

Özel Batman Dünya hastanesi

10.000 TL-19.000 TL

Özel bağlar hastanesi

11.000 TL-18.000 TL

Özel Pendik bölge hastanesi

12.000 TL-20.000 TL

Özel Gaziosmanpaşa hastanesi

14.000 TL-19.000 TL

Çorum özel hastanesi Burun Estetiği fiyatı

10.000 TL-17.000 TL

İstanbul Özel Hastanelerde Burun Estetiği Fiyatları

18.000 TL-35.000 TL

 

Bu içeriğimizi beğendiyseniz "Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?" içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap