Gülşen Neden Tutuklandı?

Son dönemde popülerliği artış gösteren Gülşen'in son durumu merak ediliyor. Gülşen neden tutuklandı? Tahliye oldu mu? gibi birçok soruya cevap veriyoruz...

Gülşen Neden Tutuklandı?

Şarkıcı olan Gülşen Bayraktar Çolakoğlu, 30 Nisan tarihinde verdiği konser sırasında kullandığı bazı ifadeler nedeniyle hakkında soruşturma başlatıldı. Bu noktada Gülşen neden tutuklandı sorusu da sıklıkla soruluyor. Tutuklanma nedeni ‘’Halkı kin ve düşmanlığa tahrik, aşağılama’’ suçlamalarıyla tutuklanmıştır. Birçok hukukçu, eleştirmiş olduğu bu tutuklama kararı büyük bir yankı uyandırdı.

Gülşen, 30 Nisan 2022 tarihinde İstanbul’da bir konser sırasında sahnedeyken söylediği bir söz sonucunda tutuklandı. Gülşen neden tutuklandı baktığımızda tutuklanmaya neden olan bu söz, ''İmam Hatip’te okumuş bence daha önce kendisi, sapkınlığı oradan geliyor.’’ Şeklindeki ifadesinden başladı. Bu sözler çok kısa zamanda sosyal medyada yankı topladı.

Gülşen neden tutuklandı

Gülşen Neden Tutuklandı?

Gülşen son durum ve Gülşen’in tutuklanma durumuna daha detaylı değinecek olursak, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, Gülşen’in sahne sırasında İmam Hatip Liselilere atıfta bulunduğu sözleriyle, Türk Ceza Kanunu’nda 216. Maddesi kapsamında soruşturma başlatıldı. Ardından savcılığın talimatıyla Gülşen, Beşiktaş’taki evinde gözaltına alındı. İfadesinin ardından ise tutuklama talebiyle adliyeye sevk edildi ve sonrasında mahkeme kararıyla tutuklandı.

İstanbul 2. Sulh Ceza Hakimliği tutuklanma kararında, Gülşen’in halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik suçunu işlediği konusunda ‘’kuvveti suç şüphesinin varlığı, somut delillerle mevcuttur’’ olarak kayıt edildi. Kararda ise adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağı ve tutuklanma kararının daha orantılı ve uygun olacağı değerlendirilmiştir.

Gülşen neden tutuklandı

Gülşen İfadesinde Ne Dedi?

Hakkında çıkan tutuklama kararına Gülşen ne dedi özetleyecek olursak, Gülşen, mahkeme savunması ve emniyetle savcılıklarda verilen ifadelerin tekrar ettiğini belirtti. İfadesinde, ‘’Bana ihtiyaç duyan bir çocuğum var, ben suç işlemedim. Bana ihtiyaç duyulan her an gelirim’’ dedi. Buna ek olarak tutuksuz olarak yargılanmak istediğini ve üzerine atılan suçlamaları da kabul etmediğini söyledi. Gülşen, verdiği ifadesinde İmam Hatip Liselerini kötüleme ve onlara hareket etmek amacı taşımadığını da belirtti.

Gülşen neden tutuklandı baktığımızda tutuklanma sonrasında verilen ifadelerle dahada netleşmiştir. Gülşen ifadesinde, bu konuşmanın konsere katılanlara veya medyaya hitaben bir konuşma olmadığını belirtmiştir. Ardından o sırada bir orkestra üyesiyle şakalaştığını belirtti. Gülşen, ‘’En yakın arkadaşımla yaptığı esprinin insanları kışkırtıcı şekilde yorumlanmasını kabul etmemekteyim. Şakalaşmada herhangi bir gruba yönelik nefret içerikli olarak algılanması beni üzdü. Suç işleme kastım yok’’ dedi.

Gülşen neden tutuklandı

Gülşen Ne Zaman Tutuklandı?

Gülşen, 26 Ağustos Cuma akşamı tutuklandı. Gözaltına alınan Gülşen, emniyetteki işlemlerinin ardından, Çağlayanlar bölgesindeki İstanbul Adliyesine sevk edilmiştir. Polis tarafından adliyeye götürülen Gülşen, otoparktan adliyeye giriş yapmıştır. Son olarak, Cumhuriyet savcısına ifade veren Gülşen, tutuklanması istemiyle hakimliğe sevk edilmiştir. Gülşen çıktı mı baktığımızda son durum olarak çıktığı görülüyor.

Gülşen neden tutuklandı

Gülşen Ne Kadar Ceza Aldı?

İmam Hatiplilere söylemi nedeniyle cezaevine giren şarkıcı Gülşen konusunda son durum merak ediliyor. Gülşen neden tutuklandı ve Gülşen ne kadar ceza aldı baktığımızda, normalde bir seneden üç seneye kadar ceza alabilirdi. Fakat mahkeme, Gülşen’in tutukluluk itirazını kabul ederek ev hapsi şartıyla tahliyesine karar vermiştir. Perşembe günü ile tutuklu olan Gülşen son durumda tahliye edilecek.

Gülşen neden tutuklandı

Gülşen Son durum Nedir?

Gülşen son durum nedir son gelişmelerle mahkeme, tahliye gerekçesiyle birlikte şüpheli olan Gülşen’in üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti delillerin toplanmış olması, bu aşamadan sonra şüphelinin kaçma ve delilleri karartma şüphesinin bulunmayışı, bakmakla mükellef olduğu, yaşı küçük çocuğunun bulunması gibi nedenlerle tutuklama maddeleri dikkate alındığında, alması gereken cezayla alakalı infaz koşulları hep birlikte değerlendirildi. Bunun sonucunda tutuklamadan beklenen faydanın adli kontrol tedbirleri ile sağlanabileceği de belirtilmiştir.

Gülşen

Gülşen’in Tutuklanması Haksız mı?

Gülşen haksız mı ve Gülşen neden tutuklandı konusunu genel olarak özetlersek, şarkıcı Gülşen, suçlamaları kabul etmemiştir. Grubunda görev alan Miraç adlı müzisyenin ‘’imam’’ lakabı olduğunu belirtmiştir. Aralarında geçen bir konuşma olduğunu ve suç işleme kastının da olmadığını savunmuştur. Aynı zamanda birçok hukukçu, bu durumun ciddi bir suç olmadığını da belirttiler. Gözaltına alınan Gülşen, emniyetteki işlemlerinin ardından Çağlayan bölgesindeki İstanbul Adliyesine sevk edilmiştir.

Gülşen

Gülşen’in Tutuklanmasına Ünlülerden Tepkiler

Gülşen’in tutuklanması konusunda sosyal medya platformda büyük tepkilere neden olmuştur. Bu tepkiler, özellikle sosyal medyada yapılan çok sayıda paylaşım ve yorumla gündem oldu. Tutuklamada kayıt edilen sevk yazısında soruşturma konusu sözler, İmam Hatipliler tarafından tepki aldı. Bunun sonucunda sosyal medya üzerinde birçok ünlü Gülşen’e destek olduğunu belirtti. Buna ek olarak adalet sistemine de eleştiriler yağdı.

Gülşen

Gülşen’in Tutuklanmasına Hukukçular Ne Diyor?

Şarkıcıya yöneltilen suçlama detaylarını, gözaltı ve tutuklama kararının orantılı olup olmadığını, Gülşen’in sözlerinin ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi de merak ediliyor. Gülşen neden tutuklandı genel olarak özetlediğimiz zaman, Gülşen’in tutuklanması durumunda Gülşen’e yönetilen, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik ve aşağılama suçu Türk Ceza Kanunu’nun 216. Maddesinde düzenlenmektedir.

Bunun dışında kişiler, halkın sosyal sınıf, din, ırk, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip olan bir kesimini diğer kesimin aleyhine din veya bölge bakımından açık veya yakın bir tehlikenin ortaya çıkmasıyla bir seneden üç seneye kadar hapis cezasıyla cezalandırılır. Bu sebeple Gülşen neden tutuklandı sorusuna net bir şekilde cevap verebiliriz. Birçok hukukçu, bu cezanın haksız olduğunu, ortada ağır bir suç veya suçüstü yokken yapılan gözaltının kanuna aykırı olduğunu belirtiyorlar.

Eğer Gülşen Neden Tutuklandı? Yazımız ilginizi çektiyse mutlaka, Mülteci Sorununa Kesin Çözüm yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap