Gülşen Cezaevinden Ne Zaman Çıkar

Milyonların sevgilisi Gülşen son açıklamaları ile şaşırttı. Bu açıklamalar sebebi ile tutuklanan Gülşen Cezaevinden Ne Zaman Çıkar soruna cevap verdik.

Gülşen Cezaevinden Ne Zaman Çıkar

Gülşen neden tutuklandı ve Gülşen cezaevinden ne zaman çıkar sorularının cevapları bu yazıda. Türkiye'nin en iyi pop müzik sanatçılarından Gülşen İmam Hatipliler hakkında yaptığı açıklamalar neticesinde tutuklanmıştı. Gülşen en son konserinde şarkı arasında imam hatipte okuyan öğrenciler hakkında hakaret sayılabilecek bazı kelimeler kullanmıştı. Bu durum sonrasında sosyal medyada eleştiri oklarının hedefi olan Gülşen hakkında savcılık soruşturma başlattı. Gülşen 25.08.2022 tarihinde nöbetçi sulh ceza hakimliği kararı ile tutuklandı. Gülşen'in neden tutuklandığını ve Gülşen cezaevinden ne zaman çıkar sorusunun cevabını Ceza Hukukçusu Av. Şiyar ÇELİK'e sorduk..

Gülşen Cezaevinden Ne Zaman Çıkar

Gülşen Türk Ceza Kanunu 216. madde de düzenlenen; "Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama" suçu sebebi ile tutuklandı. Tck 216. maddenin 3. fıkrası diyor ki ; "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması halinde, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır." Gülşen'in tutuklanmasına sebebiyet veren madde tam olarak bu madde.

Fakat Gülşen tutuklanmalı mıydı? Her ne kadar yapmış olduğu açıklamaları tasvip etmesem de tutukluluk gerekli bir tedbir miydi sorusu gündeme gelmekte. Türk Ceza Muhakemeleri kanununa göre tutukluluk aslına en son başvurulması gereken tedbirdir. Bazı katalog suçlar vardır bu suçlar kapsamında kişilerin tutuklanması normaldir. Ancak katalog suçlara girmeyen bir noktada bir kişiyi tutuklayabilmek için ya kaçma şüphesi olması gerekir ya da delil karartma şüphesi olması gerekir.

Gülşen Cezaevinden Ne Zaman Çıkar

Gülşen zaten suç olduğu iddia edilen kelimeleri konserinde söylemiş. Bu kelimeler kayıt altına alınmış. Şu dakikadan sonra delil karartma gibi bir olasılık yok. Kaldı ki Gülşen kamuya mal olmuş bir sanatçı. Hakkında soruşturma açılan suçun cezası ise 1 yıl hapis cezası. Kısaca anlatmak gerekirse ceza alması ve suçlu bulunması halinde neredeyse cezaevinde hiç kalmayacak kendisi. Böyle bir durumda bir kişinin bu suçtan korkarak kaçması gibi bir durum dünya tarihinde yaşanmadı.

Özetlemem gerekirse Gülşen hakkında verilen tutuklama kararı son derece yanlış bir karar. Hukuki dayanaktan yoksun bir karar. Muhtemelen yapılan eyleme karşı emsal oluşturması amacı ile tutuklandı. Fakat kanuni dayanağı olmadan böyle bir karar vermek hukuk nezdinde ne yazık ki çok üzücü bir durum. Umut ediyorum itiraz mercileri bu yanlışı fark eder. Gülşen Cezaevinden Ne Zaman Çıkar sorsun da hemen cevabını verebiliriz.

Gülşen Cezaevinden Ne Zaman Çıkar

Gülşen Cezaevinden Ne Zaman Çıkar

Suçu her ne olursa olsun tutuklanan bir kişinin veya avukatının bu karara bir hafta içerisinde itiraz etme hakkı vardır. İtiraz hakkının getirilmesinde ki amaç verilen hatalı bir kararın bir başka mahkeme tarafından incelenmesi ve hatanın düzeltilerek kişinin tahliye edilmesidir.

Gülşen Cezaevinden Ne Zaman Çıkar sorusuna verilebilecek en iyi cevap önümüzde ki bir haftalık süre içerisinde yapılan ilk itirazla tahliye olmasıdır. Kaldı ki yukarıda da Av. Şiyar Çelik verilen tutuklama kararının hatalı olduğunu ve düzeltileceğini umduğunu dile getirmişti.

İlk itirazla çıkmaması durumunda Gülşen hakkında halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçları sebebi ile soruşturma yapılacaktır. Bu soruşturmada Gülşen'in üstüne atılı suçu işlediği düşünülüyorsa iddianame yazılacak ve bir mahkeme süreci başlayacaktır. Gülşen soruşturma aşamasında verilecek tutukluluk itirazları ile tahliye olabileceği gibi mahkeme evresinde hakim kararı ile de tahliye olabilir. Bu durumu ilerleyen süreç bize gösterecektir.

Gülşen Cezaevinden Ne Zaman Çıkar

Gülşen İfadesinde Ne Dedi ?

Tutuklanma kararının duyulması ile birlikte Gülşen'in vermiş olduğu ifadeler de merak edilmeye başladı. Son çıkan bilgilere göre Gülşen ifadesinde;

"25 yıllık sanatçı geçmişim var. Müzisyen arkadalar ile çalışıyoruz. Benim müzik grubumda klavyeci olarak çalışan Miraç isimli bir arkadaşım mevcut. Bu arkadaşıma biz imam lakabını taktık. Yine grubumda ki arkadaşlarım ile de aramızda sapık ve aptal olarak şakalaşırız. Şansızlık olarak bu kelimeler yan yana geldi. Miraç imam hatipte hiç okumadı. Miraç hakkında ki özel bilgileri hatırlamıyorum. Kaldı ki gurubumuzda yer alan tüm müzisyen arkadaşların bir lakabı bulunmaktadır." şeklinde beyanlarda bulundu.

Ancak verilen bu ifade Savcılık tarafından inandırıcı bulunmadı. Savcılık Gülşen'i Halkı Kin ve Düşmanlığa tahrik suçlaması(Tck216/3) sebebi ile tutuklanması talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevk etti. Yine aynı mahkeme tarafından tutuklanan Gülşen Cezaevinin yolunu tuttu. İnsanlar ise Gülşen Cezaevinden Ne Zaman Çıkar sorusuna cevap aramaya başladı.

Gülşen Cezaevinden Ne Zaman Çıkar

Gülşen Hangi Cezaevinde

Gülşen tutuklanmasının ardından Bakırköy Kadın Kapalı Ceza Evi'ne yerleştirildi. Gülşen Cezaevinden Çıkarılıncaya kadar da burada kalacak.

Gülşen Cezaevinden Ne Zaman Çıkar yazımızı beğendiyseniz. Mülteciler hakkında ki çözüm yazımız da ilginizi çekecektir.

 

 

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap