Kilo Azaltmak İçin Evde 10 Kolay Çözüm

Her gün insanlar ideal kilolarını koruyabilmek adına yeni yeni diyetler denemektedir. Diyetlerin uygulanmasında zorlanan, kısıtlamalardan bıkan kişiler kilo vermek için doğal tedavi yönlerine bakmalıdırlar. Bu yöntemler, genelde evde olan ürün ve eşyaların kullanımını içermektedir.

Kilo Azaltmak İçin Evde 10 Kolay Çözüm

Kilo vermek, bütün obez ve aşırı kilolu kişiler için temel bir amaç olarak görülse de, dengeli beslenme de oldukça önemlidir. Kilo verme diyetlerinde genellikle günlük öğünlerde bulunan karbonhidrat ve yağlar tamamen kesmektedir. Bu besinlerin sınırlanması esastır fakat besinlerin tamamen kesilmesi metabolizmada ve vücudun işleyişine zarar verebilmektedir. Kilo vermek için evde yapılabilecek 10 kolay çözümü şu şekilde listeleyebiliriz:

Ballı Limonlu Su

1. Ballı Limonlu Su İçmek

Bal ve limon suyu, Hindistan mutfaklarında sık sık kullanılan iki ayrı üründür. Her sabah bir bardan limon suyunun içerisine iki çay kaşığı bal eklenerek karıştırılarak içilmelidir. Tıbbi açıdan bal birçok faydalı özelliğe sahiptir. Limon ise sindirim sisteminde detoksifikayona yardımcı olmaktadır. Bu sebeple ballı limonlu su içmek vücuttaki fazla yağın atılmasına yardımcı olmaktadır. Etkisi ise haftalar içinde gözle görülebilmektedir.

Kilo Azaltmak İçin Evde 10 Kolay Çözüm

2. Çörek Otu, Karambol Tohumu ve Çemen Otu Tohumlarının Tozu

Hindistan mutfağında tüketilen bu baharatlar, birçok kişinin bilmediği gizli faydalar içermektedir. Örnek olarak, çemen otu tohumları vücudun metabolik hızını arttırarak yağ kaybına sebep olmaktadır. Karambol tohumları da kilo vermek sürecinde oldukça faydalıdır. Çörek otu tohumları ise göbek bölgesindeki yağ yakımı için oldukça etkili çözümler sağlayarak toplam kilonun azaltılmasına yardımcı olmaktadır. 
Tüketimin kolaylaşması adına tüm bu baharatlar birlikte kavrularak tüketilebilir. Baharatları toz haline getirebilmek için havan kullanılabilir. Elde edilen toz bir bardak suya eklenerek her gün bir kez içilmelidir. 

Tarçın ve Bal ile Demlenmiş Çay 

3. Tarçın ve Bal ile Demlenmiş Çay 

Tarçın, hem tuzlu hem de tatlı olarak pek çok yemeğin içerisinde düzenli bir şekilde tüketilen baharat türüdür. Fakat, pek çok kişi tarçının kilo verme konusunda yardımcı olduğunu bilmemektedir. Tarçın, kişilerdeki şeker isteğini engelleyerek kandaki insülin seviyesinin düzenlenmesinde yardımcı olmaktadır. 
Tarçınlı ve ballı çayın hazırlanması için bir bardak su ısıtılmalıdır. Ilık suyun içerisine iki çubuk tarçın ve bir çay kaşığı bal eklenmelidir. Bu karışık iyice karıştırılarak süzülmelidir. Ballı ve tarçınlı demlenmiş çay her sabah aç karın ile tüketilmelidir. 

Çiğ Sarımsak

4. Çiğ Sarımsak Çiğnemek

Antiseptik özelliğe sahip olan sarımsak tüm mutfaklarda kullanılmaktadır. Her sabah iki  yada daha fazla sarımsak çiğnenmesi kilo kaybında oldukça faydalıdır. Fakat, sarımsağın keskin konusu ve tadı yüzünden kişiler bu yolu tercih etmemektedir. İlk birkaç denemede kötü gelse de alışkanlık haline getirildiğinde pek çok katkısı olacaktır. Sarımsam çiğnedikten sonra dişlerin fırçalanması unutulmamalıdır. Çünkü sarımsağın kokusu gün boyu ağızda kalacaktır. 

Yapay Şeker

5. Yapay Şekerlerin Tüketiminin Bırakılması

Sebze ve meyvelerin içerisinde olan şeker, doğal olan şekerlerdir. Kilo vermek isteyen kişiler kendilerini sadece doğal olan şekerlerin tüketilmesiyle sınırlamalıdır. Yani gazlı içecekler, dondurmalar, tatlılar ve bunlara benzeyen ürünlerin tüketiminin azaltılması gerekmektedir. Yiyeceklerin içerisine şeker yerine meyve ve sebzelerde doğal olan tatlılık dahil edilmelidir.
Örnek olarak, soğanlarda yüksek miktarda şeker bulunmaktadır. Bu şekerler, hafif bir şekilde sotelenerek elde edilmektedir. Bu sotelenen soğanlar yemeklere eklenerek doğal tatlılık oluştururlar. Böylelikle yemek içerisine yapay şeker eklenmesine de gerek kalmayacaktır. Doğal şekere sahip sebzeler arasında balkabağı ve havuç bulunmaktadır.  

6. Su Tüketmek

Her gün yeteri kadar su tüketimi çok etkili olarak kilo kaybında yardımcı bir role sahiptir. Birçok insan gün içerisinde yeteri miktarda su tüketmediği bilinmektedir. Ya ne kadar su içileceği bilinmemektedir ya da yalnızca susayınca su içilmektedir. 
Kişiler vücutlarının ihtiyaç duydukları su miktarının belirlenmesi için, kendi kilolarını 30’a bölerek bulabilirler. Elde edilen sonuç, ihtiyaç duyulan su miktarını belirlemektedir. Örnek olarak, kişi 65 kg ağırlığında ise, günlük tüketilmesi gereken su miktarı 65/30 olmalıdır. Bu da 2,16 litre suya denk gelmektedir. 

Uyku

7. 8 Saat Uyumak

8 saat uyku aslında çare olarak değil, bir yaşam tarzı olarak görülmektedir. Fakat her bireyin takip edebileceği basit bir adım olarak görülmelidir. Birçok tercih edilen aktivite gibi 8 saat uyku da tercih edilmesi gereken bir konudur. Kilo kaybı konusunda en uygun diyeti sürdürme işlemiş kadar önemli bir konudur. 
Yeterli uyku vücudun işlevlerini düzenlemekte ve aynı zamanda sindirime yardımcı olmaktadır. Bir diğer yandan vücuttaki fazla yağın atılmasında gereken normal metabolizma hızının korunmasında da yardımcı olmaktadır. 

8. Porsiyonları Azaltılması

Psikolojik olarak, kişilerin yedikleri de beyinlerinde etrafında dünyayı algılama şekli olarak yönetilmektedir. Kişiler büyük bir tabak yiyorlarsa, aşırı yeme riski oldukça yüksektir. Nedeni ise, beyinin tabak boyutunu, yenmesi gereken yiyecek şeklinde algılamasıdır. Büyük tabak boyutu, küçük bir tabak boyutuyla değiştirildiğinde kilo vermek için oldukça etkili bir yol olacaktır. 

9. Daha az ve Daha Sık Yemek

Daha az ve daha sık yemek yeme, dünya genelinde araştırmacılar tarafından doğrulanan ilginç bir bilgidir. Öğünlerin kahvaltı, öğle ve akşam yemeği şeklinde bölünmesi yerine 3-4 saatte bir hafif bir şekilde öğünlere bölünmesi çok faydalı olacaktır. 3 ağır öğün yerine 6 hafif öğün tüketilmelidir. Bu yöntem midenin boş kalmasını önlediği için yararlıdır. 

Yoğurt

10. Yoğurt Tüketimi

Yoğurt, tüm mutfaklarda yaygın olarak kullanılan bir malzemedir. Şekersiz ve tatlandırılmamış haliyle oldukça fayda sağlamaktadır. Yoğurt doğrudan tüketilebileceği gibi bazı salatalarda da tatlandırıcı olarak kullanılabilir. Sindirim prosedürünü düzenlemek için gerekli olan sağlıklı bağırsak bakterilerinin büyümesini artırır. Bunun dışında yoğurt, o gün tükettiğiniz kalorilere eklemeden tok hissetmenizi de sağlar.
 

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap