Keşke Orada Yaşasam Dedirten Mükemmel Ülke: LİHTENŞTAYN

Az bilinen cennet ülke Lihtenştayn

Keşke Orada Yaşasam Dedirten Mükemmel Ülke: LİHTENŞTAYN

Lihtenştayn

Ülkenin adını duyup araştırmaya başladığımda işte yaşamak istediğim ülke bu dedim. Eminimki bir çoğunuzunda hoşuna gidecek olan bu ülkeyi sizlerle paylaşmak istedim. Ülkeye şatolar ülkesi deniyor. Asıl adı Lihtenştayn. Ülkeyi alt başlıklara alarak biraz inceleyelim.

LİHTENŞTAYN

Lihtenştayn Prensliği, Orta avrupada parlamenter monarşı ile yönetilen 160 km² lik yüzölçümüyle dünyanın en küçük altıncı ülkesi. Şatolar ülkesi olarakda bilinir. Bu küçük ülke İsviçre ve Avusturyanın ortasında yer alıyor.

Ülkenin başkenti Vaduz ve ülkemizin toplam nüfusu sadece 37.286 kişi. Tabi bu nüsfu verisi 2014 yılına aitmiş ama bir yılda ne değişir bilmem.


Lihtenştayn’ınen yüksek noktası 2,599 m yüksekliğindeki Grauspitz dağlarıdır.

Resmi dili Almanca 'olan ülkeye adını

Liechtenstein ailesi vermiş.

Lihtenştayn

ÜLKEDE TÜRK YAŞIYORMU?

Ülkede ikamet eden yabancıların oranı takriben %34’tür. Bunlardan 885'i Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıymış. Lihtenştayn’daki 1.000 kişiden 6'sı göçmen ve halkının yaş ortalaması 38,2
 

​​

Lihtenştayn

 

IŞ KONUSUNA GELIRSEK

Lihtenştayn’da 250’den fazla çalışanı olan 15 işletme vardır. Ticari şirketlerin %70’inden fazlası 1 ila 9 kişi arasında kişi çalıştıran küçük işletmeler.

Aralık 2005 verilerine göre Lihtenştayn’da işsizlik oranı %2,4’tür.

Kişi başına düşen 120 bin dolarlık milli gelir ile dünya sıralamasında 1. sırada olan bir ülke.

Lihtenştayn

SPORA BÜYÜK ÖNEM VERIYORLAR

Ülke nüfusunun %45'i (15.510 kişi) en az bir spor derneğine üyedir. Her 198 Lihtenştaynlıdan biri bir spor derneği başkanıdır.

Lihtenştayn Futbol Birliği, Lichtenstein’da üye sayısı en fazla olan spor kuruluşudur: 7 kulüpte toplam 2.500 üyesi vardır. Her 20 Lihtenştaynlıdan biri aktif futbol oyuncusudur.2006 Mart FIFA dünya derece listesinde Lihtenştayn 124. sırada bulunmaktaydı.

Kayak, Lihtenştayn’ın ulusal sporudur. Lihtenştayn Kayak Birliği 1936 yılında kurulmuştur. Bu birlik sekiz adet klübü ve yaklaşık 2.500 üyesi ile Lihtenştayn'da üye sayısı en fazla spor derneklerinden biridir
Malbun’daki Lihtenştayn Kayak Merkezi, toplam 21 km uzunluğunda kayak pistine sahiptir.

OKUR YAZAR ORANI %100
ORDUSU YOKTUR.

Bu ülkeyi biz sevdik. Sizde yorumlarınızı bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap