En Tehlikeli Ülkeler

Dünyanın en tehlikeli ülkeleri açıklandı... İşte uzak durmanız gereken en tehlikeli ülkeler listesi.

En Tehlikeli Ülkeler

Günümüzün küresel dünyasının çıkarları, kişisel sorunları yüzünden birçok ülkede yüksek suç, açlık oranları, politik istikrarsızlık, terör, cehalet ve geri kalmışlık hüküm sürüyor. Yapılan araştırmalara göre dünya ülkelere arasında birçok ülke bahsedilen bu problemlerle boğuşmak zorunda kalmıştır. Bu ülkelerde politik istikrarsızlık bir yana dengesiz nüfus artışı ve eğitimsizlikte tehlike boyutunu iki katına kalıyor. En tehlikeli ülkelerin sınıflandırılması ise, adam kaçırma, dolandırıcılık, hırsızlık ve küçük suçlar, gasp, terör saldırısı gibi kriterler ışığında yapılmıştır. İşte dünyanın en tehlikeli ülkeleri şu şekilde açıklanmaktadır…

Afganistan

Senelerdir bağımsızlık mücadelesini sürdüren ve kendi iç çatışmalarından dolayı giderek yıkım sürecine giren bir ülke olarak en tehlikeli ülkeler arasında yer alıyor. BM istatistiklerine göre, İnsan Hakları Örgütü, Dünya Barış Gücü Birliği ve Sosyal Çalışma Platformları tarafından gidilmesi kesinlikle en tehlikeli ve bazı ülkelerde ise seyahatin yasaklandığı bir ülkedir. Bunun dışında Afganistan’da suç çeteleri türemiş ve bu çete sadece kendi ülkelerine değil, dış ülkeler içinde bir tehdit unsuru olmaya başlamıştır.
Afganistan’da insan hakları, düşünce özgürlüğü, kadın hakları ve eğitim haklarının geliştirilmesi ve korunması yönündeki çalışmalar da ilerleyememiştir. Bunun yanı sıra güvenlik ve adalet kısmında da geri kalınmıştır. Özellikle yargı sistemi, Afganistan’ın bugüne kadar kayıt ettiği ilerlemeleri zayıflatarak tehlikeye atar. Tüm bu faktörlerde Afganistan’ı tehlikeli yapan en önemli unsurlar arasında yer alıyor.

Irak

Irak, zengin petrol kaynaklarıyla senelerdir batı ülkelerinin çekişme nedeni olmuştur. Saddam Hüseyin devriyle sosyalist bir politikayı benimseyen, milli bağımsızlık anlayışı ile yönetilmeye başlanan Irak, zamanla büyüyerek gelişmeye başlamıştır. Fakat İran ve Irak savaşı ve körfez savaşlarından sonrasında Amerika, bölgeye asker yollamıştır. Ardından Saddam hükümetini devirmiş ve yerel bir hükümetin kurulması adına ültimatom verdi. Durumu kabullenmeyen Irak halkı ise Amerika’yla çatışmaya girmiş bu durumda iç hesaplaşmaya sahne almıştır. Üstelik terör örgütlerinin de kurulmasına neden olan tehlikeli ülkeler arasına girmiştir. Şu anda ise en tehlikeli ülkelerden sayılmaktadır.

Meksika

Meksika özellikler kadınlar için en tehlikeli ülkeler sıralamasına girmiştir. Meksika’daki kadınların sadece %33 kadarı geceleri yalnız yürürken kendilerini güvende hissettiklerini bildirmiştir. Aynı zamanda kasten adam öldürme oranının da oldukça yüksek olması, ülkeyi en tehlikeli ülkeler arasına sokmuştur. Ek olarak Meksika, kadınların yaklaşık olarak %16’sının yaşadığı partner dışı cinsel şiddette de en yüksek sıralarda yer alıyor. Bunun dışında Meksika, Amerika sınırı ile bilinen ve ülke dışına en fazla mülteci veren bir ülkedir. Uyuşturucu kartelleri ile barolarıyla ünlü olan bu ülke, dünyanın da en büyük eroin, madde kaynağı olarak biliniyor. Ülkede çene cinayetleri, kaçakçılık kırmızı alarm veriyor.

Rusya

Güncel tarihin en saldırgan ülkelerinden biri olan Rusya’nın bu listeye girmesi şaşırtıcı değildir. Oysaki Rusya, hem bilime hem sanata hem de edebiyatta başı çekmişken en tehlikeli ülkeler arasına da giriyor. Bunun en büyük nedeni ise kadınlara yönelik kasten adam öldürmede dünyada ilk sıralarda yer almasıdır. Bunun dışında kadınların topluma ve ekonomiye katılımlarını sınırlayan yasa ve yönetmenliklere sahip ilk on ülkelerden birisidir. 
Rusya, dış politikaya karşı iç sorunlarını ortaya çıkarmıyor. Aynı zamanda bu politikasıyla takdir edilerek yapılan araştırma, gözlemlere göre kişi başı silahlanmanın dünya standartları üzerinde olduğunu, bu nedenle sokak cinayeti ve çete olaylarının da hat safhaya çıktığı biliniyor. Ülkede sert bir yönetim anlayışı, turistlere karşı stabil bir tutum sergilenmekte olarak gidilmesi en tehlikeli ülkelerden biri olarak kayıtlara geçiyor.

Güney Afrika

Güney Afrika, dünyanın en tehlikeli ülkelerinden birisidir. Güney Afrikalı kadınların ise %25 kadarı yalnız yürürken kendilerini güvende hissettiklerini söylemişlerdir. Bunun dışında Güney Afrika’da cinsel şiddet popüler suçlar arasında yer almaktadır. Bu durum o kadar normalleştirilmiştir ki Güney Afrikalı kadınların %40’ından fazlasının yaşamları boyunca bir defa tecavüze uğrayacakları tahmin edilir. Bunun dışında yine kasten öldürüldüğü ülkeler arasında yer alarak başarısızlığını taçlandırmıştır. 
Güney Afrika’da geniş çeşitlilikte olan kültürler, dinler, diller içerse de ülkede savaş, kuraklık, açlık, yoksulluk ve diktatörlük daha fazla ön sırada. Aynı zamanda Güney Afrika, üst orta gelirli bir ekonomiye sahip olsa da nüfusun büyük bir kısmı işsiz ve sömürü altında. Birçok kişi yetersiz koşullarda yaşadığı için herkes oldukça sinirli ve saldırgan. Üstelik turist olarak gidebilmekte oldukça tehlikeli bir durum.

Suriye

Türkiye’nin sınır komşusu olarak en tehlikeli ülkeler arasında bulunuyor. Esad ailesi tarafından yönetilen Suriye, 2012 senesinde yapılan seçimlerle birlikte halk, diktatörlük yönetime baş kaldırmıştır. Hükümet ise bu duruma sert bir müdahalede bulunmuş, kutuplaştırmayı da giderek tırmandırmıştır. Batılı ülkelerin desteklediği Esad rejimi, ülkede sıkı yönetim ilan ederek Kuzey Suriye halkını mezhep çatışmaları yapmakla suçlamıştır. 
Hemen ardından giderek artış gösteren gerginlik yerini iç savaşa bırakmıştır. Böylece zorunlu göç olaylarına da neden olmuştur. Olayların ardından ise terör örgütlerinin yuvası Suriye’ye gidilmesi en tehlikeli ülkelerin başında geliyor. Suriye’de meydana gelen savaş, göç hareketlerini meydana getirmiş ve büyük bir insani krize neden olarak halkı bölmüştür. Hem savaş hem de diğer birçok sorun, ülkeyi tehlikeli hale getiren sorunlardan biridir.

En Tehlikeli Ülkeler yazımız ilginizi çektiyse, Türkiye’nin En Turistik Şehirleri yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap