Türkiyenin En Turistik Şehirleri

Ülkemiz bir saklı cennettir. Yabancıların bile tercih ettiği cennet vatanı tam olarak keşfettiniz mi? Türkiyenin en turistik şehirleri sizler için bu listede.

Türkiyenin En Turistik Şehirleri

Türkiyenin En Turistik Şehirleri her sene dünyanın her tarafından binlerce turisti kendine çekiyor. Türkiye’nin her bir köşesi cennet bahçesi olarak anılıyor. Ülkemizin doğal güzellikleri ve tarihi yapıları, bölgenin 81 şehrine de yayılmıştır. Bu noktada bazı şehirlere daha fazla turist akın ediyor ve yaz kış ziyaret ediliyor. Türkiye'de listemiz de olmayan bir çok doğa harikası bulunmakta. Listemiz istatistiki verilerle en çok turist çeken bölgeleri göstermekte. İşte karşınızda Türkiyenin en turistik şehirleri ve en beğenilen turistik alanları…

Türkiye’nin en turistik 5 şehri

1.Antalya

Akdeniz bölgesinde yer alan Antalya, genelde yaz turizmi ile öne çıkıyor. Kum ve deniz denilince akla ilk gelen yer olan Antalya, dünyanın her yönünden gelen turistleri ağırlamaktadır. Ancak Antalya demek yalnızca deniz, kum, güneş demek değil. Bunun dışında çeşitli tarihi yapıları da bu içinde barındırıyor. Side'de bulunan antik kent görülmeden geçilemeyecek bir kalitede. Türkiye’de deniz turizmin başkenti olarak bilinen Antalya, en çok turist alan şehirler sıralamasında 1.sırada yer alıyor.

Türkiye illeri turizm sıralaması arasında ilk sıralarda bulunan ve güneyin en güzel sahillerini barındıran Antalya, tarihi eser ve kalıntılar içinde büyük bir zenginlik taşıyor. Antalya’da yer alan antik kent sayısı da Türkiye’nin diğer bölgelerindeki toplam antik kent sayısına yakın şekilde görülüyor.

Türkiyenin en turistik şehirleri

2.İstanbul

En çok yabancı turist alan iller Türkiye çapında baktığımızda, İstanbul, sadece ülkede değil, dünya çapında da önemli turistik şehirleri arasındadır. İstanbul, iki kıta arasında geçişinin olması ve binlerce senedir farklı medeniyetlerin arasında köprüsü olmasıyla önemini arttırmıştır. Her sene binlerce turisti ağırlayan İstanbul, iki yakayı bileştiren doğal güzellikleri ve boğazıyla öne çıkıyor. Bunun dışında tarihi binaları da en fazla ziyaret edilen bölgeleriyle görülmek istenen bir kenttir.

İstanbul’un sayısız, gezilmesi ve görülmesi gereken noktaları bulunuyor. Bunun dışında deniz turizmi açısından öne çıkmasa da eşsiz deniz manzarasına ev sahipliği yapan mekanları da oldukça popüler. İstanbul’un sürekli göç alması ve büyük bir şehir olması, giderek artan kalabalığıyla beraber öne çıkmasına neden oluyor.

Türkiyenin en turistik şehirleri

3.İzmir

İzmir, Türkiye’nin en turistik şehirleri arasında olmazsa olmaz kentler arasındadır. Körfezin en güzel noktasında kurulan bu kent, tarihi olarak da çok değerli bir yerdedir. İzmir, deniz kenarında bulunan ilçeleriyle ve turistik beldeleri ile beraber çeşitli medeniyetleri de yansıtan tarihi bulunuyor.

Türkiyenin en turistik şehirleri 2022 senesiyle oldukça popüler hale gelen İzmir, Çeşme Dikili ve Alaçatı da ülkenin en sevilen tatil beldeleri arasındadır. Hala binlerce turisti ağırlayan Efes Antik Kenti, dünya tarihi içerisinde büyük bir önem taşıyor.

Türkiyenin en turistik şehirleri

4.Nevşehir Kapadokya

Türkiye, dünyanın en fazla turistini ağırlayan ülkelerdendir. Bu noktada turistlerin bir diğer uğrak noktası da Nevşehir Kapadokya’dır. Hem tarihi olarak hem de balon uçuşları olsun öne çıkan Kapadokya, aynı zamanda peri bacalarıyla da öne çıkıyor. Özellikle Japon ve Asyalı turistler bu bölgenin müdavimleri arasında bulunmakta.

Turizm şehirleri arasında bulunan Nevşehir, yaz kış fark etmeden sene boyunca, yerli ve yabancı turist hareketliliğin üst noktada olduğu bir yerdir. Nevşehir’de balon turu yapmak, en sık tercih edilen aktiviteler arasında bulunuyor. İç Anadolu Bölgesi’nin çok özel şehrinde bulunan Nevşehir’de bir balon turu yapmak oldukça zevkli bir aktivitedir. Bunun dışında sırf yabancı turistlerin de fotoğraf çekmek amacı ile geldiği alanlardan biridir.

Türkiyenin en turistik şehirleri

5.Mardin

Mezopotamya’nın incisi olan Mardin, medeniyetlerin merkezi olarak öne çıkıyor. Özellikle son senelerin en fazla dikkat çeken şehirlerinden biri olarak binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Mardin’de yöresel tatlar ve özellikle taş evler sıkça merak ediliyor. Mardin’i Türkiye’nin en turistik şehirlerinden biri yapan özellikleriyle beraber hem gece hem de gündüz mükemmel manzaraları sayesinde ülkenin en fazla turist ağırlayan şehirlerinden. Türkiye’nin turizm şehirleri arasında yükselen Mardin'in, yöresel yemekleri de damaklarımı şenlendirmektedir.

Unutmayın ki yurtdışı seyahati planlamadan önce ülkemizi gezmekte yarar var. Yurtdışında bulamayacağınız bir çok doğa harikası zaten ülkemizde mevcut vaziyette. Popüler kültüre ayak uydurup yurtdışında deniz ve güneşe aldanmadan Göbeklite'peyi gördüğünüzden emin olun. Efes antik kentini gezin, Kapadokya da balonlara binin. Vatanımız bir cennet sadece değerini bilin.

Türkiyenin en turistik şehirleri yazımızı beğendiyseniz, Türkiye'den vizesiz gidilebilen ülkeler yazımız da tam size göre.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap