En İyi 10 Hayalet Filmi

Korku sinemasının en önemli türlerinden biri olan hayalet filmleri, günümüzde birçok kişinin ilgisini çekiyor. Bu yazımızda orijinal fikirlerden yola çıkan ve sizi gerçekten ürpertmeyi başaran en iyi 10 hayalet filmini derledik…

En İyi 10 Hayalet Filmi

En iyi 10 hayalet filmi ile son dönemlerde izleyicilerle buluşan veya geçmişten günümüze kadar izlenmeye devam eden birçok içeriğe ulaşabilirsiniz. Hayalet filmleri, bir dönem ilgi çekse de sinema dünyasında popülerliğini yitiren bir türdür. Son senelerde yine gündeme gelen hayalet filmleri izleyicilerle buluşuyor. 1960 ila 1980’ler arasında altın çağlarını yaşayan, korku türünde olan bu tür zaman içerisinde gerilese de hala birçok film tutkununun gözde türleri arasında bulunuyor. İşte son 5 senede vizyona giren ve oldukça başarılı olan 10 hayalet filmi…

En iyi 10 hayalet filmi

1.Lights Out

En iyi 10 hayalet filmi arasında bulunan Lights Out, 2016 yapımlarındandır. Sinematografisi, senaryosu, oyuncuları ve müzik seçimleriyle beraber her alanda övülen yapımlardan biri. Yönetmeni olan David F. Sandberg konusu olarak bir ailenin korku dolu hikayesini ekrana taşımaktadır. Karanlık korkusu olanlar için özellikle önerdiğimiz bu yapımda, ailesine dadanan bir hayaletin gizemini çözmeye çalışan Rebecca’yı temel almaktadır.

En iyi 10 hayalet filmi

2.Personel Shopper

Personel Shopper yani Hayalet Hikayesi filmi, Krister Stewart’ın başrolde olduğu bir yapımdır. 2016 yapımı olan Personel Shopper, Maureen adlı bir karakter etrafında geçiyor. Maureen, filmde karakteri ikiz erkek kardeşini yeni kaybetmiştir. Aynı zamanda ikizler genetik sağlık sorununu taşıyor. Geçmişte önce ölenin diğerine ve dünyadan selam vermesi konusunda bir anlaşma yapmışlardır. Maureen’in kardeşi de bu süreçte sözünü tutacak fakat beklenmedik durumlar yaşanacak.

En iyi 10 hayalet filmi

3.Darling

Michael Keating’in yönetmiş olduğu Darling filmi, genç bir kadının tanıdık gelen fakat tam olarak çıkartamadığı bir adamla tanışmasıyla başlıyor. Genç kadın, adamla tanıştıktan sonra yavaşça delirmeye başlar. Sinematografisi ile büyük bir beğeni toplayan Darling filmi, siyah beyaz modern filmlerin en başarıları arasında yer alıyor. Aynı zamanda en iyi 10 hayalet filmi arasında mutlaka önerdiğimiz yapımlardan.

En iyi 10 hayalet filmi

4.Doctor Sleep

Doctor Sleep filmi, ünlü yazar ve romancı olan Stephen King yapımlarından biri olarak öne çıkıyor. Stephen King uyarlamalarından öne çıkan Doctor Sleep en beğenilen yapılardan biridir. Herhangi bir korku hayranın mutlaka beğeneceği bu film hem gerçek hayaletleri hem de geçmişin hayaletlerini konu alıyor. En iyi 10 hayalet filmi arasında bulunan Doctor Sleep konusu, Dan adında bir karakter etrafında dönüyor. Dan karakteri, kendisi ile aynı güçlere sahip olan bir kızı peşindeki tarikattan korumak için çabalar.

En iyi 10 hayalet filmi

5.We Are Still Here

Eski hayalet filmleri arasında bulunan We Are Still Here filmi, oğulları olan Bobby kayıp eden Annie ve Paul’un yaşadıklarını konu alıyor. Paul ve Annie, bu kötü travmayı atlatabilmek adına şehir dışına taşınırlar. Fakat evin korkunç geçmişini öğrenirler. Bu süreçte yüzyıllık sırlar su yüzüne çıkar ve kar manzaraların hâkim olduğu beyaz atmosferler kızıla dönüşür. Gizem ve korku ağırlıklı olan bu film, benzer konulu filmlere göre oldukça iyi bir film.

En iyi 10 hayalet filmi

6.Hayalet Dayı

Komik hayalet filmleri Türk yapımı olan Hayalet Dayı filmi, 2015 senesinde vizyona girmiştir. En iyi 10 hayalet filmi arasında bulunan bu yapımda, Caner ve Ozan, uzun arayışlar sonucunda hayalindeki evi bulurlar. Zaman içerisinde evde yalnız olmadıklarını anlarlar. Ardından birçok gülünç olay da birbirini izleyecektir. Sadece Caner’in ve Ozan’ın görebildiği yaşlı bir ruh, ev içerisinde dolanıp durur. Arafta kaldığından dolayı yardıma ihtiyacı olan bu ruh, Ozan ve Caner’in yardımını ister.

En iyi 10 hayalet filmi

7.A Ghost Stories

En iyi 10 hayalet filmi arasında bulunan A Ghost Stories, David Lowey’nin yönetmenliğini üstlendiği bir yapımdır. Depresif ve karanlık bir hikâye olan filmde, aralara serpiştirilen absürt mizahıyla beraber birleştiğinde sıra dışı bir hikâye ortaya çıkıyor. Komik hayalet filmleri arasında bulunan bu film içerisinde Dallas’ta yaşayan bir müzisyeni konu alıyor. Bir araba kazasında ölür fakat ardından ahirete geçmez. Eşiyle beraber yaşadığı eve hapsolan bu karakter, eşi taşındıktan sonrasında gelenlerle beraber yaşamaya başlıyor. Ardından da boş evde kendi başına kalmaktadır, tek amacı ise eşi taşınmadan önce evde sakladığı notu bulabilmek.

En iyi 10 hayalet filmi

8.The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe, Otopsi filmi, en ürpertici korku filmlerinden biridir. Tommy, bir cinayet mahallinin altında kimliği belirtisiz gömülü olarak bulunan bir cesedin otopsisini yapar. Dışarıdan bakıldığı zaman öleli henüz birkaç saat olmuş gibi görünen bir cesettir. İçeriden tamamen çürümüştür. Kısaca görünürde hiçbir ölümcül yarası bulunmaz ve bu genç kadın konusunda tüm bilgiler belirsizdir. En iyi 10 hayalet filmi arasında bulunan The Autopsy of Jane Doe filmi içinde Tommy ve babası ipuçlarını ararlar.

En iyi 10 hayalet filmi

9.Hereditary

En iyi 10 hayalet filmi arasında bulunan Hereditary, Ayin filmi, 2019 senesinde çıkan bir yapımdır. Midsommar’la tanınan Ari Aster’ın baş yapıtı olarak görülen bir filmidir. Bir farklı A24 yapımı olan bu eser, bir aileye odaklanmıştır. Yapım, baş karakterlerden biri olan Annie Graham’ın annesi olan Ellen adlı karakterin bir cenazeye katılması ile başlamaktadır. Konuşmasında aralarında görülen ilişkilerin kötü olduğunu bahseden Annie ise, cenazeden dönme aşamasında annesini gördüğünü düşünür. Bu sırada, evdeki kocası da kendine annesinin mezarının talan edildiği haberini vermeyi bekler.

En iyi 10 hayalet filmi

10.Under The Shadow

İran’da geçen Under The Shadow, devrim sonrası bir dönemde geçiyor. Travma, kaybetme korkusu ve stres bozukluğunu içeren bir film olarak öne çıkmaktadır. Film genel olarak 1980’lerde geçiyor. Film, 1980’lerde doktor kocası, Irak’ta meydana gelen askeri göreve gider ve küçük kızıyla yalnız kalan bir kadını konu alıyor. Bu süreçte kötü ruhlarla mücadele edecek. En iyi hayalet filmleri arasında bulunan Under The Shadow, İran asıllı olan sinemacı Babak Anvari tarafından yazılmış ve yönetmiştir.

Eğer En İyi 10 Hayalet Filmi yazımızı beğendiyseniz 2022 En İyi Gerilim Filmleri yazımıza bakabilir ve benzer türde bulunan filmleri inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap