En Garip Fobiler

İnsanlar çok farklı şeylerden korku duyabiliyor. İşte daha önce duymadığınız en garip fobiler...

En Garip Fobiler

Korku, çevreden gelen tehlikelere karşı meydana çıkan duygusal tepkimelere denilir. Bir korkunun kişilerin hayatına etki etmeye başlaması da fobi olarak tanımlanır. Fobiler günlük yaşamı tamamen olumsuz etkiler. Özünde ise bir anksiyete bozukluğudur ve tedavisi şarttır. Fobi sahibi insanlara ise fobik denir. Ölüm korkusu, yükseklik korkusu, uçma korkusu, sınırlı alan ve kalabalık korkusu, hayvan korkusu gibi çeşitli fobiler artık birçok kişi için normaldir. Fakat garip fobiler kesinlikle akıl dışı. 
Fobiler kendi içerisinde birçok türe ayrılır ve farklı fobi çeşitleri her ne kadar az sayıda kişide görülse de bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Biz sizlere bu yazıda en akıl dışı ve en garip fobileri anlatıyoruz. İşte en garip fobiler…

Roller Coaster Fobisi

İnsanlar çok farklı şeylerden korku duyabilirler. Yüksekten korkma gibi fobiler basit olsa da bazıları ilginç olabiliyor. İnsanların eğlenmesi için tasarlanan Roller Coaster’de bu fobilere örnek olarak sayılabilir. Bu fobiye sahip olan insanlar bu tarz aletlere binmekte zorluk yaşar. Bindikleri zamanda birçok fobi belirtisi gösterirler. 

Roller Coaster teknoloji sayesinde daha hızlı, daha büyük ve daha korkutucu hale gelmiştir. Çok geçmiş zamanlardan beri insanların eğlence maksatlı olarak kullandığı bu aletler tren şeklindedir ve birçok farklı şekilde üretilebiliyor. Adrenalin tetikleyici, eğlence aracı olan Roller Coaster, birçok kişi için aşırı derecede zevkli bir aktivitedir. Özellikle çocukluk dönemlerinde yaşanan olaylar bu tarz fobileri tetikleyen en önemli unsurlardır.

Düğme Fobisi

Koumpounophia olarak bilinen bu fobi, bireylerin düğmelerden korkması olarak tanımlanır. Bu durumda giyinme konusunda çok ciddi problemler yaşamalarına sebep oluyor. Günümüzde özellikle erken çocukluk dönemiyle başlıyor. Bireylerin hayatı boyunca da devam edebiliyor. Düğme fobisi, bir nesne, kişi, ortam ve duruma karşı abartılan bir durumdur. Düğmeye karşı meydana gelen özel bir korku, düğme dokusuna karşı korku ve düğmelerin kirli olduğunu düşünmeden kaynaklı bir korku olabilmektedir. Düğmeli kıyafetleri giyememek, farklı insanlar üzerinde düğme görmekten rahatsızlık, düğmelere dokunamamak, düğmelerin kirli olduğuyla alakalı abartılı düşünce şekillerine örnek verilebilir. 

Araştırmaların birçoğu da bu fobiler konusunda genetik yatkınlığın önemli bir rolü olduğunu gösteriyor. Düğme korkusunun herhangi farklı bir cisim ile olaya karşı aşığa çıkarılamayan korkuyla yer değiştirmiş olabileceği de savunuluyor.

Fıstık Ezmesi Fobisi

Arakibutirofobi olarak bilinen ve kuşkusuz en ilginç fobiler arasında yer alan bir fobidir. Bu tarz hastalar, fıstık ezmesi yerken, fıstık ezmesinin damağa yapışmasından korku duyarlar. Fobiler bireyleri normal olarak yaşaması gereken korkunun aşırı boyutta olması halidir. Birçok şekilde gelişerek garip fobilere dönüşebilir. Bu anlamda tehlikeli kabul edilen fıstık ezmeleri de bazı insanların en büyük korkusudur. 

Kişiler fıstık ezmesi yerken damaklarına yapışma korkusundan fıstık ezmesi dahil olmak üzere bu tarz yiyecek tüketimlerinden kaçınırlar. Damağa yapışması halinde büyük bir panik haline bürünen ve dehşet hissi şeklinde kendini gösteren fıstık etmesi fobisi, mutlaka tedavi edilmelidir. Aksi takdirde psikolojik olarak boğulma hissi meydana gelebilir. 

Mutlu Olmaktan Korkma Fobisi

Cherofobi olarak bilinen bu fobi, mutlu olmaktan korkma anlamına gelir. Bu tarz insanlar mutluluk verici davranışları sergilemekten korkarlar ve aynı zamanda güzel duyguları hissetmek onlara korku verir. Bu tarz bireyler, olumlu duygular veya mutluluk uyandıran deneyimlerden kasıtlı olarak kaçınırlar. Bu fobinin meydana çıkmasına yol açan nedenlerden biri de kişiler mutlu olduğu zaman o yaşamış olduğu tatmin için cezalandırmak durumunda, mutluluklarını bozacak olumsuz olayın yakında gerçekleşeceğine dair bir inançtır. Özellikle Doğu kültürlerinde daha yaygındır ve insanlar bu fobiye sahip olduklarının bilincinde bile olmazlar.

Bazı tıp uzmanları, mutlu olma korkusunu bir tür anksiyete bozukluğu olarak sınıflandırıyor. Anksiyete ise algılanan tehditlerle alakalı irrasyonel veya artış gösteren korku duygusudur. Bu tarz bir durumda kaygı da sizleri mutlu ettiği düşünülün etkinliklere katılımla alakalıdır. Kısaca mutlu olma korkusu, en garip fobiler listemizde yer alıyor.

Ağaç Fobisi

Ağaçlardan ve hatta ağaçtan yapılan cisimlerden duygulan korkuyu anlatan bir fobidir. İlginç olduğu kadar sık sık görülen bir fobidir. Diğer adıyla dendrofobi deniliyor. Eski Yunanda ağaç ve fobi kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Hiloofobi ise ağaçların, dalları ve yapraklarına karşı meydana gelen mantıksız korkudur. Bazı insanlar, ağaçlara karşı duymuş olduğu korku pek bilinmiyor. Bu tarz bir fobi oluşumu olanlar ise farkında olmayabilirler.
Ağaç fobisinde, ağaçla temas edildiğinde panik atak, kusma, anksiyete, nefes almada güçlük çekme gibi sorunlarla karşılaşabilir. Bu tarz bir rahatsızlığı atlatmak için en iyisi tıbbi yardım almaktır. Böylece terapiler yoluyla bu korkularla yüzleşebilir ve üstesinden gelinebilir.

Sayı Fobisi

Say fobisi, numarofobi, aritmofobi veya matematik kaygısı anlamına gelir. Bir çeşit anksiyete bozukluğu olan sayı fobisinde sayılarla veya matematiksel bir durumla uğraşmaktan korkma anlamına gelir. Aynı zamanda bazen sadece belirli sayılara duyulan korku anlamına da gelebilir. En yaygın sayı korkularından biri 4 sayısından korkma, 13 ve 23 sayısından korkma fobileridir. Diğer sayılardan daha baskın şekilde bu sayılardan korkan kişiler için farklı isimlendirilmiştir. 

En Garip Fobiler yazımız ilginizi çektiyse, Hiç Yakalanmayan Uyuşturucu Baronları yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap