Hiç Yakalanmayan Uyuşturucu Baronları

İşte dünyanın en büyük suç örgütlerinin başları! Seneler boyu uyuşturucu ticareti yapmış fakat polisler tarafından görmezden gelinen ve yakalanmayan uyuşturucu baronları...

Hiç Yakalanmayan Uyuşturucu Baronları

Uyuşturucu ticareti, en kolay yollardan para kazandıran ticari yöntemler arasında biliniyor ve bunun sonucunda, tarih boyunca yasa dışı hareket etmek isteyen uyuşturucu baronları meydana gelmiştir. Bu noktada polislerin dokunamadığı, hatta polislerin bile korktuğu uyuşturucu baronları tarihte hüküm sürmüştür. Bu baronlar Pablo Escobar gibi yüksek miktarlarda paralar kazanmış ve ülkeler arası yasa dışı uyuşturucu ticaretleri yapmışlardır.

Uyuşturucu baronu veya uyuşturucu baronu olarak bilinen bu kişiler, yasa dışı uyuşturucu ticaretinde tüm şebekeleri kontrol eden kişilerdir. Bu tarz insanların tutuklanmaları zordur. Bunun nedeni ise yasa dışı olan şeyleri ellerinde, yakınlarında tutmazlar. Üstelik gizli bir örgüt gibi birçok destekçileri bulunur. Bu nedenle bazı durumlarda polisler bile bu baronlardan korkar. Hiç yakalanmadan yaşamını sürdüren, yakalansa da torpille tekrardan salınan uyuşturucu baronları, azılı ve acımasız karakterler olarak yaşamaya devam etmiştir. Hatta bazı baronlar yakalansa da hapisten sürekli kaçarak polisleri bıktırmıştır. İşte hiç yakalanmayan uyuşturucu baronları…

İsmael Zambada Garcia 

İsmael Garcia, aslen bir çiftçi olarak diğer akıllı uyuşturucu baronları gibi işe başlamıştır. Önce ufak miktarlar satarak başlamış, bir anda oldukça hızlı şekilde büyüme sergilemiştir. Meksikalı uyuşturucu baronu olan Joaquin Guzman ile çalışmaya başladıktan sonra bir dönem sonra kendi ekibini kurmuştur. Ardından dünya meth ticaretinin de baronu olarak devam etmiştir.

Tüm dünyada bulunan meth adlı uyuşturucunun Kentucky’deki 3 büyük meth trafiğini yöneten kişi haline gelerek hala bu alanda aktif bir baron olarak yaşamını sürdürüyor. 1 Ocak 1948 senesinde doğan, İsmael Zambada Garcia, hala yakalanmamıştır.

İranlı Baron Zindaşti

İranlı uyuşturucu baronu olan Zindaşti, Mafya, siyaset ve ticaret denildiğinde, büyük eroin operasyonu ve birçok cinayete ismi karışan biridir. Resmi kayıtlara göre 1974 senesinde Türkiye Hakkari Yüksekova sınırlarındaki İran’ın Urmiye kentinde doğmuştur. Kürt olan Zindaşti aşireti ise bölgede güçlü ve kalabalık bir topluluktu. Henüz üç yaşında iken babası, dedesi ve amcaları İran’da idam edildi ve bunun nedeni de Kürt kimliklerinden dolayı olduğu biliniyor. İranlı Baron Zindaşti’nin ismi ise ilk kez 2007 senesinde duyulmuştur. 2014 senesinde ise Yunanistan’da Zindaşti’ye ait uluslararası bir operasyonla 2 tonun üzerinde eroin yakalanmıştır.

Zindaşti hakkında uyuşturucu, cinayet ve suç örgütü kurmak suçlamaları olmasına rağmen şaşırtıcı bir şekilde tutuklanmadı. Bunun dışında uyuşturucu baronu olan Zindaşti için 3 kez ağırlaştırılmış müebbet cezası verilmiştir. Neredeyse bir düzine cinayetin şüphelisi olan ve uluslararası uyuşturucu baronu olan Zindaşti, tüm bunlara rağmen sürekli serbest olarak gezdi. Zenginliği ile birlikte yetkinliğinin olabilmesi, Zindaşti’yi uluslararası uyuşturucu kaçakçısı olan Escobar’a benzetiliyor.

Frank Lucas (Yakalanıp kısa süre içinde bırakılmış)

Frank Lucas, Amerikalı uyuşturucu baronu, mafya lideri ve tam bir gangster. 1960’lu senelerin sonunda 1970’li senelerin başında ise Harlem’de uyuşturucu satıcılığı ile organize suç örgütlüğünün patronunu yapmıştır. Frank Lucas’ın en büyük başarısı da uyuşturucu ticaretinde tüm aracıları ortadan kaldırması ve Güneydoğu Asla bölgesinden uyuşturucuları direkt olarak alabilmesidir. Hatta birçok rivayette ise ölü Amerikan askerlerinin tabutlarında ülkeye uyuşturucu soktuğu biliyor. Frank Lucas o kadar popüler ve merak edilen bir uyuşturucu baronuydu ki 2007 yapımı Amerikan Gangsteri adlı filmde hayatının bir kısmı işlenmiştir.

Frank Lucas, kendi verdiği ifadesinde 116. Cadde de uyuşturucularını satarak günlük 1 milyon dolar kazanıyordu. O dönemde ise Frank Lucas, dönemin en büyük uluslararası uyuşturucu davasının kaçakçısıydı ve en büyük davada yakalanmasıydı. Bunun sebebi ise Lucas’ın son derece yenilikçi bir şekilde Amerika dışındaki kaynaklar üzerinden uyuşturucusunu direkt olarak satın alması ve sokaktaki dağıtımı kendi çetesine yaptırmasıydı. Lucas’ın politika, eğlence ve suç dünyasında yüksek mevkilerde bulunan dostları vardı ve o kadar parası olmasına karşın her zaman sade giyinen biriydi.

Tse Chi (Çok yeni yakalandı)

Tse Chi, Interpol’ün en fazla arananlar listesinde yerini almış ve Asya’nın El Chapo’su olarak alınan bir barondur. Çin kökenli Kanadalı olan Tse Chi, The Company olarak bilinen Asya Pasifik merkezli olan suç örgütü Sam Gor’un lideriydi. Tse Chi 57 yaşında ve aynı zamanda Japonya’dan Yeni Zelanda’ya kadar Asya Pasifik bölgesinde bilinen en etkili suç örgütleri arasında. Bu örgüt, uyuşturucu satışından senede 22 milyar dolar civarında bir gelir elde etmektedir. Avustralya polisi ise ülkeye kaçırılan uyuşturucunun %70 kadarının Tse Chi’ye ait olduğunu söylüyor. Ağırlıklı olarak kristal meth ve eroin ticaretiyle uğraşan bu suç örgütü, toplamda 70 milyar doları aşan bir varlığa sahiptir. 

Tse Chi aynı zamanda Hong Kong merkezli mafya grubu olan Big Circle Gang’ın eski üyesiydi. Yeni suç örgütünü ise Ontairo ve Toronto kentlerinde kurmuştur. Kanada üzerinden ABD’ye eroin nakliyatından dolayı 9 sene hapis cezasına çarptırılmıştır. Son senelerde tekrardan Tayvan, Hong Kong ve Makao’da yaşamaya başladı. Aynı zamanda Interpol’ün 2019 senesinde bu yana en fazla aradığı kişiler arasında bulunuyordu. Tse Chi en popüler Meksikalı uyuşturucu baronu olan Joaquin El Chapo ile Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı olan Pablo Escobar ile karşılaştırılıyor.

Manuel Noriega

Manuel Noriega, kokain kaçakçılığı, eski diktatör, CIA ajanı, kara para aklama ve siyasi rakiplerini ortadan kolayca kaldırabilmesi gibi suçlara sahip uyuşturucu baronudur. 1934 senesinde Panama’da doğmuştur ve babasını hiç tanımamıştır. 1983 ila 1989 senelerinde devlet başkanlığı bile yapmıştır. 1988 senesinde ise kokain ticareti, kara para aklama durumlarından dolayı suçlanmıştır. İktidara katıldığı 6 sene boyunca işlerini rahatlıkla yürüttü. CIA’dan aldığı yardımlarla beraber tüm suçlardan aklanmıştır. 

Hiç Yakalanmayan Uyuşturucu Baronları içeriğimiz ilginizi çektiyse, En Tehlikeli Ülkeler yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap