Eksi 300 Kotu Nedir?

Bartın Amasra'da Türkiye Taşkömürü Kurumu'na ait olan maden ocağında patlama meydana geldi. Bakan Koca ise 22 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. İşte patlamaya ilişkin bilinen tüm detaylar...

Eksi 300 Kotu Nedir?

14 Ekim 2022 Bartın maden ocağı patlaması son dakika haberi olarak gündeme geldi. Patlama nedeninin de henüz belli olmadığı bu süreçte birçok ölü ve yaralının olduğu tahmin ediliyor. Eksi 300 kot yani deniz seviyesinin eksi 300 metre altında kalan işçiler için kurtarma çalışmaları hala devam etmektedir. İçişleri Bakanı ise patlamada şu an 22 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. 

Tam olarak olay, 14 Ekim’de 18.15 sıralarında yer altından patlama ile meydana geldi. Patlama sonrasında yer altında mahsur kalan işçilerde olduğu öğrenildi. Olay meydana geldikten sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, patlamanın olduğu olay yerine hareket etti. Ekipler ise hala mahsur kalan işçileri kurtarmak için yoğun çalışmalarını sürdürüyor. 

Olay yerine AFAD, itfaiye ile çok sayıda sağlık ekibi sevk edildi ve patlamaya ilişkin olarak net bir bilgi mevcut değil. Bakan Koca ise toplamda 149 sağlık personelinin görevlendirildiğini belirtti. Patlamanın yaşandığı yere, il dışından ve il merkezinden 5 UMKE aracı, 31 ambulans ile 1 acil müdahale aracının ulaştığını söyledi.

Bartın Valiliğinden Açıklama

Bartın Valiliği ise konu hakkında daha net bir bilgi verdi. Verdiği bilgilere göre, Amasra Taşköprü İşletme müessesinde, 18.15 saatlerinde -300 kotunda nedeni belli olmayan kısmi bir patlamanın meydana geldiğini söyledi. Bartın Valisi olan Nurtaç Arslan ise patlamanın meydana geldiği bölge, TTK Amasra Müessese Müdürlüğü’ne gitti. Enkazdan çıkan bir işçi ise ‘’Hiçbir şey bilmiyoruz, her yer toz duman oldu. Hiç ışık gözükmedi, kendi imkanlarımla çıktım. Patlama sonrasında toz kütlesi oldu ve göz gözü görmedi’’ dedi. 

Patlamayı haber alan çalışan yakınları da maden ocağına gitti. Çalışmalar sürecinde bazı işçiler ocaktan çıkarıldı. Bir işçi ise arkadaşlarından destek alarak yürürken durumunun da gayet iyi olduğunu belirtti. Bartın Valisi Nurtaç Arslan, arama kurtarma çalışmalarının ekiplerle henüz devam ettiğini söyledi. Ardından, eksi 300 kotunda 44 kişi, eski 350 kotunda 5 kişinin olduğunu ve bunlardan da 12 kişinin yaralı olarak kurtarıldığını belirtti. Amasra Belediye Başkanı olan Recai Çakır, katılmış olduğu bir canlı yayında 90 adet işçinin yer altında olduğunu açıkladı.

Neden Patlama Meydana Geldi?

Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından patlama sebebinin araştırılması için soruşturmalar başlatıldı. Şimdiden meydana gelen olayda 3 savcı görevlendirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ise Amasra’da meydana gelen bu kazayla alakalı 4 müfettiş görevlendirdi.  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olan Fatih Dönmez ise ilk değerlendirmelerde bu patlamanın grizu patlaması olduğunun öngörüldüğünü belirtti. Aynı zamanda Fatih Dönmez, aşağıya yangın tüplerinin indirilmesine ilişkin olan sorularda ise sadece önlem aldıklarını ve olası bir yangında kullanacakları konusunda açıklamalar yaptı.

Meydana gelen patlamanın nedenleri de arama kurtarma çalışmaları bittikten sonra daha detaylı şekilde araştırılacağı öne sürüldü. Bunun dışında AFAD, patlamanın trafo kaynaklı olduğunu sehven paylaştı. Trafo kaynaklı olduğunu belirten bir yazıyı yayınladıktan sonra siteden bu bilgi geri kaldırıldı. Patlama nedeni kesin olarak belirlenemese de bu yöndeki tahminler sürüyor.

Amasra’ya Başsağlığı Mesajları

Amasra’da meydana gelen patlama sonucunda birçok bakan bölgeye intikal etti. Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamalarda, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın patlama sebebiyle Diyarbakır gezisini de iptal ettiği konusunda bilgi verildi. Aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabında başsağlığı mesajını iletti. Ardından olay sonrası başlayan arama kurtarma çalışmaları başta olmak üzere, patlamayla alakalı tüm konularda kurumlar çalışmalarını titizlikle sürdürdüğünü, çalışmaları denetlemek için üç bakanın görevlendirildiği ve bölgeye intikal ettiklerini de mesajında belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Twitter hesabından, Diyarbakır programını iptal ederek Amasra’ya geçeceğini ve tüm çalışmaları da yerinde koordine edeceğini, duyurdu. Meydana gelen bu üzücü haberin ise sadece resmî kurumların açıklamalarından takip edilmesi gerektiğini, en sonunda temenni olarak can kaybının daha fazla artmaması, madencilerinde sağ salim kurtarılmasını, tüm çabalarında bu yönde olduğunu belirtti.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ise Bartın’da meydana gelen patlama sonrasında Twitter hesabından bir mesaj yayınladı. Mesajında, ‘’Amasra’da meydana gelen patlama haberini büyük bir üzüntü ile öğrendik, işçi kardeşlerimizin sağ salim kurtarılması için devletimiz tüm imkanları ve tüm kurumlarıyla çalışmaktadır. Cenab-ı Hak ülkemizi ve milletimizi korusun’’ dedi.

Psikososyal Destek Ekipleri Devreye Girdi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı olan Derya Yanık, yapmış olduğu açıklamalarda dualarının Bartın ile olduğunu, buna ek olarak ‘’Bartın’da meydana gelen patlamada can kaybının yaşanmaması en önemli temennimiz. Psikososyal ekiplerimiz bölgeye intikal ediyor, devletimizde tüm imkanlarıyla seferber olmuş durumda.’’ İfadelerini kullandı. Ardından sorumlu bakanlıklardan biri olarak elde olan tüm kurum ve kuruluşlar ile gerek duyulan her türlü çalışmayı yaptıklarını da mesajında söyledi.

Sadece bakanlıklar değil CHP heyeti de Bartın’a gitti. CHP Genel Başkanı talimatıyla Bartın Amasra’da meydana gelen patlamayı incelemek için heyet oluşturuldu ve gelişmeleri takip etmek üzere alana vardılar.

Genel olarak birçok bakan ve görevli kurumlar, bölgede çalışmalarını hala sürdürüyor. Patlamanın neden olduğu ise henüz net olarak belirlenmiş değil. Madende kalan onlarca işçinin kurtarma çalışmaları da hala devam etmektedir.

Eksi 300 Kotu Nedir? Yazımız ilginizi çektiyse, 3. Dünya Savaşı Başladı yazımıza göz atabilirsiniz.
 

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap