3. Dünya Savaşı Başladı

Rusya - Ukrayna ve Çin- Tayvan arasındaki kızışmalar 3. Dünya Savaşını başlatıyor mu? Diğer ülkelerin tepkisi ne oldu? 3. Dünya Savaşına hangi ülkeler katılabilir? İşte 3. Dünya Savaşı hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar...

3. Dünya Savaşı Başladı

Dünyada meydana gelen gerilim hatlarının artması sonrasında küresel düzeyde tansiyon oldukça yüksek. Rusya ve Ukrayna arasında meydana gelen gerilimlerle Çin ve Tayvan’da oluşan kızışmalar 3. dünya savaşını mı tetikliyor? Dünyada çatışma hatlarının bu kadar artmasıyla beraber küresel anlamda askeri faaliyetlerin arttığı bu dönemde Kuzey Afrika’dan Ortadoğu’ya, Uzak Doğu’dan Avrupa’ya büyük bir hakimiyet savaşı meydana gelmeye başladı.

Son dönemde öne çıkan gerilim noktaları içerisinde ise Rusya-Ukrayna ile Çin-Tayvan bulunuyor. Özellikle Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş binlerce insana mezar olmuş durumda. Hala can kayıpları da meydana gelmektedir.

3. Dünya Savaşı Nasıl Çıkacak?

Üçüncü dünya savaşı hakkında çeşitli senaryolar mevcut. Avrupa’dan dünyaya mı yayılacak yoksa Orta Doğu’dan mı? Dünyayı büyük bir yıkıma götürecek olan fitili Çin mi ateşleyecek yoksa Rusya mı? Dünyaya yayılan bu endişe ilk olarak Rusya ve Ukrayna arasında başlamıştı. Ukrayna’da savaş patlak vermeden önce bu soru gündemde değildi. İlk önce karamsar bir kehanet olarak görülse de mevcut gelişmelerle neredeyse başladığını söyleyebiliriz. Rus yetkililer, Ukrayna ordusunun savaş boyunca 23.367 askerini kaybettiğini ileri sürdü. 

Ukrayna’da bugüne kadar 31 üzerinde Rus askerinin öldüğünü savundu. Savaşta meydana gelen sivil kayıplarına ilişkin olarak binlerce kişinin öldüğünü söyleyebiliriz. Hala güncel olarak meydana gelen füze savaşları hala sürüyor. Güncel olan bu savaşın üzerine Çin ile Tayvan çatışması başladı. Hatta ABD temsilcileri Tayvan’a yapmış olduğu ziyaret nedeniyle bölgede gerginlik arttı. Yani bu davaya ABD’de eklenmiş oldu. Çin hükümeti, Tayvan’ı kendi topraklarının parçası olarak görüyor. Tayvan ise kendi para birimi olan, seçilmiş bir cumhurbaşkanı olan bölgenin bağımsız bir ulus olarak görülmesi gerektiğini düşünmektedir.

Tayvan konusu ABD ile Çin ilişkilerini senelerce geren bir konu olmuştur. Günümüzde ise ABD, Çin’in Tayvan’ı işgal etmesi durumunda askeri mücadele edeceğini söylemektedir. Bir yandan da Tayvan’a çeşitli ülkeler savunma silahlarını tedarik edeceğini söylüyor, Çin’in olası saldırısının da büyük bir endişe yaratılacağı söyleniyor. Bu konuda Biden, Çin’in saldırma halinde Tayvan’ı savunacağını belirtmiştir. Yani bu savaşın meydana gelme durumunda devreye ABD girecek ve ABD’nin girmesiyle beraber birçok ülke bu savaşın içerisine katılabilir.

ABD 3. Dünya Savaşına Katılacak mı?

ABD 3.Dünya Savaşı içerisinde kesinlikle yer alıyor. Hatta sadece Çin-Tayvan çatışmasında değil Rusya-Ukrayna çatışmasında da söz sahibi diyebiliriz. ABD’li yetkililer Rusya Devlet Başkanı’nı kontrol alma ihtiyacının da birinci direktif haline geldiklerini belirtiyor. Hatta sadece ABD değil Polonya’da ellerindeki tüm jetleri Ukrayna’ya verilmek üzere ABD hizmetlerine sunmayı amaçladıklarını belirtiler.

Rusya Devlet Başkanı olan Vladimir Putin’in ‘Satan 2’ füzeleri, Rusya Başkenti Moskova bölgesinden fırlatıldığında İngiltere başkenti olan Londra’ya ulaşacak menzile sahip olduğu belirtiliyor. Farklı bir deyişle Rusya caydırıcı güç çerçevesinde bu füzelerle Avrupa’nın tüm başkentlerini vurma kapasitesine ulaşmaktadır. ABD basınına göre füzenin menzil içerisinde ABD ülkesi de yer almaktadır. Putin, geçtiğimiz dönemde Sarmat üzerindeki çatışmalarında aktif olarak ilerlediğini ve şu anda son aşamada olduğunu belirtmiştir.

Üçüncü Dünya Savaşı Nükleer Savaş mı Olacak?

Rusya geçtiğimiz dönemde konvansiyonel bir nükleer savaş başlığı taşıyan Zirkon hipersonik füzesinden de görüntüler paylaşmıştı. Rusya, tüm batının kendisini yok etmek istediğini, blöf yapmadığını ve toprak bütünlüğünü korumak için her türlü silahı da kullanacaklarını belirtti. Putin, çılgın gibi görünse de kullanılacak olan nükleer silahların milyonlarca Rus insanını öldüreceğini bilmeyecek kadar aklını yitirmiş değil diyebiliriz. Rusya’nın Ukrayna’ya yapılacak herhangi bir nükleer saldırıdan etkilenmemesi adına yapılması gereken tahliyeyi kısa sürede başarmasına olanak yok.

Tabi tek nükleer silahlanma Rusya’da değil ABD, Çin, Fransa, İngiltere, Pakistan, Hindistan, İsrail ve Kuzey Kore’de de mevcut. Dünyada bugün 13 bine yakın nükleer savaş başlığı bulunuyor ve en çok savaş başlığı ise Rusya ve ABD’nin elinde yer alıyor. Nükleer savaş riski her zaman olsa da şu anda yaşanan Ukrayna-Rusya ve Çin-Tayvan gerilimi, 3. Dünya Savaşını tetiklemektedir. Hatta 3. Dünya savaşı başladı diyebiliriz.

Japonya 3. Dünya Savaşı Konusunda Ne Diyor?

Çin’in Tayvan’ı işgal etmesinin an meselesi olduğu bu dönemde aslında bu hareketin çok tehlikeli olacağı ön görülüyor. 3. Dünya savaşı başladı desek de kıvılcımının ateşlenmesi bu adımla meydana gelebilir. Bu nedenle Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesine ilk sert tepkilerden birisini de Japonya vermiştir. Çünkü Tayvan’ın Çin tarafından işgal edilmesi, Japonya güvenliğini tehlikeye atabilir. Hatta Çin, belki Japonya’nın üzerine bile yürüyebilir. Eğer kıvılcım çakılırsa bu durum mümkündür diyebiliriz.

Türkiye İşin Neresinde? 

Türkiye’nin işin neresinde olduğu net olarak bilinmese de birçok askeri uzman, son senelerde ülkenin askeri harcamalarının da hatrı sayılır düzeyde arttığının altını çizmektedir. Global Firepower adlı raporda 2021 senesinin en güçlü orduları içerisinde Türkiye’de yer almıştır. ABD, Türkiye’nin Rusya ve Ukrayna arasında önemli bir arabulucu olduğunu belirtmiştir. Rusya Ukrayna savaşını durdurabilmek için Ukrayna ile koordinasyon içerisinde gösterilen çabaları da desteklediğini belirtmiştir. Türkiye, Rusya ve Ukrayna savaşında Ukrayna’ya destek yollasa da Rusya ile görüşmelerini sürdürmektedir.

3. Dünya Savaşı Başladı yazımız ilginizi çektiyse Kız Kulesi Yıkıldı mı? Yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap