E-spor Sektörüne Dair Bilmedikleriniz

Son yılların en fazla gelişen spor dalı merak ettiklerinizle karşınızda!

E-spor Sektörüne Dair Bilmedikleriniz

E-spor uzun adıyla elektronik sporlar, video oyunları ile gerçekleştirilen müsabaka türü olarak tanımlanabilir. Birçok ünlü markanın sponsorlukları ile kurulan takımlar büyük ödüller için birbiriyle mücadele eder. Gelin birlikte e-spor sektörünün kısaca tarihçesine göz atalım. 

 

E-spor Tarihi

İlk resmi video oyun turnuvası 19 Ekim 1972 yılında Stanford Üniversitesinde gerçekleşti. Turnuva üniversitenin yapay zeka laboratuvarında yapıldı. Katılan oyuncular Spacewar isimli oyunda rekabet ettiler. Turnuvanın ödülü ise Rolling Stone dergisinde 1 yıllık üyelik kazanmaktı. Günümüzle karşılaştırma yapabilmek adına, Dota 2 isimli video oyununun 2021 The International turnuvasının toplam ödülünün 40 milyon dolar olduğunu biliyor muydunuz?

 

e-spor tarihi

90’lı yıllara gelindiğinde artık e-spor sektörünün geleceğinin bilgisayar ve internet ile şekil alacağı belli olmuştu. Donanımların gelişimi ve kısmen ucuz olmasıyla dünya çapında herkesin evinde bir bilgisayar ve böylece oyunlara olan kapılar aralanmış oldu.
90’lı yılların ortalarına gelindiğinde artık LAN (Local area network) yani yerel ağ üzerinden “Multiplayer” (Çoklu oyunculu) kavramı ortaya çıkmaya başlamıştı. Bundan önce çoklu oyunculu oyun dendiğinde akla Arcade oyun mekanları geliyordu. Ama artık yerel ağ üzerinden de olsa herkes kendi şahsi bilgisayarlarından oyunlarını beraber oynayabileceklerdi. Böylece yavaş yavaş gençler arasında amatör olarak takımlar kurulmaya başlandı. 
İnternetin artık herkesin evine girmesiyle birlikte de Doom, Quake, Unreal Tournament ve StarCraft gibi oyunlar artık E-spor un temelini atmış oldu. Bu oyunlar sayesinde takımlar veya oyuncular arası yarışmalar başladı.

90'lı yıllarda LAN partileri

90’lı yılların sonu ve 2000 yılının başlarında Almanya ve Kore’de e-spor aktiviteleri artmaya başlamıştı. Almanya’nın Duisburg şehrinde 1600 oyuncunun katıldığı “Gamers Gathering” adlı bir etkinlik gerçekleştirildi. Kore’de ise 2000 yılında “Korean e-Sports Assocation” (KeSPA) kuruldu. Böylece e-spor sektöründe pazarlama alanında da gelişmeler başlamış oldu.

 

Günümüzde E-spor

Günümüze gelindiğinde artık e-spor sektörü milyonlarca seyirciye sahip çok büyük bir sektör haline geldi. Alman Statista şirketinin açıkladığı verilere göre 2021 yılında E-spor sektörünün global değeri 1.08 milyar dolar. Ve bu değer bir yıl öncesine göre %50 artış gösterdi. Alman şirketin tahminine göre 2024 yılına gelindiğinde bu rakam 1.62 milyar dolar olacak. Her yıl daha fazla oyun çıkıyor. Ve bu değerin üstel olarak artmasıyla birlikte her yıl daha fazla turnuva düzenlendiği için profesyonel e-sporculara daha fazla iş olanağı sağlanmış oluyor. Amerika’da düzenlenen NFL Super Bowl etklinliği 2019 yılında 100.7 milyon izleyiciye ev sahipliği yaptı. Bunun yanında League of Legends oyununun 2019 Dünya şampiyonasında izleyici sayısı 100 milyon olarak açıklandı. Bu durum E-spor  sektörünün geleceği hakkında fikir vermek adına güzel bir örnek.

E-spor arenası


Şimdi gelelim merak ettiğiniz e-sporcular ne kadar kazanıyor konusuna;
Oyuncuların kazandıkları miktarlar oynadıkları oyuna ve organizasyona göre değişiyor. Farklı kaynaklardan farklı açıklamalar olsa da maaş aralığı yaklaşık olarak yıllık 12 bin – 60 bin dolar arasında. Bu sayı aralığının fazla olmasının birçok sebebi var. Organizasyonların birden fazla oyunlara yaptığı yatırımlar ve kurduğu takımlar hepsi için iyi sonuç vermeyebiliyor. Mesela en ünlü olanlarından “Team Liquid”, farklı oyunlarda kurdukları takımların hepsiyle 1968 turnuvaya katılarak 37 milyon dolar kazanç elde etmeyi başarmış. Başarısının getirmiş olduğu marka anlaşmaları, sponsorluklar sebebiyle oyuncularına ödediği maaş etkilenmiş oluyor.

 

İyi yanlarından bahsetmiş olsakta kötü taraflarından bakmakta gerek;
E-spor sektörü ne kadar gelişmiş olsa da farklı ülkelerde e-sporculara bakış açısı da değişkenlik göstermekte. Ciddiye alınmama, gerçek bir sporcu olarak görülmeme gibi durumlar ortaya çıkabiliyor. 
Başarı sağlandığında her şey güzel olmakla birlikte tahmin edebileceğiniz gibi takımların hepsi başarı kazanamıyor. Çok hızlı gelişen ve çok ilgi gören bir sektör olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu sebeple ulaşmak istenen hedeflere ulaşılamadığında istenmeyen sonuçlar meydana çıkar.
Rekabetin çok yüksek olması nedeniyle birçok oyunda anlık reaksiyonların önemi de bir hayli fazla. Doğal olarak bu durumun doğurduğu sonuçlar var. Sektörde en yüksek seviyeye ulaşamamış oyuncular bulunduğu konumu korumak için yeni yetişen oyuncularla rekabet halinde olabiliyor.

Sonuç olarak e-sporun yükselişi yadırganamaz bir seviyede. Birkaç yıl içinde bu büyüme hızıyla e-sporcular da geleneksel spor profesyonellerinin maaş seviyelerine ulaşabilir.


Bu içeriğimizi beğendiyseniz "Dünyanın En Zor Oyunları" içeriğimize de ulaşabilirsiniz

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap