Dünyanın En Ölümcül Salgın Hastalıkları

Milyonlarca kişinin ölümüne sebep olan Dünya'nın en ölümcül salgın hastalıkları.

Dünyanın En Ölümcül Salgın Hastalıkları

Dünyanın en ölümcül salgın hastalıkları özellikle son dönemde sıkça merak ediliyor. Özellikle mikroskobik ölçekte görülen mikroplar, bakteri ve virüsler zaman zaman ölümcül olabiliyor. Hatta şu an bile vücudunuzun üzerinde, ağızınızda, ellerinizde kötü huylu olan mikrop ve bakteriler mevcut. Son dönemde yayılan korona salgını dahil olmak üzere dünyada yayılan birçok virüs milyonlarca kişiyi öldürmüştür. Dünyanın en ölümcül salgın hastalıklarına genel olarak bakıldığı zaman…

Dünyanın en ölümcül salgın hastalıkları

1.Kara Veba

Kara Veba, 1346 – 1353 seneleri arasında görülen ölümcül hastalıklar arasındadır. Salgın 75 ila 200 milyon arasında insanı öldürdüğünü düşünülmektedir. Tam sayıları bilmek mümkün değildir. Özellikle Avrupa’da nüfusunun bu senelerde %30 ila %60 azaldığı belirtilmektedir. Hatta kara veba sonucunda milyonlarca insan öldürülmüştür ve bunun sonucunda kilise ve tanrının da sorgulanmasına neden olmuştur. Kara Veba salgınını dünyanın en çok insanını öldüren virüslerden biri olduğu biliniyor.

Dünyanın en ölümcül salgın hastalıkları

2.Ebola

Ebola, dünyanın en ölümcül salgın hastalıkları arasında kayıtlara geçmiştir. Özellikle Batı Afrika bölgesinde bulunan Ebola, ilk olarak 2013 Aralık tarihinde başlamıştır. Batı Afrika ülkelerinin birçoğunda yayılan Ebola, Sierra Leone, Liberya başta olmak üzere binlerce kişiye bulaşmıştır. En büyük salgın sonuçları da 2015 ila 2016 senesinde meydana geldi. Toplamda 28.600 vaka ve 11.325 ölüm görülmüştür. Ebola salgını aynı zamanda ABD, Senegal, Nijerya ve Avrupa’da da görülmüştür.

Daha önceki dönemlerle Ebola virüsü, yarasalardan insanlara bulaştığı bilinmektedir. Doğrudan vücut yüzeyindeki temas yoluyla yayılan bu virüsün ortalama ölüm oranı da %50 olarak belirlenmiştir. Günümüzde hala Ebola virüsünün aşı bulma çalışmaları da devam etmektedir.

Dünyanın en ölümcül salgın hastalıkları

3.HIV-AIDS Salgını

İnsan immün yetmezlik virüsü olarak bilinen HIV, insanların bağışıklık sistemine zarar veren hastalıklardan biridir. Virüsün insanlarda sebep olduğu en büyük hali ise AIDS olmaktadır. Bu virüs, bağışıklık sistemi düşük olan bireyleri daha kolay yakalamaktadır. Dünyada kendini tanıtan bu virüs toplamda 35 milyondan fazla kişinin ölümüne neden olmuştur. HIV virüsünün araştırmaları da ilk olarak 1920’li senelerde Batı Afrika’da görüldüğü tahmin ediliyor.

Günümüzde ise HIV virüsü 40 milyonu aşkın insanda hala mevcut. HIV virüsü, bağışıklık sistemini çok büyük tahribata uğratarak beyaz kan hücresini yok ediyor. İnsanların yapısını zaman içerisinde yavaşlatan HIV, farklı semptomlarla ortaya çıkıyor.

Dünyanın en ölümcül salgın hastalıkları

4.Çiçek Hastalığı

Genel kapsamda her yaştan bireyde görülen çiçek hastalığı, bir çeşit bulaşıcı hastalıklar arasındadır. Bireyler enfekte olduktan sonra irinli kabarcıklar döker. Aynı zamanda deri üzerinde izler bırakabilmektedir. Bu hastalık son derece ağrılı, ateşli ve ölümcül olmasıyla biliniyor. İki farklı tipi bulunan çiçek hastalığı, Variola minor ve majör olmak üzere görülüyor ve enfekte olan bireylerin %30 kadarı hayatını kaybedebiliyor.

Çiçek hastalığı, hava yoluyla veya insandan insana temas yolu ile bulaşıyor. Bunun dışında nesnelerle bulaşabilen çiçek hastalığı, tarih boyunca farklı ülkelerde meydana çıkarak milyonlarca kişiyi öldürmüştür. Çiçek hastalığı, 1966 senesinde çalışmalarla sonlandırılmıştır fakat 1976 senesinde Somali ve Etiyopya bölgesinde tekrardan meydana çıkmıştır.

Dünyanın en ölümcül salgın hastalıkları

5.Grip Salgını

Grip, dünya tarihinde dünyanın en ölümcül salgınları arasında bulunuyor. Grip, tarihin belirli zamanında insanlığı yok etmenin eşliğine getirmiştir. Günümüzde de hala birçok insanın ölümüne neden olan grip salgını da tarih boyunca 60 milyon üzerinde insanın ölmesine neden olmuştur. Grip, insanlık tarihine karışmış ve dünyayı da etkisi altına alan en acımasız salgını arasında, Hong Kong, Asya Gribi, İspanyol gibi ve grip pandemisi de bulunmaktadır. Bunun dışında grip salgını hala günümüzde görülen fakat grip aşısı çözümüyle artık ölümcül olmamaktadır.

Dünyanın en ölümcül salgın hastalıkları yazımızı beğendiyseniz, kefirin bilinmeyen faydaları yazımıza göz atmayı unutmayın.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap