Kefirin Bilinmeyen Faydaları! Duyunca Şaşıracaksınız

Kefirin insan üzerinde bilinmeyen ve etkili faydaları.

Kefirin Bilinmeyen Faydaları! Duyunca Şaşıracaksınız

Kökü çok eskilere dayanan kefir, özgün bir içecektir ve bu nedenle tamamen şifa deposu olan bir içecek olarak son senelerde sıklıkla tüketiliyor. Kefir, hafif ekşi bir tada sahiptir ve kefir günümüzde Kafkasya ile özdeşleşmiş içecektir. Dünya çapında ünlenmeye başlayan bu içecek yüksek besin değerleri sayesine adından sıkça söz ettirebilmektedir. Kefirin faydaları genel olarak bakıldığı zaman,

  • Stresi azaltır.
  • Cilt ve deri sağlığına iyi gelir.
  • Detoks etkilidir.
  • Bağışıklığı güçlendirir.
  • Kalp sağlığına birebirdir.
  • Kemik sağlığı için faydalıdır.
  • Vitamin eksikliği için tüketime uygundur.

Genel olarak kefirin en bilinen faydası bağışıklığı güçlendirmesidir. Metabolizmayı hızlandırmasıyla beraber detoks etkisini sürdürmesi, kaygı ve stres düzeyini düşürmesiyle her diyetisyenin sağlıklı eslenme menüleriyle ara öğün şeklinde eklenmesine vesile olabiliyor.

Kefirin Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı beslenmeye çalışanlar için birebir olan kefir, doğal gücünü kanıtlayan bir içeriktir. Bu nedenle hazır olarak satın alabilirsiniz. Aynı zamanda evde doğal şekilde hazırlanan kefir, pratik şekilde hazırlanır. Kefir genel olarak mayalanma yoluyla elde edilebilmektedir ve kökeni de Orta Asya’ya kadar uzanıyor. Kefir ekşimsi tadıyla beraber biliniyor. Yoğurtta olduğu gibi de kefir, bakteriler sayesinde mayalanabilmektedir.

Uygun şartlarda çoğaltılan kefir mayası da sonraki hazırlık süreçlerinde saklanır ve düzenli olarak kullanılabilir. Kefir mayalanma süreci ise, ortamın fiziksel durumuna kadar birçok farklı detaya özen gösterilmesi gerekir.

Kefir

Kefir Zayıflatır mı? Ne Zaman İçilmelidir?

Kefir konusunda en sık merak edilen konular arasında kefir zayıflatır mı konusudur. Şifa deposu olarak ünlenen kefir, zayıflamaya yardımcıdır. Fakat tek başına zayıflatıcı bir etkisi bulunmaz. Düzenli tüketildiği zaman metabolizma hızlandırma etkileriyle ideal bir beslenme süreci yaşamanızı sağlar. Kilo verme isteği içerisinde biriyseniz, diyetisyen önerisiyle birlikte kefiri ara öğünlerinize ekleyebileceksiniz.

Kefir ne zaman içilmelidir için de mutlaka ara öğünlere bölünmelidir. Ara öğünlerle tüketmeniz önerilmektedir. Özellikle spor aralarında ve öğle aralarında kefir tüketilebilir. Günde maksimum 2 bardak içilmelidir. Fakat yetişme çağında olan çocuklar için kefirin yatmadan önce tüketilmesi önerilir. Aç veya tok karnına tüketilen bir içecek olması, yüksek besin değerine sahip olmasıyla birlikte tüketilmesi öneriliyor.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap