Bilim İnsanlarını Korkutan 3 Yapay Zeka Olayı

Bildiğimiz gibi yapay zeka her gün gelişmeye devam ediyor. Ancak şimdiden rahatsız edici gelişmeler olmaya başladı.

Bilim İnsanlarını Korkutan 3 Yapay Zeka Olayı


Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka, insan düşünme şekil ve işlemini simüle etmek ve taklit veya kopyalamak adına tasarlanmış bir bilgisayar programı için her şeyi kapsayan bir ifadedir.

Örnek vermek gerekirse, Satranç oynaması için tasarlanmış bir yapay zeka için tek bir hedef mevcuttur: Oyunu kazanmak. Oynama sürecince yapay zeka, her bir hamle için milyonlarca potansiyel sonucu modelleyebilir. Sonuç olarak kazanması için en yüksek potansiyelli hamleleri seçer.

Aynı özellikler satranç oynamasını iyi bilen bir insan için de geçerlidir. İnsan oyuncu da hamlelerin olası sonuçlarını analiz etmeye çalışır ve hamlelerini ona göre yapar. Ama arada büyük bir fark mevcut. Herhangi bir insanın bir bilgisayar hafızasına, hızına ve keskinliğine sahip olmasının imkanı yoktur. Yapay zeka çok sayıda alanda ve teknolojiye uygulanabilir.

Kendi kendine gidebilen arabalar, aynı normal bir sürücünün yapacağı gibi hedefine ulaşmayı amaçlar. Bu süreçte tabelalar, yayalar ve yollar gibi uyarıcı elementleri göz önünde bulundurmaya hedefler.

Bunun yanı sıra yapay zeka bilim insanlarını sadece olumlu yönleriyle şaşırtmadı. Farklı alanlarda tehlikeli sayılabilecek eğilimleri ve uygulamalarıyla beklenmedik dönüşlere imza attı.

Yapay Zeka

Yapay Zeka Yeni Kimyasal Silahlar İcat Etti


Mart 2022'de araştırmacılar yapay zekanın sadece 6 saat içerisinde 40.000 yeni olası kimyasal silah icat ettiğini ortaya çıkardı. Uluslararası bir güvenlik şirketinin sponsor olduğu bilim insanları yapay zekanın tüm zamanların en tehlikeli sinir aktarımını engelleyen
VX isminde bir madde ortaya çıkardığını söyledi. 

Bu maddenin en ufak bir damlası bile insanın terlemesine ve seğirmesine yol açıyor. Gazetenin başyazarı Fabio Urbina, The Verge'e verdiği demeçte: "VX'in öldürücü olmasının yolu aslında diyaframınızın ve akciğer kaslarınızın hareket etmesini engellemesidir, böylece ciğerleriniz felç olur." Urbina, "İlk başta ortaya çıkan en büyük şey, üretilen bileşiklerin çoğunun aslında VX'ten daha toksik olduğunun tahmin edilmesiydi." diye devam etti.

Gazeteci "İyi bir yapay zekayı kimyasal silah makinesine dönüştürmek için tek gereken şey biraz kodlama bilgisi." diyerek demecini sonlandırdı.

 

Yapay Zeka

Yapay Zeka Duyguları Olduğunu İddia Ediyor


Blake Lemoine isimli bir Google mühendisi, şirketin Diyalog Uygulamaları için Dil Modeli (LaMDA) isimli yapay zekanın bilinçli olarak uyanık olduğunu ve duygulara sahip olduğuna dair iddialarda bulundu.

Lemoine Haziran 2022 tarihinde Washington Post gazetesine: "Eğer tam olarak ne olduğunu bilmiyor olsaydım, ki bu yakın zamanda kurduğumuz bilgisayar programı. 7 yaşında fizik bilen bir çocuk olduğunu düşünürdüm." dedi.

Bunun üzerine Google bu iddialara karşı çıktı. Bu durumun üzerine Google sözcüsü olan Brian Gabriel, açıklamasında Lemoine'in endişelerinin gözden geçirildiğini belirtti. Google'ın yapay zeka ilkeleri doğrultusunda kanıtların iddialarını desteklemediğini söyledi.

Bunun ardından Google, Blake Lemoine'i idari izne çıkardı ve daha sonra işine son verdi.

 

Yapay Zeka

Yamyam Yapay Zeka


Araştırmacı Mike Sellers 2000'li yılların başlarında Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı için bir yapay zeka geliştirdi. 

Röportajında Sellers:"Bir simülasyon için 2 ajanımız vardı. Doğal olarak onlara Adam ve Eve isimlerini verdik. Bir şeylerin nasıl yapılacağını öğrenmeye başladılar. Ama daha fazlasını bilmiyorlardı. Örneğin nasıl yemek yenileceğini biliyorlardı ama ne yiyeceklerini bilmiyorlardı." dedi.

Geliştiriciler simülasyona bir elma ağacı eklemeye karar verdi. Böylece yapay zeka açlık hissini karşılamak için elmaları yiyecekti ve bunun için ödül alacaktı. Eğer ağacın kabuğunu veya simülasyon içindeki evi yemişlerse ödül tetiklenmeyecekti.

Simülasyonun içine Stan isimli üçüncü bir yapay zeka daha eklendi. Adam ve Eve elmaları yerken Stan oradaydı ve Stan'i elma yemek ve açlığı gidermekle ilişkilendirmeye başladılar.

Sellers: "Adam ve Eve ağaçtaki elmaları bitirdiler ama hala açlardı. Diğer potansiyel hedefleri değerlendirmek için etraflarına baktılar ve Stan'i yiyecek olarak gördüler." diye yazdı ve "İkisi de Stan'den birer ısırık aldı." diyerek yazısını bitirdi.

 

İlginizi çekebilecek bir diğer "Beyinle Bilgisayar Kontrol Etmek Mümkün Mü?" içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap