Bilgisayar Oyunları Hakkında Bilinmeyenler

Oyun dünyasını hepimiz sevsek de bilmediğimiz bazı şeyler var. İşte duyunca çok şaşıracağınız bilgisayar oyunları hakkında bilinmeyenler...

Bilgisayar Oyunları Hakkında Bilinmeyenler

Bilgisayar oyunları hakkında bilinmeyenler ile daha önce hiç duymadığınız şeyleri öğrendiğinizde şok olacaksınız. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle bilgisayar oyunları, herkesin sevdiği bir eğlence aracı haline geldi. Özellikle birçok farklı yapıya, oynanışa ve konuya sahip olan bu oyunlar, çok eğlenceli bir deneyim yaşatıyor. Devasa bir çeşitlilik içinde hepimiz de kendimize hitap edenleri seçerek keyifle oynama heyecanını yaşıyoruz. Bu tarz oyunlardan bazıları hikâye anlatımında başarılı olurken, bazıları da aksiyona ağırlık veriyor.

Muhtemelen sizler de farklı türlerde ve farklı niteliklerde bilgisayar oyunları oynamışsınızdır. Bu oyunları çok fazla sevseniz de bilmediğiniz çok şey var. Bilgisayar oyunları konusunda öyle bilgiler mevcut ki, oyuncular hayretler içerisinde kalıyor. O halde Bilgisayar oyunları hakkında bilinmeyenler ve daha fazlasını hemen keşfedin…

Bilgisayar oyunları hakkında bilinmeyenler

1. GTA Oyunlarındaki Gerçekler

Bilgisayar oyunları hakkında bilinmeyenler arasında GTA oyunda bazı gizli mesajlar var. Oyun dünyasında açık ara en sevilen serilerden olan GTA ile son derece sıra dışı gerçekler mevcut. Aslında oyun boyunca gördüğünüz tüm karakterlerin simaları hayal ürünü değildir. Bu karakterlerin hepsi son derece gerçek kişilerden birebir oluşturuldu. Bunun dışında, GTA ve Mafia gibi oyunlarda ağaçların yıkılmamasının tek nedeni de ‘’doğa parçalanamaz bir bütündür’’ sosyal mesajını veriyor.

Bilgisayar oyunları hakkında bilinmeyenler

2. Half Life Guinness Rekorlar Kitabına Girdi

Oyun dünyasına adını altın harflerle yazdıran Half Life, açık ara en fazla oynanan oyunlar arasında bulunuyor. Bilgisayar oyunları hakkında bilinmeyenler arasında öne çıkan Half Life serisinin rekor kırdığını biliyor muydunuz? Muazzam bir başarı elde eden bu oyun, FPS türünün en iyi örneğidir. Bu nedenle Half Life, çıkmış olduğu günden 2008 senesine kadar 9,3 milyon kopya satmıştır. Bu nedenle Guinness Rekorlar Kitabı içerisine ‘’ en fazla satan oyun’’ olarak tarihe geçmiştir.

Bilgisayar oyunları hakkında bilinmeyenler

3. Counter Strike Piyasaya Nasıl Girdi?

Counter Strike, küçüklüğümüzde hepimizin internet kafeye kaçarak oynadığı oyunlar arasında. Counter Strike aslında Half Life oyunun bir modu olarak geliştirilmiştir ve tamamen amacı buydu. Fakat oyun ayrı olarak çok beğenildi. Bu nedenle yapımcılar, Counter Strike’nin kendine bir has oyun olarak ortaya konulmasını sağlamıştır. O günden bugüne hala en fazla sevilen oyunlar arasında. Bilgisayar oyunları hakkında bilinmeyenler bonusu verecek olursak, son dönemde Half Life oyununu bile geride bırakıyor diyebiliriz.

Bilgisayar oyunları hakkında bilinmeyenler

4. Witcher Serisinde Bilinmeyenler

Witcher oyunu hem kitap hem de dizi olarak oldukça beğenildi. Aynı zamanda son dönemin en beğenilen oyunları arasında konumunu koruyor. Fakat oyuncuların henüz fark etmediği bir detay var. Oda Witcher serisinin az kalsın mahkemelik olacağıdır. Bilgisayar oyunları hakkında bilinmeyenler arasında öne çıkan Witcher serisinin davalık olma nedeni de oldukça basit.

Telif hakkı için Andzej Sapkowski’ye giden CD Projekt Red neredeyse mahkemelik oluyordu. Çünkü Andrez bu oyundan çok ciddi bir para kazanamayacağını düşünmüştür. Bu nedenle tek seferde ödenmesi için bir rakam talep etmiştir. İlk aşamada yazara telif için ödeme yapılmıştır. Fakat seneler sonra Witcher 3 oyunu gelen satış patlaması işi kızıştırdı. Andzej, toplam satışlardan yüzde istedi ve aynı zamanda dava etmekle suçları. CD Projekt Red, talep edilen miktarın az bir kısmını yazara ödedi ve konuyu tatlıya bağladı.

Bilgisayar oyunları hakkında bilinmeyenler

5. Ülke Tarafından Oynanması Yasaklanan Tek Oyun

Command & Conquer:Red Alert, dünya tarihinde oynanması yasaklanan tek oyun olabilir. Oyun aslında, komünist ordulara karşı savaşmaya izin veriyordu bu sebeple komünist bir yönetim anlayışı olan Çin Halk Cumhuriyeti tarafından yasaklandı. Bunun nedeni ise tehdit olarak görülmesidir. Genel olarak bilgisayar oyunları hakkında bilinmeyenler arasında en şaşıracağınız konu bu olabilir. Çünkü her ne kadar önemsiz olsa da tarihe geçen ilk oyunlar arasında bulunuyor.

Bilgisayar oyunları hakkında bilinmeyenler

6. Assassin’s Creed Serisi Devam Oyunu Olacaktı

Oyun dünyasını temelinden saran, Assassin’s Creed oyunlarının bir benzeri asla yok. Hem işlediği konu hem de oynanış bakımından diğer tüm oyunların aksine inanılmaz bir oyun deneyimi yaşatıyordu. Oyun dünyasında bilinmeyenler arasında, aslında Assassin’s Creed, Ubisoft firmasının en beğenilen yapımlarından olan Prince of Persia oyunun devamı olarak düşünülüyordu.

Assassin’s Creed erken versiyon oyununda ise tamamen bu mantık hedefleniyordu. Fakat yapımcılar bu oyunu devamı olarak düşünmeyi bıraktılar. Başlı başına bir seri olarak düşündüler. Aksi takdirde Assassin’s Creed günümüze kadar gelen ve duyulan oyunlardan olmayacaktı.

Bilgisayar oyunları hakkında bilinmeyenler

7. Red Dead Redemption İflas Edecekti

Bir dönem popüler olan ve hala en beğenilen, pahalı oyunlar arasında olan Red Dead Redemption hakkında bilmediğiniz bir gerçek var. Bilgisayar oyunları hakkında bilinmeyenler arasında öne çıkan bu oyun az kalsın iflas ediyordu. Bu isim piyasaya ilk sürüldüğünde Rockstar Games’in başına bela oldu çünkü aslında Pinkerton Dedektiflik Ajansı tamamen gerçekti. Bu nedenle ajans, Rockstar Games’e dava açmaya çalıştı.

Bilgisayar oyunları hakkında bilinmeyenler

8. FIFA 11 Gerçekleri

FIFA 11, oyunculara tanıdığı imkanlarla tarihe geçti. Oyuncuya kaleciyi kontrol etme imkânı sağlayan ilk oyun oldu. Bu oyun öncesinde kaleciler tamamen yapay zekâ tarafından kontrol ediliyordu. Bu nedenle birçok oyuncu oyunun tam olarak tadını çıkartamadı. Fakat FIFA 11 tarafından sunulan bu özellikle hem tarihe geçti hem de dikkat çekti.

Bilgisayar oyunları hakkında bilinmeyenler

9. Siyasi Bir Oyun Olan Crossing

2002 senesinde Hong Kong’da meydana gelen büyük protestolar ses getirdi. Ardından oyuncular, Çin’de satışa sunulmayan Animal Crossing oyunlarının farklı sürümlerini internet üzerinden satın aldılar. Üstelik oyuna erişim sağladılar. Oyuncular kendi adalarında Çin Kominist Partisi karşıtı mesajlar oluşturarak ilk defa oyun içerisinde bir protesto yapıldı. Yani birçok aktivist, Çin’in Hong Kong’da yapılan politikaları eleştirmek adına bu oyunu etkin şekilde kullandılar.

Bilgisayar oyunları hakkında bilinmeyenler

10. Starcraft mı? Warcraft mı?

Beğenilen kült oyunları arasında olan Starcraft Blizzard’ın yapımları arasındadır. Bu noktada Starcraft’ın ortaya çıkışı ise oldukça özensiz. Özensiz olmasının nedeni de dünya çapında bu kadar fazla sevilen oyunun ilk versiyonunun tamamen kopyala ve yapıştır mantığında üretilmesiydi. Yani yine aynı Blizzard’ın farklı bir kült oyunu olan Warcraft oyunun grafik tasarımı, olduğu gibi Starcfaft oyununa aktarılmış olmasıdır.

Eğer Bilgisayar oyunları hakkında bilinmeyenler yazısını beğendiyseniz, mutlaka Dünyanın En Zor Oyunları yazısını inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap