Araba Fiyatları Düşecek Mi? İşte Cevabı..

Araba Fiyatları Düşecek Mi sorusu hepimizin merak ettiği konuların başında yer alıyor. Bu yazımız ile net bir cevap veriyoruz.

Araba Fiyatları Düşecek Mi? İşte Cevabı..

Araba Fiyatları Düşecek Mi sorusunun cevabını bu yazımızda siz değerli okurlarımız ile paylaşıyoruz.

Ülkemizde gerçekleşen enflasyon artışı her sektörde deprem etkisi yarattı. Gıda ürünlerinden, emlak sektörüne, tatil sektöründen arabana sektöründe bu artışlar hissedildi. Bu artışların nedenlerini açıklamamızın ardından araba fiyatları düşecek mi sorusuna cevap aramak istiyoruz.

Araba Fiyatları Düşecek Mi

 

Araç Fiyatları Neden Artmıştı? Bu nedenler ortadan kalkar ise Araba Fiyatları Düşecek Mi?

Gerek global piyasalarda gerek ülkemizde araç fiyatları artmış vaziyette. Bu durumun birden fazla nedeni mevcut. Bu nedenleri kalem kalem özetlememiz gerekirse;

1- Bilindiği üzere enflasyon artışı araç fiyatlarında ki artışın en büyük sebepleri arasında yer alıyor. Fakat bunun yanında Türk Lirasının değer kaybetmesi ve ülkemizde ki araçların yurtdışından döviz ile getirilmesi de araç fiyatlarında ki artışın bir diğer nedeni olarak sayılmakta.

2- Bildiğiniz üzere Rusya-Ukrayna savaşı dolayısı ile Dünyanın en büyük devletleri bu savaşa göre pozisyon almıştı. Bu durum Dünya Enerji Krizini tetikledi ve devletler arası ticareti büyük ölçüde durdurdu. Enerji krizinin başlaması ile birlikte brent petrolün fiyatında ki muazzam artış tüm piyasalarda ciddi bir maliyet artışına sebep oldu. Bu da araç fiyatlarındaki artışın bir diğer sebebi olarak sayılmakta.

3- Son olarak dünyada büyük bir mikroçip krizi baş göstermekte. Teknolojik bir çok üründe mikroçipler yer almakta ve bu mikroçipler o teknolojik ürünün beyni olarak işlev göstermekte. Mikroçip üretiminde ki hammaddenin bulunamaması ve savaş kutuplaşması mikroçip üretimini engellemekte bu da sektörel ürünlerin maliyetlerini arttırmakta.

4- Ülkemizde ise satın alınan araçlarda uygulanan ÖTV vergisi, aracın 0 satış fiyatını bir kat arttırmakta. ÖTV vergisi sebebi ile 15 bin dolar maliyetli bir araç 45 bin dolar gibi fiyatlar ile satışa sunulmakta. Her segment araç için motor gücü oranınca farklı bir ötv vergi dilimi uygulnmakta.

Ne yazık ki bu saydığımız gerekçeler ülkemizde araç fiyatlarının çok yüksek oranlarda artmasına yol açtı. Sayılan bu gerekçelerin bir çoğu hala çözülememiş vaziyette. Bu sebeptendir ki araç fiyatlarının bir düşüş eğilimi göstermesi çok mümkün gözükmüyor. Peki ülkemizde Araba Fiyatları Düşecek Mi ?

Araba Fiyatları Düşecek Mi

 

Araba Fiyatları Düşecek Mi ?

Global piyasada araç fiyatlarını düşme ihtimali pek yok. Ancak ülkemizde bu durum tersine dönebilir. Yukarıda açıkladığımız gibi araç satışlarında devlet çok ciddi bir vergilendirme sistemi uygulamakta. Araçların maliyetlerinin üstüne neredeyse bir araba daha vergi binmekte.

Ülkemizde uygulanan ÖTV vergisi miktarı düşer ise araba fiyatları düşecek mi sorusuna olumlu bir cevap verilebilir. 25.07.2022 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan değişiklik ile araçlara uygulanan ÖTV vergilerinin oranlarını değiştirme hakkı bakanlar kurulundan alınarak Cumhurbaşkanına verildi. Cumhurbaşkanı ÖTV miktarını 0'a çekebileceği gibi 3 kat arttırma yetkisine haiz hale getirildi. Bu resmi gazete yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bu durum Muhalefet Lideri Kemal KILIÇTAROĞLU'nun yapmış olduğu açıklamaların akabinde meydana geldi. İktidar partisi tarafından alınan bu karar bir erken seçim kampanyası haline getirilebilir. Olası bir seçim ilanı ile birlikte Cumhurbaşkanı tarafından ÖTV miktarı geçici süreliğine düşürülebilir. Bu durum araç satış fiyatlarının çok ciddi oranda düşmesi anlamına gelmektedir. Ancak seçimin sona ermesi ve sonucu bilinemediğinden daha sonra ki süreçte olacakları kestirmek oldukça güç.

Ötv miktarı ile yapılan açılamalar ile 2. el araç alma niyetinde olan bir çok vatandaş şu aşamada satın alımlarını iptal etmiş vaziyette. Bu durum 2. el araç piyasasına son derece zarar vermekte. Stabil halde tutulması gereken piyasalar ne yazık ki ülkemizde bir açıklama neticesinde tepetaklak oluyor. Umut ediyoruz ki araç fiyatlarında gerçekleşecek düşüş kalıcı olur ve göstermelik bir şovdan ibaret kalmaz. Keza herhangi bir piyasada gerçekleşen kısa vadeli iniş ve çıkışlar ekonomi için son derece zararlıdır. Bir ülkede fiyatların düşmesinden ziyade sabit kalması ülke ekonomisi için çok daha faydalıdır. Aksi durum ülkede ekonomiye ve sektörlere olan güveni zedeleyecektir. Güvenin zedelenmesi ise dış yatırımcıyı kaçıracak ve daha stabil ülkelere götürecektir.

Yazımızı özetlemek gerekirse Araba Fiyatları Düşecek Mi sorusuna verilecek cevap olumludur. Araba fiyatları kısa dönem için düşecek gibi gözüküyor..

Araba Fiyatları Düşecek Mi yazımızı beğendiyseniz bu yazımızı da okumanızı öneririz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap