Almanya’da Enerji Krizi!

Almanya ve birçok Avrupa ülkesinde ciddi bir enerji krizi yaşanıyor! Enerji krizi ise Almanya'da şirket israflarını arttırdı. İşte detaylar...

Almanya’da Enerji Krizi!

Avrupa ve özellikle Almanya, büyük bir enerji krizi yaşıyor. Almanya’daki Halle Ekonomik Araştırma Enstitüsü, ülkede iflas eden şirket sayısının son zamanlardaki yüksek enerji fiyatları, çalışan ücretli ve kredi faiz artışları sebebiyle Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre %34 arttırıldığı belirtildi. Buna göre Almanya’da Eylül’de şirketlerin ve ortaklıklarında iflas başvuruları sürekli artış göstermeye başladı. Sadece bu durumdan dolayı değil, Almanya’da ve Avrupa’nın geneline yayılan enerji krizi söz konusu oluyor. İşte Almanya’da meydana gelen enerji krizine ilişkin detaylar…

Almanya Kış Aylarında Nasıl Enerji Tasarrufu Sağlayacak?

Almanya’da hükümet, kış mevsimine girmeden öncesinde kamu binalarında ısınma ve aydınlatmayı da kısıtlayan enerji tasarrufu önlemini onaylamıştır. Hükümet ise uygulamaya girecek önlemler ile doğal gaz kullanımını %2 azaltmayı hedeflemektedir. Almanya Ekonomi Bakanı olan Robert Habeck ise bu önlemlerin iki senede hane halkları, şirketler ve kamu sektörü için 10,8 milyar Euro daha az harcama yapılmasını da açıkladı. Uygulamanın asıl amacı ise Ukrayna’daki savaşla beraber çok sayıda yaptırım uygulayan Rusya ülkesinden ithal edilen doğal gaza olan bağımlılığı da azaltmaktır.

24 Şubat tarihiyle başlayan Savaş öncesi Almanya ise doğal gaz ihtiyacının %55 kadarını Rusya’dan alıyordu. Bu oran ise %35’e düşmüş durumdadır. Fakat Almanya uzun vadede Rusya’dan herhangi bir şekilde doğal gaz ithal etmemeye kararlı olduğunu söyledi. Bu ithalat ise Rusya içinde ciddi bir gelir kaynağı oluşturmaktadır. Savaş başladıktan sonrası ilk iki ay ise Almanya Moskova’ya doğal gaz için 9 milyar Euro ödemiştir.

Alınan Önlemler Neler?

Hükümetin onay verdiği planlara göre Eylül ayı ile hastaneler dışında halan kamu binaları 19 derece üzerinde ısıtılmayacak. Girişlerde, koridorlarda ve bekleme odalarında ise ısıtma tam anlamıyla kapatılacak. Devlete ait olarak heykel ve anıt eserlerde estetik kaygılar ile ışıklandırılmayacak, dükkanlarında geceleri ışıklandırma yapmaları engellenecektir. Özel havuzların ısıtılması da yasaklanacak kömür, akaryakıt taşıyan tenlere, tren yolu hatlarına da öncelik verilecektir. 

Bu durumda yolcuların bekleyeceği ve toplu taşımanın eskisi gibi dakik olmayabileceği anlamına gelmektedir. Almanya da ise halk kendi tasarruf önlemlerini alabilecek. Bunun içinde bazı çalışmalar mevcut. Birçok Avrupa Birliği ülkesi de savaşla beraber bu kış enerji tüketimini de yüzde 15 azaltacak. Bu kısıtlama ise henüz zorunlu olmasa da krizin büyümesi halinde zorunlu duruma düşürebilir.

İspanya gibi ülkelerde de kamu binalarıyla büyük ticari olan bankalarda klima kullanımlarında kısıtlama getirilmiştir. Çarşamba günü ile İsviçre’de Avrupa Birliği’nin enerji tasarrufu planını uygulamanın da çok mantıklı bir hareket olacağını duyurmuştur. İsviçre hükümeti ise vatandaşlarına evlerde mum stoğu yapmalarını, Rusya’dan gelen doğal gazında garanti altında olmayacağını söylemişti.

Enerji Krizi Sağlık Sistemini Olumsuz Etkiliyor

Almanya’da enerji krizi sağlık sistemini de olumsuz etkilemektedir. Almanya’da Sağlık Bakanı olan Karl Lauterbach ise enerji, enflasyon krizinde ülkedeki hastanelerinde iflas etme tehlikesi ile karşı karşıya bulunduğunu belirtti. Hastanelere ise daha fazla devlet yardımı yapılması konusunda ise 18 Ekim Salı Günü Maliye Bakanı ile görüşeceğini söyleyen Lauterbach ise hastanelerin çok özel bir durumu olduğunu belirtiyor. Buna ek olarak, hızlı ve gerçekten etkili reaksiyon gösterilmezse kapanmalar olacaktır uyarısını verdi.

Alman hastaneler birliğinde Eylül ortasındaki açıkladığı araştırmalar ile enerji fiyatlarındaki aşırı artış ile yüksek enfeksiyonunda hastane faaliyetlerini sürdürmesinin imkânsız hale getirmesiyle ülkedeki hastanelerin %40 kadarının iflas eşiğinde olduğu ifade edilmiştir. Birlik başkanı olan Gerald Gass ise kliniklerin artan maliyetleri karşılayamadıklarını ve bazılarının da önümüzdeki aylarda kapanmak zoruna kalacaklarını belirterek durumun gelecek sene daha da kötüleşeceği uyarısında bulundu.

Rusya – Ukrayna Savaşı Enerji Maliyetlerini Arttırdı mı?

Rusya ve Ukrayna savaşı, Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip olan Almanya’da da daha yüksek enerji maliyetlerine yol açarken, uluslararası tedarik zincirlerindeki aksaklıklar, ülkedeki üretim için ithal edilen birçok firma, ara malını daha pahalı hale getirmektedir. Avrupa’da merkez bankasının para politikasındaki geri dönüş de Alman şirketinin finansman maliyetlerini de artırmaktadır. Bunlara ek olarak yasal asgari saatlik ücret ise Ekim ayıyla birlikte 10,45 Euro tutarından 12 Euro miktarına yükseltildi. Bununla birlikte Alman şirketler ise farklı bir maliyet faktörü ile karşı karşıya kalmıştır.

ECB Yönetim Konseyi ise 8 Eylül’deki toplatışında bankaların üç temel politika faizini de 75 baz puan arttırmıştır. Böylelikle banka 1999 senesinde Avrupa Ortak Para Birimi’nin kullanılmasından bu yana ise en yüksek faiz artışına girmiştir. ECB’nin ekonomisinde ise resesyon beklentisiyle faiz oranlarını 2011 senesinden beri en yüksek seviyeye çıkarması da dikkatleri çekmiştir.

Enerji maliyetlerinin çok yüksek olması sebebiyle son zamanlarda Alman siyaset ve iş dünyasından da sanayi şirketlerinde bir iflas dalgası uyarısı geldi. Alman küçük ve orta ölçekli işletme birliğine göre de ülkede şirketlerin %52 kadarı yüksek enerji fiyatlarıyla ekonomik farlılıklarını da tehdit altında hissetmektedir.

Almanya Nükleer Enerji Faaliyetlerini Sona Erdirdi

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle patlak sağlayan enerji krizi, Almanya’nın da nükleer enerji faaliyetlerini sona erdirmesine yönelik olarak planlarını erteletmiştir. Almanya Başbakanı olan Olaf Scholz, enerji krizi ile mücadele açısından ülkede faaliyet içerisinde olan 3 nükleer santralinde 2023 senesi Nisan ayına kadar çalıştırılması talimatını da vermiştir. 

Almanya hükümeti, daha öncesinde üç santralden sadece ikisinin gelecek seneye kadar çalışmasını kararlaştırmıştı. Almanya’da güvenli, yenilebilir enerjiye geçiş açısından nükleer enerji faaliyetlerini de sene sonuna kadar sona erdirmeyi planlıyordu.

Almanya’da Enerji Krizi! Yazımız ilginizi çektiyse Çölleşme Nedir ve Nasıl Çözülebilir? Yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap