Afrodizyak Etkili Yiyecekler

Her gün tükettiğiniz afrodizyak etkilere sahip olan yiyecekleri duyduğunuzda çok şaşıracaksınız! İşte beslenme uzmanları tarafından açıklanan afrodizyak etkili yiyecekler…

Afrodizyak Etkili Yiyecekler

Afrodizyak etkili olan besinleri tüketmek, sadece libidoyu arttırmıyor, aynı zamanda stresten daha fazla uzak durmanızı ve özgüvenli olmanızı da sağlıyor. Bazı yiyecekler, içerisinde bulunan mineral, vitamin gibi besin öğeleri, beyin kimyasını ve hormonlarıyla stres düzeyini etkiler. Bunun sonucunda ise cinsel anlamda dolaylı olarak etkileri mümkündür. Afrodizyak etkili yiyecekler hem erkekler hem de kadınlarda etkilidir ve yapılan araştırmalarla birlikte hormonları yükselttiği, beyinde mutluluk hormonunu tetiklediği, libidoyu arttırdığı ve aynı zamanda uyku sağlığı ile stres yönetimine etkili olduğu biliniyor. İşte afrodizyak etkili yiyecekler…

Midye

Afrodizyak olarak bilinen yiyeceklerin en tanınmışı olan midye, etkisi ile şöhreti çok eskilere dayanıyor. Aynı zamanda afrodizyak etkisinin gerçekliği ile alakalı yüzlerce araştırma da yapılmış. Midyenin afrodizyak etkisinin olmasındaki cinsel bulgulardan biri de içerdiği yoğun çinkoyla alakalı. Çinko, libido arttırıcı etkisiyle biliniyor. Aynı zamanda progesteron hormonunu yükselten bir madde olarak öne çıkmaktadır. Özellikle çinko eksikliği, erkeklerde iktidarsızlık gibi sorunlara neden olabiliyor. Eğer ihtiyaçtan fazla alınırsa tam tersi bir etki görülebilmektedir. Yine de doktor tavsiyesi olmadan aşırı tüketilmesi önerilmez.
Midyeler, halk arasında afrodizyak olarak anılıyor nedeni de bilimsel açıklamalarla desteklense de şeklinin de etkisi var. Sonuç itibariyle afrodizyak etkisi hem çinkodan hem de görüntüsünün yaratmış olduğu psikolojik çağırışımın olduğu söylenebilir.

Kuruyemişler

Çam fıstığı, fındık, kaju, ceviz gibi kuruyemişler eski çağlardan bu yana afrodizyak etkisi ile bilinen yiyeceklerin başında geliyor. Ülkemizde de geçtiğimiz senelerde fındık üretimi teşvik için hazırlanan kamu spotunda ise fındığın cinsel performans arttıran etkisi üzerinden başarılı bir reklam stratejisi izlenmişti. Üstelik Roma tarihinde ise doğurganlığı arttırıcı etkisiyle de biliniyor. Ceviz, Mezopotamya ile Akdeniz uygarlıklarında da afrodizyak etkisiyle bilindiğinden bahsediliyor. Çam fıstığı Madagaskar’da yüksek kafein içerikli Cola Nuts olarak adlandırılıyor. Yani tarihten günümüze kadar gelmiş afrodizyak etkili kuruyemişlerin başında geliyor.
Birçok kültürde kadınların badem tarzındaki kuruyemiş türlerinin korkusuna karşı özel ilgilerinde olduğu söylenmektedir. Bu sebeple fındık, badem, kakao gibi bitki çekirdekleri de kadınlar için özel olarak üretilen güzellik ürünlerinde aromatik amaçlarla da sıklıkla kullanılmaktadır. Üstelik bazı kuruyemişlerde midyede olduğu gibi yüksek oranda çinko içermektedir.

Kahve

Kahve de yukarıda sayılan yiyecekler gibi birçok farklı kültürde afrodizyak olarak kullanılıyor. Fakat onunda etkisi psikolojik mi yoksa biyolojik mi olduğu henüz kanıtlanabilmiş değildir. Kahvenin afrodizyak olarak kullanılmasının amacı, yüksek oranda kafein içermesinden kaynaklanan uyarıcı etkisi bulunmaktadır. Kahve, genel anlamda öforik etki sağlayan bir içecektir ve kahve ile beraber terleme, nabız sayısında artış ile yüzde hafif kızarıklık olacaktır. Muhtemelen bu durum, kanlanma artışı olarak ve uyarılma artış göstermektedir. Kahvenin kadınlardaki ruh halini iyileştirerek ciddi derecede afrodizyak etkisi bulunduğu düşünülür ve ancak aşırı tüketildiğinde tam terci etkisi ortaya çıkabileceği asla unutulmaması gerekir.

Acı Biber

Afrodizyak etkili yiyecekler arasında olan acı biber, içerisinde kapsaisin adlı maddeyi bulunduruyor. Güçlü bir ağrı kesici olmasının yanı sıra kanlanma artışı yapıyor ve iyileştirmeyi de hızlandırdığı biliniyor. Yapılan araştırmalarda ise acı biber içerisindeki kapsaisin maddesinin hayvanlarda cinsel davranış artırdığı da gösterilmiştir. Benzer bir çalışma insanlarda yapılmasa da afrodizyak etkisinin olduğu bilinen yiyeceklerden birisidir.

Muz

Muz, libidoyu arttıran en önemli meyvelerden biridir. erkeklik hormonu sentezine yardımcı olan harika bir potasyum deposudur. Erkeklik hormonu, tipik olarak kadınlarda da bulunur. Düşük erkeklik hormonu hem kadın hem erkekte cinsel performansı da olumsuz şekilde etkiler. Bunun dışında muz, içerdiği minerallerden dolayı da afrodizyak etkili besinlerde üst sıralarda yer alıyor. Potasyum, magnezyum ve B vitamini, libidoyu arttırmak adına önemlidir. Erkeklerde de afrodizyak etkisi oldukça yüksektir. Bunun nedenini de içerdiği yüksek potasyuma bağlamak mümkün olacaktır.

Çikolata

Çikolata hem mutluluk arttırıcı hem de romantizm ile bağdaştırılan bir yiyecektir. Afrodizyak içeriğiyle bilinen, kadınlar tarafından da peynir ekmek gibi tüketilen besinler arasında. Fakat gerçekten de afrodizyak etkisinin olduğu da hala tartışma konusudur. Çikolatanın libido arttırıcı etkisi üzerine yapılan çalışmalarla elde edilen sonuçlarda içeriğindeki feniletilamine maddesinin mutluluk hormonu olan endorfinleri harekete geçirdiği biliniyor. Bu noktada afrodizyak etkisinin de kişilere verdiği mutlulukla doğru orantılı olduğunu söylemektedir.
Çikolata, kafein ve şeker içerdiğinden dolayı enerji veren, uyarıcı etkisi bulunuyor ve vücudu harekete geçirdiği için afrodizyak olarak kullanılan leziz bir besin maddesidir. Yine de çikolata gibi besin maddelerinde aşırıya kaçmadan tüketebilmek ve tamamen doğal çikolataların etkisi olduğunu söylemek gerekiyor.

İncir

Afrodizyak etkili olan incir, çok güçlü bir afrodizyaktır. Özellikle Aydın’da yetişen dünyaca ünlü olan incirler de mucize afrodizyak meyve olarak biliniyor ve uzmanlara göre bir kilogramda 2900 kalori bulunuyor. Üstelik B ve E vitaminleri bakımından da oldukça zengindir. Bunun dışında kurutulmuş incir, besin değeri açısından da oldukça yüksektir, sindirimi kolaylaştırarak bağırsakları yumuşatır. Hücreleri yenileme özeliği ile birlikte içerdiği lifle kolesterolün kana karışmadan atılmasını sağlamaktadır. Kemik ve diş oluşumunda da olumlu etkileri mevcuttur. Tüm bu etkileriyle birlikte öne çıkan incir, afrodizyak etkileriyle de biliniyor. 

Afrodizyak Etkili Yiyecekler yazımız ilginizi çektiyse, En Etkili Zayıflama Kürü Tarifleri yazımıza göz atmanızı öneriyoruz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap