140 Dolara Dünyayı Gezen Türk

Bu yazımda size sadece 140 Dolara dünyayı gezen Türk arkadaşımız Kutluhan Özdemir'in hikayesini anlatacağım.

140 Dolara Dünyayı Gezen Türk

Karşınızda Dünyayı Gezen Türk ün imrenilecek hikayesi...

Kutluhan ÖZDEMİR'in Hayatı

Bu yazımda size sadece 140 Dolara dünyayı gezen bir Türk arkadaşımız Kutluhan Özdemir'in hikayesini anlatacağım.


Kutluhan Özdemir Adana doğumlu bir arkadaşımız. Birçoğumuz gibi büyük şehirde doğup, büyümüş ve eğitim öğretimini tamamlamak için İstanbula gitmiş ve 8 yıl burada kalmış. Herkes gibi oda modern toplumun modern hapishaneleri diyebilceğimiz şehirlerinde gündelik bir hayat sürmüş. Fakat şimdi hayallerinin peşinde adım adım Dünyayı geziyor. Bu fikrin nerden geldiğini, yolculuğa nasıl çıktığını, nerelerde kalıp ne kadar para harcadığını bu yazıda bulabileceksiniz.

Dünyayı Gezen Türk

Hayallerini Yaşamak

Onun hikayesinin başlangıç noktası bundan 5-6 yıl öncesine dayanıyor. Eğitim hayatını sürdürürken evini paylaştığı gezginler onun zihnine Dünyayı gezme fikrinin ilk tohumlarını atıyor. Zaman içinde zihninde büyüyen düşünceler onu doğaya yönlendiriyor.
Bir röportajında Kutluhan bu düşüncelerini şöyle dile getirmiştir. 

''Ben de normal herkes gibi belirli toplumsal normların peşinde hayatını sürdüren biriydim. İnsan zihnine tohum atar gibi düşünce atılması gerektiğini düşünen biri. Sarınırım artık hasat zamanıydı benim için. Gezmek ve sonrasında kendi evimi inşa edip doğal tarım yapmak filizlenen güçlü düşüncelerdi. Ben de bunları takip etmeye karar verdim. Sanırım şu anki beni en iyi özetleyecek düşünce budur.''

​​

Dünyayı Gezen Türk

Dünyayı Gezen Türk Kutluhan Yola çıkmaya karar verdiğinde aldığı tepkiler.

Kutluhan arkadaşımızın yaptığı şey herkesin yapabileceği fakat kimsenin yapamayacağı birşey. Çünkü biz yaşadığımız duvardan hapishanelerdeki alıştığımız ve güvenli zannettiğimiz yaşam ortamımızdan ayrılamıyoruz. Ve ayrılmayı başaran insanlara da farklı gözlerle bakabiliyoruz. Eğer bu çok güvenli zannettiğimiz yaşam alanımızdan bir yakınımız çıkmaya kalkarsa ona engel olmaya çalışıyoruz.

Hapis yaşamından kurtulup doğaya dönmeyi başaran Kutluhan Özdemir de Ailesinden ve çevresindeki pek çok kişiden tepki almış ve bunları şu cümlelerle anlatıyor;

''En çok ailemdi bu tarz tepkileri veren, gerçi yola çıkmadan önce aşı yaptırmaya gittiğim seyahat sağlık merkezi çalışanları bile bir bir aynı tepkiyi vermişti. Belki kendilerince haklılar da! En azından onların perspektifinden görünen dünyada kabul gören normlar farklı. Ailemin hâlâ mutlu olduğunu söyleyemem, bir nevi kabul ettiler bu durumu, gezip dolaşıp evime dönüp iş bulmamı bekliyorlar sanırım.


Şu an çok erken dönüş hakkında bir şey söylemek için, fakat diyebilirim ki bundan sonra kesinlikle güzel bir yerde, evimi tamamen kendi kendine yetecek, elektriğini kendi üreten, yağmur suyunu toplayan bir şekilde kendim yapacağım. Tabii ki doğal tarım ile kendi yemeğimi de üreteceğim. Bu Kolombiya’da da olabilir. Bolivya’da da, Türkiye’de de. Şu an bunun cevabını bilmiyorum, zaman gösterecek."
​​

Dünyayı Gezen Türk

Dünyanın nerelerini gezdi?

Dokuz aydır Brezilya, Paraguay, Bolivya, Uruguay, Arjantin dolaylarında seyrini sürdürüyor. 3. sınıf diye tabir edilen ülkeleri geziyor. Peki biz 3. sınıf ülkesi diyoruz ama Kutluhan arkadaşımız bu konu hakkında ne düşünüyor?

''Dünyayı ekonomik sınıflara ayırarak incelemiyorum. İnsanları ve kültürlerini tanımak istiyorum. Her bir noktasi farkli bir doğa, farkli bir kültür ve milyonlarca farklı hayat. Peşinde koştuğum şeyler bunlar tam olarak.''

​​

Dünyayı ucuza gezmesinin sırları neler?

Kutluhan 9 aydır dünyayı gezdiğini ve bugüne kadar konaklamaya hiç para vermediğini söylüyor. Hostellerde belirli saatlerde çalıştığını ve çalışmasının karşılığını konaklama ve beslenme olarak aldığını ifade ediyor.


Ayrıca gezdiği yerlerde bulduğu birçok işte çalışıyor ve masrafları bu işlerden kazandığı paralarla çıkarıyor. Masraflarını olabildiğince az tutuyor ve mümkünse büyük şehirlere fazla uğramamayı tercih ediyor. Ulaşımını otostop yoluyla sağlıyor.

​​

Dünya'yı gezen türk

Sörf tahtası ve Bisiklet Kiralıyor!

Kutluhan ikinci el satın aldığı bir bisikleti kaldığı hostellerdeki insanlara kiralıyor. Ayrıyeten bir bira firmasının bedava dağıttığı sörf tahtalarından dört tane, bir ikinci elciden 3 tane wet suit sörf kıyafeti almış ve bunları yine kaldığı hostellerde bulunan insanlara kiralayarak kendi parasını kazanmış. Böylece hem enerjisini fazla harcamıyor hemde kendi ihtiyaçlarını karşılayacak kadar para kazanıyor. Kutluhana görede para kazanırken enerjisini korumak çok önemli. 

​​

Bir yazısında Dünyayı Gezen Türk Kutluhan şunları dile getiriyor;

''Para kazanırken önceliğim enerjimi ve zamanımı çok harcamadan, kendimi yormadan yapmak. Tabii bu her zaman mümkün olmuyor. Bu gibi durumlarda ise zamanımdan fedakârlık ederek çalışıyorum. En olmadık zamanlar ve durumlarda ise sanırım tüm enerjimi ve zamanımı harcıyorum her ne kadar tercih etmesem de. Uruguay da tüm gün 15 dolar amele yevmiyesi ile taş taşımıştım mesela.''

İsteyene Kartpostal Gönderiyor

Kutluhan kendinden kartpostal isteyen olursa bulunduğu ülkeden ona kartpostal gönderiyor ve kartpostal gönderdiği kişi canının istediği kadar ona destekte bulunuyor. Kendi Facebook sayfasında yazdığı bir yazıda Kendisininde üniversite yıllarında birkaç dersini aldığı Marmara Üniversitesi İstatistik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Müjgan Tez'in Kutluhan hakkında yayınlanan bir röportajı gördüğünü ve kendisine ulaştıp ona kartpostal göndermesini istiyor. Kartpostal karşılığında Kutluhanın bir aylık yaşam masrafı olan 140 Doları ona gönderiyor.

(Böyle örnek bir davranış gösterdiği için kendilerinede burdan teşekkürlerimi iletiyorum ve tüm öğretim görevlilerinin bu incelikte olmasını diliyorum)

Ayrıca bir ekşi sözlük yazarıda kartpostal karşılığında Kutluhana bir hostelde 2 günlük konaklama rezervasyonu yaptırmış.
​​

Kutluhana göre seyehate çıkarken sırt çantanızda bulundurmanız gerekenler.

 Kutluhan: Bu sanırım biraz size, biraz da nasıl bir seyahate çıkacağınıza ya da nereye gideceğinize göre değişir. Kesin bir cevap vermek çok anlamsız olur diye düşünüyorum fakat kendim için cevap verecek olursam; uzun yolda geçen günler için bir günlük yemeğinizi koyacak büyüklükte bir yemek kabı, otostop zamanları için kâğıt kalem ve çakı diyebilirim.

​​

Dünyayı Gezen Türk

Kutluhan Türkçe hariç 4 Dil biliyor

Dünyanın bir çok yerini gezen Kutluhan seyehate başlamadan önce İngilizce ve italyanca biliyordu. Şuan İngilizce, İtalyanca, İspanyolca ve biraz da Portekizce biliyor. Şu sıralarda da hala Bolivya’da bazı şaman köylerinde konuşulan eski bir İnka dili olan Ayamar dilini öğreniyor.


Ben yazımı burda sonlandırmak ve sizi Kutluhan'ın çok beğendiğim herkese ilham ve cesaret kaynağı olacak birkaç sözüyle başbaşa bırakmak istiyorum. Kendisine bu yazıyı yazmamıza izin verdiği için çok teşekkür ediyorum ve hayatının devamında hayallerini gerçekleştirmesi için kolaylıklar diliyorum.

''Şu ana kadar attığım hiçbir adımdan ya da yaptığım hiçbir şeyden pişman değilim. Tüm bunlar olmasaydı “ben” olmazdım, fakat belirtmeden de bitirmek istemediğim bir iki nokta var. Şehir hayatı yaşayıp günde sekiz saat bilgisayar başında, işte geçirdiğim zamanlarda, çevrem internet ve sosyal medya ile sarılı iken hayatımın ve düşüncelerimin bu denli kaliteli olabileceğini tahmin edemezdim sanırım. Kendime dair en çok şaşırdığım şey ise aslında ne kadar az şey ile yaşayabildiğim ve tüm evimi bir sırt çantasına sığdırarak aylarca yaşayabildiğim oldu. Dünyada bu kadar iyi insanların olduğunu daha önce tahmin edemezdim. Bazen gerçekten o kadar çok şey vermek istiyorsunuz ki, bazı insanlara para veya materyaller anlamsız kalıyor, kendinizden bir şeyler vermek istiyorsunuz.''
                                                                                                            Kutluhan ÖZDEMİR

''Yaşadığımız her şey ve her anımız bizi biz yapan temellerdir. “Önceki ben” yaptığı her şeyi bu şekilde yaptığı için “şimdiki ben” burada. Herkes yaptığı seçimlerle kendisini ve kendi hayatını şekillendirir.''
                                                                                                         Kutluhan ÖZDEMİR

''Zamanınız varsa para kazanabilirsiniz. Kazandığınız para ile keyif yapabilirsiniz ya da keyfiniz yerinde ise kendinize zaman ayırabilirsiniz ve para kazanabilirsiniz. ''
                                                                                                           Kutluhan ÖZDEMİR

"Dünya birçok şey için küçük olabilir ama anlamak, tanımak için çok büyük. Her bir yer köşesinde bir ömür harcayabileceğiniz bir yer."
                                                                                                           Kutluhan ÖZDEMİR

Dünyayı Gezen Türk Kutluhanın hikayesini beğendiyseniz, yakuza mafyası yazımız tam da size göre..

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap