YKS Tercih Rehberi

Yks sınavının açıklanması ile birlikte üniversite adaylarını, Yks tercih heyecanı sardı. Bu yazımızda Yks tercih rehberiniz oluyoruz. Yks tercihlerinde düşünülmesi gereken bütün hususları belirttik. Aklınızda ki bütün merakları gideriyoruz..

YKS Tercih Rehberi

YKS Tercih Rehberi ile karşınızdayız. YKS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte adaylar gözünü tercih işlemlerine çevirdi. Kontenjan ve program kılavuzu da erişime açıldı. 2022 – 2023 eğitim ve öğretim senesi içerisinde yükseköğretim programına yapılacak olan merkezi yerleştirme işlemlerine girecek kişiler 2022 YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları kılavuzundan faydalanabilirler.

2022 Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) açıklandı ve açıklanmasıyla beraber birçok öğrenci, Yks tercihleri ile ilgili araştırmalara başladı. YKS sınavına bu sene 3 milyon aday katıldı. Bu nedenle sıralama ile puan arasında büyük bir fark oluştu. Yığılma konusu sosyal medyada gündem oldu ve birçok aday bu konuda nasıl tercih yapacakları konusunda meraka düştü. 2022 YKS sonuçlarında yığılma mı oldu? Yığılma nedir? Tercihler ne zaman yapılacak? Nasıl tercih yapılmalı? Hangi Yks tercih rehberi kullanılmalı? Gibi birçok soruya yanıt verdik…

YKS Tercih Rehberi

2022 YKS Yığılma Ne Demek?

2022 YKS yığılma sonuçların açıklanmasının ardından görülen sorunlardan biri olarak öğrencilerin sitem ettiği olayların başında geliyor. YKS yığılma, öğrencilerin istemiş olduğu üniversite ve bölüme puanının yetmesi fakat Yks sıralamasının yetmemesi durumudur. Örnek verecek olursak 410 puana sahip olan kişiyi ele alalım. Bu birey üç bin sıralama yapmış olsun. 413 puan alan diğer öğrenci on bininci sıralamaya girmiş olsun. Aradaki puan farkı 3 olmasına rağmen sıralamalar tamamen farklı. Yani puan ve sıralamada büyük bir uçurum bulunmaktadır. İşte bu soruna yığılma denmektedir ve 2022 puanlarında da bu durum görülmektedir.

YKS Tercih Rehberi

Neden YKS’da Yığılma Oldu?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonuçlarının belli olmasıyla sınava giren ve yks tercihini yapacak kişileri de yığılma korkusu sarmış durumda. Henüz netleşmese de sosyal medya üzerinden birçok tepki almaya başlayan bu yığılmanın yaklaşık 6 ila 7 kat oranında olduğu dikkat çekti. Her sene olduğu gibi YKS tercih işlemlerinde de 2 senelik ve 4 senelik ön lisans, lisans bölümlerinin üniversite taban puanı ve kontenjanları da belirleyici olacak. Üniversite 2022 YKS yığılma nedenini incelediğimizde;

 • Sınavın zorluğu ve kolaylığında değişkenliğin fazla görülmesi. Aynı zamanda soruların çoğunda geçen seneye göre daha kolay görülmesidir.
 • TYT sınavının yarım saat uzatılması da yığılma sorunları arasındadır.
 • Baraj puanının kaldırılmasıyla başvurularda artış görülmesi, standart sapmaya göre ortalamalarda ciddi bir artış yarattı.

Genel olarak yığılmanın etkileri geçen seneye göre oldukça farklı şekildedir. Hem sayısal hem eşit ağırlık hem de dil alanında da yığılma mevcut. Tüm bu yığılmalara etki eden bir diğer sorun ise şişirilen puanlar. Bu tarz bir puan alan öğrenciler ise diğer adayların önüne geçmiştir.

YKS Tercih Rehberi

2022 YKS’da Baraj Puanının Kaldırılması Ne Anlama Geliyor?

ÖSYM 2022 senesi YKS’ den itibaren SÖZ, SAY, DİL ve EA puan türlerinde baraj puanını kaldırdı. Sınav puanı hesaplanması için uygulanan TYT puan türünde de 150 puan alma şartıyla yerleştirme puanının hesaplanmasında, AYT puan türü için SÖZ, SAY, DİL ve EA türlerinde 180 sınav puanını kaldırdı.

2022 senesiyle beraber benzer başvuru sayılarının beklendiği YKS adayları için yeni bir düzenleme gelmişti. YÖK tarafından paylaşılan bu haberle baraj puanlarının kaldırılmasında ilişkin oldu. YÖK’ün bu açıklamasında üniversite sınavına başvuruları gerçekleştiren 2,5 milyon aday 2022 YKS rehberi ve kontenjan bilgilerini alarak tercihlerini yapacaklar.

YKS Tercih Rehberi

Öğrenciler YKS Tercihleri Ne Zaman Yapacak?

2022 YKS tercihleri ne zaman yapılacak? Tercih aralığı genel olarak 27 Temmuz ile 5 Ağustos tarihleridir. Adayların toplamda 24 tercih hakkı bulunmaktadır. Bu süreç içerisinde adaylar ais.ösym.gov.tr adresinden tercih işlemlerini tamamlayabilecektir. Yks tercih süreci boyunca hem 2 senelik ön lisans ve 4 senelik programlarının kontenjanları önem arz edecektir.

2022 YKS tercih rehberi ve kılavuzu ne zaman yayınlanacak? Sınav kurumu tarafından yapılan açıklamayla beraber 2022 YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ise 19 – 26 Temmuz tarihleri arasında yayınlanacak. Yks tercih rehberi, adaylara ve diğer ilgililere ön bilgi vermek için yayınlanmaktadır. Bu sebeple adayların yks tercih rehberini, tercihlerini yapmadan önce internet üzerinden dikkatle incelemeleri gerekir.

Yks klavuzuna buradan erişebilirsiniz.

YKS Tercih Rehberi

2022 YKS Tercihi Nasıl Yapılmalı?

2022 YKS tercih sürelerinde çok fazla yığılma mevcut. Bu nedenle 2022 YKS tercihi nasıl yapılmalı, hangi konulara dikkat edilmeli ve hangi Yks tercih rehberi kullanılmalı sorusu güdeme düştü. Tercih yaparken öğrencilerin geniş aralıklarla tercih yapması gerekiyor. Bu noktada ÖSYM’de son 3 senenin verilerini değerlendirerek hedeflenen bölümlerde tercih aralıklarına bakılması gerekiyor. Puana değil de isteğinize göre tercih yapmak ve başarılı sıralamasına bakılması da oldukça önemlidir.

YKS giren adaylar için bu sene diğer senelerden tamamen farklı. Çünkü baraj uygulamasının kaldırılmasıyla yerleştirme işlemlerinde daha çok öğrenci için üniversite kapıları da aralayacak. Fakat bu noktada meydana gelen yığılmada yks sıralama puanlarının farklı olmasıyla birçok kişi de nasıl tercih yapacağını şaşırdı. YKS tercihi 2022 yılında nasıl yapılmalı genel olarak inceleyelim;

 • Bu sene başarı sırası barajı olan bölümler dışında baraj bulunmuyor. Yani puanı 100 ve üzerinde olan tüm adaylar tercihlerini yapabilecekler.
 • Tercihlerde puan değil başarı sırası kullanılacaktır. 2022 YKS sınavında görülen yığılmadan dolayı daha geniş aralıklarda tercih yapılması önerilmektedir. Bu noktada 2022 YKS tercih rehberi ve farklı öğretmen bilgilerinden yararlanabilirsiniz.
 • Adaylar başında Y harfi bulunan başarı sıralarına göre tercihlerini gerçekleştirebilirler.
 • Adaylar, tercihlerini bireysel şekilde internet üzerinden yapabilirler. Eğer tercih yaparak yerleşirseniz kayıt yaptırırsanız gelecek sene (2023 YKS) sınavına girerseniz puanınız düşer. Yani ortaöğretim puanı OBP ile çapılacağından dolayı katsayı yarıya düşer.

YKS Tercih Rehberi

2022 YKS Puanıyla Hangi Üniversiteye Gidilir?

YKS tercih sonuçları açıklanmasıyla beraber adayların tercih edeceği bölümlerde Yks tercih rehberi ve kılavuzunda yer almaktadır. ÖSYM, geçtiğimiz senenin tavan ve taban puanlarını yayınladı. Kontenjan ve sıralamaları barındıran YKS tercih rehberi sayesinde istediğiniz bölüm ve okulların puanlarına göre tercih yapabilirsiniz. Bu nedenle geçtiğimiz senede hangi üniversitenin kaç puanla alım yaptığına ulaşabilirsiniz. Bunun sonucunda tercihlerinizi tamamlayabilirsiniz. Bu senenin en popüler meslekleri arasında yine tıp, hukuk ön planda. Bu mesleklere ek olarak diş hekimliği, yazılım mühendisliği de var.

YKS Tercih Rehberi

2022 YKS Tercihlerinde Hangi Tablolar Kullanılmalı?

2022 TYT puanı hesaplanan adaylar, Tablo 3’te bulunan ön lisans programlarını kullanabilirler. Bununla beraber 2022 AYT/YDT ile alakalı puanı hesaplanan adaylar ise Tablo 4’teki yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilirler. Bu noktada tercih sırasının önemli olduğunu unutmamalısınız.

2022 YKS merkezi yerleştirme ise adayların yerleştirme puanı, tercihi ve yükseköğretim programlarının koşul ve kontenjanlarına göre bilgisayar ortamında yapılacaktır. YKS tercihleriniz için 2022 YKS rehberi dışında bir danışmandan yararlanmalısınız. Böylece tercihlerinizde daha iyi sonuç almanıza destek olunur.

YKS Tercih Rehberi

Kim Hangi Puanla Tercih Yapacak?

Ön lisans programlarını tercih edebilmek adına adayların TYT sınav puanının hesaplanmış olması gerekir. Özel yetenek gerektiren lisans programları için ön kayıt yaptırabilmek adına TYT sınav puanın hesaplanmış olması gerektir. Fakat devlet konservatuvarında lise devresi mezunlarının lisans yerleştirmesine merkezi sınav puanı aranmayacaktır.

Yükseköğretim kurumlarında başvurular için kendi puanlarını açıklayabilecekler. Özel yetenek gerektiren öğretmenlik programlarında ise ön kayıt yaptırılabilir. Fakat TYT en düşük 800.000 sıralama olması gerekir. Bu programlarda ise düşük puana sahip adaylar dikkat etmeli. Bu süreçte, başvurabilecekleri ilgili yükseköğretim kurumuna karar verilir. Lisans uygulamasında da yine AYT sıralamaları oldukça önemli. Çünkü öğrencilerin YKS puanlarıyla hesaplanmış olan genel puana bakılacaktır.

YKS Tercih Rehberi

Tercihlerde Bunları Dikkate Alın

Tablolarda bulunan 2021 YKS ait olan değerlerde bir programın ne ölçüde tercih edildiğini gösterir. Bu nedenle 2021 YKS sonucu ortaya çıkan değerlerin olduğu unutulmamalıdır. Yks Tercihlerinin yapılması sırasında bu kılavuzlardaki yükseköğretim programlarına ait 2021 YKS başarı sıralamasında adayların 2022 YKS sonuç bilgilerindeki yerleştirme puanlarındaki başarı sıraları ile karşılaştırmalarıdır. Böylece adaylara daha net bir yol gösterici olacaktır. Üniversite tercihi yaparken dikkat edilmesi gerekenler,

 • Yeni programların açılmasında ve bazı programlarında kapanmasında yüksek öğretim programında birçok faktör göz önüne alınmalıdır. Yükseköğretim programlarında gerçekleşen puan türü değişikliklerine bakılmalıdır.
 • Kontenjanın azalması ve artması durumu ve programa kabul koşulunda meydana gelen değişikliklere de bakılmalıdır.
 • Ek puan alabilecek öğrenci sayısında değişiklik durumuna bakılması öneriliyor. Yani alanda veya yakın alanlar için yeni açılan programlara bakılmalıdır.
 • Öğrenim ücretlerinde meydana gelen farklılıklar farklı etkenin bu sene oluşacak başarı sıralamalarını değiştirebileceği göz önüne alınmalıdır.

YKS Tercih Rehberi

2022 Yks Tercihlerinde ‘’Başarı Sırası Koşulu’’ Uygulaması Devam Edecek mi?

Diş hekimliği, tıp, hukuk, mühendislik, mimarlık ve öğretmenlik bölümleri en merak edilenlerden. Bölümleri seçebilmek için en düşük başarı sırası koşulu uygulaması sürecek. Bu duruma göre 2022 senesinde en düşük sıralamalarda tercih yapılmalıdır. Fakat tercih yaparken yığılmadan dolayı geniş bir aralık tercih edilmelidir. Örnek olarak 20 bin sıralamada olan biri 10 bine kadar inebilecek. Bu nedenle hedeflenen üniversitelerin bir listesini çıkararak sıralamalarına göz atabilirsiniz.

YKS Tercih Rehberi

2022 YKS Üniversite Kontenjanları Ne Olacak?

ÖSYM Başkanlığı, 2022 YKS kılavuzu ve kontenjan listesini yayınladı. Buna göre devlet üniversitelerinde toplam kontenjan ön lisans programlarında 428.635 olarak belirledi. Lisans programlarında 408.053, özel yetenek programlarında 34.134 oldu. Yani toplamda 870.822 kontenjan bulunuyor.

Vakıf üniversitelerinde ön lisans programları 79.928, lisans programları 89.709, özel yetenek programları 4,683 olmaktadır. Yani toplamda 174 bin 320 kontenjan ayrıldı.

KKTC üniversitelerinde ön lisans programları 4.238, lisans programları 10.632 olmaktadır. Özel yetenek programlarında 804 adet kontenjan mevcut. Yani toplamda 15.674 kontenjan ayrılmıştır.

Diğer ülkelerdeki üniversite kontenjanları ön lisanslarda 80 adet belirlenmiştir. Lisans programı 770 adet, özel yetenek programı 20 olmak üzere toplamda 870 olarak belirlenmiştir.

YKS Tercih Rehberi

Popüler Bölümlerde Başarı Sırası Nelerdir?

Başarı sırası olan popüler bölümler birçok kişinin merak ettiği konular arasındadır. Bu bölümler arasında hukuk ve mimarlık ön sırada. Bunun dışında, mühendislik ve öğretmenlik mesleği de en merak edilenler arasında. Hiçbir zaman popülaritesini kaybetmeyen diş hekimliği ve eczacılıkta bu kapsamdadır. Popüler bölümlerde başarı sırası nedir bakıldığı zaman,

 • EA Hukuk en düşük puan 100.000
 • Mühendislik bölümü kapsamında (Tarım Bilimleri, Orman, Ziraat, Su Ürünleri, Tekstil Mühendisliği, Gıda Mühendisliği vs.) gibi tüm sayısal bölümlerde en düşük 300.000
 • Mimarlık sayısal en düşük 250.000
 • Eczacılık sayısal en düşük 100.000
 • Diş hekimliği sayısal en düşük 80.000

Fakat Vakıf Yükseköğretim kurumlarında bu başarı sıralarının üzerinde başarı sırası belirleyeceğini unutmamak gerekir. Burslu programlarda burslar, programın bursluluk oranına göre hazırlık sınıfında bir sene programın öğretim süresi kadar devam eder. Bu sürenin sonunda kesinti olmamaktadır.

YKS Tercih Rehberi

YKS’da Doğru Tercih Nasıl Yapılır?

Üniversite adaylarının büyük bir merakla beklediği YKS sonuçları açıklandıktan sonra tercih dönemi de başladı. Tercih sürecinin titizlikle araştırılarak geçirilmesi gerekiyor. Bununla beraber kılavuzda profesyonel şekilde hazırlanmış birçok etken göz önüne alınmalıdır. 2022 YKS tercihleri hazırlanırken 2022 YKS rehberi oldukça işe yarar. Bunun dışında,

 • Lisans (4 yıllık) ve Ön Lisans (2 yıllık) fark etmeden sıralamaya bakmak gerekiyor.
 • Tercihlerinizde özel koşulları mutlaka okuyun.
 • Ek puan bulunuyorsa, kendi alanınızı tercih edecekseniz ek puanlı sıraya göre tercih yapmalısınız.
 • Sıralama aralıklarını geniş tutmanız gerekiyor. Çünkü 2022 YKS’da büyük bir yığılma oldu. Bu nedenle sıralamanızın tutmadığı fakat çok istediğiniz bölümleri yüksek sıralara ekleyebilirsiniz.
 • Okul 1.si olan kişiler, okul birincilerinin yerleştiği sıralamalarla alakalı bilgi edinmelidir. Fakat bu durum sadece lise son sınıf öğrencileri için geçerlidir.

YKS Tercih Rehberi

Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi

2022 YKS sınavına giren öğrencilerin en merak ettiği konulardan biri de Türkiye’nin en iyi 10 üniversitesi olmaktadır. Seçilen üniversite öğrencilerin tüm hayatını etkiliyor. Bu nedenle puan ve sıralamanın yettiği en iyi üniversiteyi tercih etmek gerekir. İyi bir üniversite isteyen kişiler için bu durum oldukça önemli. En iyi üniversite listesini bilmek, 2022 YKS tercih rehberi içinde sizlere yol gösterir. 2021 – 2022 döneminde en iyi üniversite sıralaması bakıldığı zaman,

 • 1-Hacettepe Üniversitesi
 • 2-Ortadoğu Teknik Üniversitesi
 • 3-İstanbul Teknik Üniversitesi
 • 4-İstanbul Üniversitesi
 • 5-Koç Üniversitesi
 • 6-Ankara Üniversitesi
 • 7-Boğaziçi Üniversitesi
 • 8-Ege Üniversitesi
 • 9-İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 • 10-Gebze Teknik Üniversitesi

YKS Tercih Rehberi

Yurtdışında Üniversite Okumak

Türkiye’de birçok öğrencinin hayali yurtdışında üniversite okumak. Bu noktada akla ilk gelen ülkelerde Kanada, ABD, Almanya veya İngiltere olarak karşımıza çıkıyor. Son dönemde eğitimiyle öne çıkan ülkelerden olan Polonya’da oldukça göz önünde. 2022 YKS sınavına girenlerin merak ettiği konulardan olan yurtdışına giderek üniversite okuma konusudur.

Ülkelerde hem özel hem de devlet üniversitelerinde okuyabileceksiniz. Meydana gelen başvuru şartları da ülkeden ülkelere göre değişebiliyor. YKS sınavından mezun olanlar yurt dışındaki üniversitelere başvurmadan önce bazı detaylara dikkat etmelidir bunlar,

 • Yeterli düzeyde bir not ortalamanızın olması gerekiyor ve okulların belirlediği dil sınavlara da girilmelidir.
 • YKS sınavınız ne kadar başarılı olursa olsun dil sınavı kaçınılmazdır. Bu nedenle başarılı bir puan almanız gereklidir.
 • Referans mektupları, adayların özgeçmişi, niyet mektubu, adayların daha önce kazandığı başarı, burslar ve ödüllerin toplanması gerekiyor.
 • Banka referans mektubu, yani yurtdışında okumak için yeterli para miktarının bulunduğunun kanıtı gerekiyor.

Genel olarak istenen şartlar tamamlandığı zaman bu fırsat birçok öğrenci için çok iyi bir fırsattır. Farklı ülkelerin farklı üniversiteleri farklı şartları isteyebilmektedir. Bu nedenle okulların web sayfası incelenmelidir. Yurtdışında üniversite okumak için gittiğiniz ülkenin dilini ve kültürünü tanıma avantajı elde ederken okulunuzu tamamlayabilirsiniz. Aynı zamanda gittiğiniz ülkede bir yaşam kurabilirsiniz. Ve hatta bu süreçte iş bulabilirsiniz. Yurtdışında üniversite okumak konusunda daha fazla bilgi için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

YKS Tercih Rehberi

Üniversiteye Başlayacaklar İçin Tavsiyeler! Yeni Öğrenciler İçin Sosyal Yaşam

Üniversiteler bir eğitim kurumu olsa da birçok kişinin önemli hayat deneyimi edindiği bir yerdir. Aynı zamanda ortama uygum sağlarken daha iyi bir sosyal hayat kurmakta ön plana çıkıyor. 2022 YKS rehberi ve sınav tercihi yapacak adaylar için bazı sosyal tüyolar bulunuyor. Daha fazla bilgi için üniversiteye başlayacaklar için sosyal yaşam yazısını okuyabilirsiniz.

O kadar sene çalıştıktan sonra ve sonunda YKS sınavıyla emeklerinizin karşılığını aldıktan sonra daha iyi bir üniversite hayatı artık hakkınız. Bu noktada üniversitede sosyal olmak daha eğlenceli bir eğitim dönemi yaşamanıza neden olur. Üniversitede arkadaş edinmek ve kulüplere katılmak, üniversite deneyimleri arasındadır. Derslerde aktif olmak, projelere dahil olmak, üniversite takımına katılarak uyum sağlayabilirsiniz. Tüm bu aktivitelerle sosyal yaşamınızı daha iyi hale getirebilirsiniz.

YKS Tercih Rehberi

En Yüksek Maaşlı Meslekler Nelerdir?

YKS tercihi yapacak olan öğrenciler tercihlerini yani geleceklerini belirlerken yüksek maaş alan meslekleri değerlendiriyorlar. 2022 YKS tercihlerinde seçebileceğiniz yüksek maaşlı meslekler arasında yazılım mühendisliği de oldukça revaçta. Bunun dışında avukatlıkta son dönemde popüler. Son senelerde dijitalleşmenin artış göstermesi, tercih edilen meslekleri de farklılaştırdı. Üniversite tercihleri sırasında merak edilen ve yüksek maaşlı meslekler,

 • Sağlık sektörü, tüm dünyada bulunduğu gibi ülkemizde de talebin artış gösterdiği meslekler arasında.
 • Noterlik, hukuk fakültesi gerektiren mesleklerden biridir. Avukatlık mesleğini icra ederken noterlikle yüksek miktarda para alabilirsiniz.
 • Yazılım mühendisliği, teknolojinin artış göstermesi, yurt dışındaki iş olanaklarıyla revaçta bir meslek.
 • Avukatlık mesleği hem prestijli hem de en çok kazanan mesleklerin başında geliyor.

Gibi meslekler günümüzde hem popüler hem de çok kazandırıyor. Bunun dışında bu meslekler ve diğer en yüksek maaşlı meslekler konusunda detaylı bilgi almak için siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Umarız Yks tercih rehberi yazımız çıktığınız bu yolda size faydalı olabilmiştir.

Yorumlar (0 Yorum)

  Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap