Yıldırımlar(Şimşekler) Nasıl Oluşur?

Bu yazımızda yıldırımlar diğer adıyla şimşekler hakkında bilinmeyenleri sizler için derledik. Yıldırımlar nasıl oluşurlar? Yıldırım çarpmasının zararları nelerdir? Tüm cevaplar yazıda...

Yıldırımlar(Şimşekler) Nasıl Oluşur?

Yıldırımlar yani şimşekler genel anlamda yağmur bulutları ile orantılı olarak ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda yatay katmanlı bulutlar, kar fırtınalarında ya da toz fırtınalarında ve bazen de patlamış volkanların yaymış olduğu gaz ve tozlarda meydana gelmektedir. Gök gürültülü bir fırtına esnasında, bulut içerisinde ya da bulutlar arasında, hava ve bulut arasında ya da yer ile bulut arasında yıldırımlar oluşabilmektedir.

yıldırım

Bir yıldırım, bulut içerisinde aşırı bir şekilde pozitif ya da negatif yük bölgeleri oluştuğunda gerçekleşmektedir. Tipik bir şekilde bulutun üst bölgelerinde büyük oranda pozitif yük, merkezde büyük bir şekilde negatif yük, alt bölgelerdeyse küçük bir pozitif yük bulunmaktadır. Bu yükler su damlalarında ya da buz parçacıklarında veya her ikisinde de bulunabilmektedir. Buluttan yere yıldırım genel olarak negatif yükün merkezi konumu ve altında yer alan küçük pozitif yük arasında, ön arıza işlemiyle başlamaktadır.

Gök gürültüsü ile yıldırım arasında ilişki bulunmaktadır. Yıldırım kanalında yer alan havanın hızlıca ısınması ve bunun sonucunda hava basıncının artması sayesinde üretilir. Aşırı basınç, kanalın süpersonik hız ile gelişmesine sebep olmaktadır. Daha sonra peşinen duyulan gök gürültüsü adı verdiğimiz ses dalgası meydana gelir.

yıldırım

Açık Alanlarda Yıldırım Çarpması ve Önlemler

 • Kamp malzemeleri, balık oltası, kürek ya da kazma gibi malzemeleri tutmayın. Çünkü bu malzemeler, metal içermektedir. Metal olan hiçbir malzemenin tutulmaması gerekmektedir.
 • Tek kalmış ağaçların yanına yaklaşılmaması gerekmektedir.
 • Tel örgüler, telefon direkleri, bayrak direkleri, bisiklet ya da motosiklet vb. metal içeren eşyalardan kaçınılması gerekmektedir.
 • Deniz, okyanus, göl, havuz gibi sulardan uzak durulması gerekir.
 • Demiryolu yakınlarında yer almak tehlikelidir. Demiryolları çok fazla metal içerir ve yıldırımı hemen çekebilir.
 • Yıldırım esnasında alçak yerlerde bulunulması daha güvenlidir.
 • Paratoner bulunan yerlerde olabilirsiniz. Paratonerler elektrik yükünü toprağa iletmektedir.

portre

Kapalı Alanlarda Yıldırım Çarpması ve Önlemler

 • Öncelikli olarak elektrikli aletlerden uzak durulması gerekmektedir.
 • Borular ile temas içerisindeyseniz bundan kaçınınız.
 • Pencere ya da kapı gibi yerlerden uzak durulması gerekmektedir.
 • Acil durumlar haricindeki durumlarda telefon kullanımından uzak durmanız gerekmektedir.

Yorumlar (0 Yorum)

  Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap