Yaz Meyvesi Kirazla Yapılabilecek Mükemmel Tarifler

Yaz meyvelerinin en güzeli kiraz ile yapılan yemekleri ne kadar biliyorsunuz? İşte karşınızda kiraz ile yapılabilecek tarifler..

Yaz Meyvesi Kirazla Yapılabilecek Mükemmel Tarifler

Yaz meyveleri arasında bulunan kiraz, şirin görünümü ve mükemmel lezzetiyle oldukça seviliyor. Kiraz, çeşitli faydalarıyla bilinen bir meyvedir. Aynı zamanda tüm sene yolunu gözlediğimiz meyvelerden biridir. Kiraz meyvesi, birçok farklı şekilde, tadına doyulmaz tarifler için kullanılabilir. Kirazı, buzlukta bekleterek, kurutarak veya kavanoz haline getirerek her mevsimde yarar sağlayabileceksiniz. Kirazlar temin edilmesi kolay sağlıklı bir meyvedir aynı zamanda tatlı aromasıyla beraber birçok tarif içerisinde yer alabilmektedir.

Pasta

Kirazdan Neler Yapılabilir?

Mutfakların olmazsa olmazı haline gelen kirazlar taze meyve olarak tüketilmektedir. Bunun yanında kirazdan neler yapılır baktığımızda birçok tarif var. Akla ilk gelen tariflerden olan, kiraz hoşafının yapılmasıyla yaz aylarında tüketilen soğuk içecekler arasında yerini alıyor. Özel ve tatlı bir lezzeti bulunan kiraz meyvesinin reçeli de kahvaltıları da her mevsim süsleyebilmektedir. Kirazlar aynı zamanda tatlı ve kurabiyelerde, tatlılarda üzerine kiraz marmelatın eklenmesiyle mükemmel bir lezzet katar. En sık şekilde uygulanan kiraz reçeli tarifi için,

  • 1,5 kilo kirazın çekirdeklerini ve saplarını hazırlayın. Ardından 1 kg toz şeker ve 1 adet limon suyunuzu hazırlayın.
  • Kirazın üzerine şekeri ilave ederek tencereye dökün, kapağını kapatın ve 1 gece bekletin.
  • Tencereyi ocağa aldıktan sonra orta ateşte şeker tamamen eriyene kadar pişirme işlemin uygulayın.
  • Kaynamaya başlayınca hafifçe karıştırın ve köpürmesini de engellemek için fındık büyüklüğünde olan tereyağını ilave edin.
  • Yarım limonun suyunu ekleyerek ocağın altını kapatın, soğumasını bekleyerek kavanozlarınıza aktarın.

Kiraz ile yapılan tatlı

Kiraz ile Yapılan Tatlılar

Kiraz ile yapılan tatlılar her yaz hazırlanan ve mükemmel lezzetiyle tadına doyum olmayacak . Özel tarifleriyle beraber pratik şekilde uygulayabilirsiniz. Özellikle kirazlı kek tarifleri, tart tarifleri gibi çeşitli tatlı türü kiraz meyvesiyle çeşitlendirilebiliyor. Kirazlı kek tarifleriniz için normal kek karışımı kullanabilirsiniz. Sadece çekirdeğini çıkarttığınız kirazı eklemeniz yeterli olur. İster kek harcına dökün veya kirazları dilimleyerek pastaların dış süsü için kullanın.

Kirazlı tatlı tarifleri arasında yine minik kekler, muhallebili ve kirazlı tarifler, kirazla hazırlayabileceğiniz dondurma tarifiyle dondurmalı pastalarınızı hazırlayabilirsiniz. Genel olarak tüm tatlı tarifleriniz için kullanabilirsiniz. Bunun için tek gereken, çekirdekleri ve sapları ayrılmış kiraz meyvesini kullanabilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap