Vize ve Final Dönemi İpuçları

Ezberin asla işe yaramadığı vize ve finallerden yüksek not alabilmek için nasıl çalışmak gerek? İşte vize ve finallere çalışabilmek için çeşitli taktikler...

Vize ve Final Dönemi İpuçları

Eğer bu yazıyı okuyorsanız, sosyal hayatı bitiren, uyku düzenini yok eden, hayati ihtiyaçları bile minimuma indiren, umutsuz, mutsuz ve karanlık o dönem yine geldi çattı demektir. Vize ve final dönemlerinizde işe yarar ipuçlarıyla birlikte hangi derse çalıştığınız fark etmeden, sizi bütünlemeye kaldırtmayacak, uykusuz bırakmayacak taktiklerle sınav döneminizde işe yarar ipuçlarından yararlanabilirsiniz. 3-5 dakikalık ayıracağınız yazımızla 3-5 saatlik uyku hakkı kazanabilirsiniz. İşte vize final dönemi ipuçlarımız…

Sakin Bir Ortam Belirleyin

Vize ve final dönemlerinde göz ardı edilen fakat önemli koşullarından biri sakin bir çalışma ortamıdır, eğer yurtta kalıyorsanız, çalışma odası ve kütüphanenin en güzel yerini önceden belirleyebilirsiniz. Eğer ailenizle yaşıyorsanız, ailenizi karşınıza alarak final dönemi konusunda bilgilendirip, bir süre gürültülü konuşmalardan, televizyonlardan ve size rahatsızlık veren davranışlardan uzak durmalarını istemek en iyisidir.
Ortamı belirlediyseniz yapmanız gereken bir diğer şey de ortamı düzenli tutmaktır. Yani ihtiyaç duyduğunuz her şey masa üzerinde düzgün şekilde bulunmalıdır. Böylece aklınıza estiğinde masadan kalkma bahanenizin olmaması gerekiyor.

Zamanı Kontrol Altında Tutmayı Öğrenin

Vize ve final dönemlerinde hepimiz zamanla yarışıyoruz ve bu nedenle zamanı kontrol altına almayı bir noktada öğrenmeyi gerektiriyor. Bu noktada önerebileceğimiz iki farklı telefon uygulaması mevcuttur. Bu uygulamalardan biri ‘’BeFocused’’ olarak geçiyor ve kendisi de Pomodro uygulamasıdır. Eğer daha öncesinde Pomodro tekniğinin ne işe yaradığını duymadıysanız öncesinde bu tekniği öğrenebilirsiniz. Youtube gibi platformlarda tekniğin ne olduğunu, nasıl kullanıldığı gibi birçok detay anlatılmaktadır. Çünkü bu detay birçok öğrencinin hayatını kurtaran önemli tekniklerdendir.

İkinci uygulama ise ‘’ShutApp’’ kendisi bir zaman kontrolü uygulamasıdır. Uygulamayı cihazınıza indirdikten sonra kaç dakika telefonu elinize almayacağınızı belirlersiniz. Bu süreçte uygulama, telefonunun sesini kısmanızı istiyor. Uygulamadan çıkarsanız 10 saniye içinde tekrar uygulamayı açmalısınız. Aksi takdirde belirlediğiniz zamanlayıcı durur ve iradesizliğiniz, uygulama tarihine kara liste gibi yazılır.

Öncelik Listesi Oluşturun

Vize, final dönemlerinde aynı anda birden fazla dersle uğraşılır. Bu nedenle öncelikle bir öncelik listesini oluşturabilmek akıllıca bir karar olur. Hangi dersin sınavı ve projesine öncelik verilmesi gerektiği, hangi derse ne kadar zaman ayıracağınızı da önceden belirleyerek son dakika panik olmanızı engelleyebilirsiniz. Fakat öncelik listenizde düzenli uyku, sağlıklı beslenme ve arada bir nefes almayı da eklemeyi unutmayın. Aksi takdirde verimliliğiniz düşer ve liste oluşturmanın anlamı kalmaz.

Notları Toparlayın Organize Edin

Derslerle alakalı öncelik listenizi yaptıktan sonrasında ders içi konularınızı gözden geçirmelisiniz. Bunun için farklı yerlere notlar aldıysanız bir araya getirerek düzenlemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde ders çalışırken nereden başlayacağınızı bilmemeniz mümkündür. Notları toparlayarak düzenledikten sonra kategorize etmelisiniz. Bu noktada 3 kategori işinizi görür. Muhtemel ve kesin koru çıkacak konu ile zayıf ihtimalle soru çıkacak konular gibi kategorilere ayırarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Bunları renkli kalemlerle farklı kağıtlara yazarak hazırlamanız, sizler için motive edici olabilir.

Uzun uzun açıklama ve yorum isteyen sınavlar, öğrencilerin en fazla zorlandıkları sınavlardır. Bu sebeple bu tarz sınavlara hazırlanırken bilgileri organize ederek çalışmak, işinizi kolaylaştırır. Kuramlar, teoriler, tercihler ve kişiler derken aklınızı karıştıran bilgileri küçük özetler haline getirebilirsiniz. Çalışmanız gereken makaleleri de yazarları ve tarihleriyle küçük bir alana özetleyebilirsiniz.

Çalışma Grupları Kurun

Üniversitede arkadaşlık kurmak oldukça kolay. Bu nedenle kendi bölümünüzden çalışma grubu kurabilirsiniz. Bu çalışma grupları 2-3 kişilik veya daha fazla kişi olabilir. Vize ve final dönemleri yaklaşırken haftada 1-2 buluşacağınız çalışma grupları, ders yükünü azaltmaktadır. Aynı zamanda interaktif bir öğrenme sağladığından dolayı bu tarzda çalışmak, bilgileri daha uzun süre hatırlamayı sağlayacaktır.

Stratejik Çalışın

Grafik çıkartmak, özet yazmak, flaş kartları hazırlamak, ezberlenecek bilgileri akrostiş haline getirmek, çalışma soruları çıkartmak, bilgileri gruplandırmak gibi stratejiler oldukça işinize yarayacaktır. Tüm bu stratejiler dışında internet üzerinden ders kodu ile çıkan soruları aratabilmek, kampüs çevresinde olan fotokopicilerden ders notları aramak, üst sınıflarla iletişim haline geçerek geçmiş senelerin çıkmış sorularına erişebilmek de yapılan şeyler arasında bulunuyor. Eğer hiçbiri işe yaramazsa çalışma gruplarıyla beraber kendi hazırladığınız soruları cevaplamaya çalışabilirsiniz. Böylece sınavınız için de sınav pratiği yaparsınız.

Çoktan seçmeli görülen sorular ile asla ezberlenerek bir yere varamayacağınız sınavlarınız için flaş kart hazırlayabilirsiniz. Genel olarak felsefe, sosyal bilimler, edebiyat tarzındaki derslerin test şeklindeki ara sınavlarında yorum ve bilginizi isteyen sorular olabilir. Bu tarz sınavlara çalışırken flaş kartlarında bir tarafına ezber yapılması gereken düz bilgileri ve diğer tarafına hocanın bilgilerle alakalı olan yorumlarını yazarak hazırlanabilirsiniz. 

Kaygınızla Başa Çıkmayı Öğrenin

Sınav stresi yaşayabilmeniz ve kaygı duymanız oldukça normaldir. Eğer başa çıkmakta zorlanıyorsanız bir uzmandan yardım almanız da en doğrusu olur. Kampüs içerisinde psikolojik danışmanlık sağlayan birimler bulabilirsiniz. Eğer kontrol edeceğiniz düzeyde kaygı duyuyorsanız düzenli sağlık, uyku, beslenme ve nefes teknikleri yardımcı olacaktır. Bunun dışında ders çalışmak için rahat bir yer seçmek, uzun süre çalışmak ve rahat olmanız konusunda kolaylık sağlar. İyi bir çalışma başarılı olmayı sağlar, başarılı oldukça kaygılar yok olur. Bu nedenle bir yerden başlayarak başarıyı tutturmaya özen göstermelisiniz.

Vize ve Final Dönemi İpuçları yazımız ilginizi çektiyse, Ajanda Nasıl Tutulur? Yazımıza da göz atabilirsiniz.
 

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap