Uzay Araçları Neden Kaliteli Resim Çekemiyor

Uzay araçlarının çektiği Uzay fotoğraflarının kalitesinin düşüklüğü ve sebepleri

Uzay Araçları Neden Kaliteli Resim Çekemiyor

Uzaya ilişkin ne biliyoruz? Bilim adamlarının ve bilimsel gelişmelerden kaynaklı makalelerin haricinde elimizde ne var? Yalnızca dünyada yer alan teleskoplardan veya voyager, james webb gibi uzay araçları tarafından çekilen resimler..

Bilindiği üzere geçen günlerde James Web uzay aracı Dünya'ya ilk fotoğrafını gönderdi. Toplamda 10 Milyar dolar gibi çılgın bir rakama mal olan uzay aracından da hali ile beklentiler oldukça fazlaydı. James Webb'ten gelen fotoğraflar aslında astrofizik dünyasında çığır açtı ve büyük bir heyecana neden oldu. Tüm bilim adamları tatmin olmuş görünüyordu. Peki ya astrofizik kanunlarını bilmeyen, uzay yasalarını bilmeyen bizler..


Evet fotoğraf oldukça güzel gözüküyordu. Ancak elimizde ki 100 dolarlık telefonlar bile daha kaliteli fotoğraflar çekebiliyordu. 10 milyar dolara mal olmuş bir uzay aracı neden kaliteli ve yüksek çözünürlüğe sahip bir resim çekemedi. Bu soruyu sizler için cevaplıyoruz.

uzay

Uzay boşluğu sizin tahmin ettiğiniz kadar da boş değil. Uzayda hiç bir zaman sabit duramazsınız. Her daim çok yüksek bir hız içerinde hareket edersiniz. Bir diğer etken ise radyasyondur. Hayal gücünüzün çok ötesinde bir radyasyon kameraya tesir eder. bu rasyasyon doğal olarak fotoğraf çekimini çok güç bir hale getirmektedir.

uzay

Bir diğer husus ise odaklanmadır. Fotoğrafçılıkta kaliteli fotoğraf çekmenin yegane unsuru odaklanmadır. Ancak uzayda gördüğümüz ışıkların bir çoğu yüz bin yıldır başlangıç noktalarından kameraya doğru seyir halindedir. Bu gezegenler o kadar uzaktır ki kameraların odaklanabilmesi mümkün değildir. Kameralar spesifik renk gruplarında ki ışıkları yakalarlar ve gezegenin insan gözüyle seçebileceği bir suretini yaratmaya çalışırlar.

Yani uzayda kaliteli fotoğraf çekmek sandığınız kadar kolay değil. Keza evinizde ki kadar stabil bir ortam ile uzay boşluğunu kıyaslamak mümkün değildir.

Bu tarz bilimsel gelişmeleri takip etmek istiyorsanız sitemizi takipte kalın.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap