Üniversiteye Yeni Başlayacaklara Tavsiye Niteliğindeki Bilgiler

Üniversiteye Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler... Bu yazıyı okumadan üniversitenin en kötü kendinizi eksik hissedeceksiniz. Sizler için neler yapmanız gerektiğini derledik.

Üniversiteye Yeni Başlayacaklara Tavsiye Niteliğindeki Bilgiler

Üniversiteye başlamak… Hepimizin hayatındaki heyecan verici ender olaylardan birisidir. Eğer başka şehirde okuyacaksanız büyüdüğünüz mahalleden ayrılmak biraz zor olabilir. Ancak üniversite hayatı birçok şey katar ve değişiklikler bununla sınırlı değildir. Bu sürece kolayca uyum sağlayabilmek adına tavsiye niteliğinde bilgiler verdik…

Üniversiteye Yeni Başlayacaklara Tavsiye

1. Derslerden En Güzel Şekilde Faydalanın

Güzel havalarda kampüste gezmek ya da sabah derslerine gitmeyip uyumak, bazen güzel olabilir. Ancak yine de bunlar yerine derse gitmeyi tercih etmelisiniz. Bu unsur eğitiminiz ve gelişiminiz için çok önemlidir. Düzenli olarak derslere gitmediğiniz takdirde güzel notlar alabilmeniz mümkün değildir. Derslerde fiziki olarak var olmanız yetmez. Derse gidip dinlemiyorsanız boşa gidiyorsunuz demektir. Telefondan ders boyunca uzak durmalısınız. Ayrıca ders notlarına da ekstra önem vermeniz gerekiyor.

 

Üniversiteye Yeni Başlayacaklara Tavsiye

2. Kendinize Uyan Takvim Hazırlayın

Herkesin rahatlama yöntemleri, öğrenme kapasitesi ya da ihtiyaçları farklıdır. Bu nedenle kendiniz adına bir takvim oluşturmak yine kendinizin elinde. İlgili yöntem sayesinde derslerinize ve eğlenmeye dengeli vakit ayırabilirsiniz. Uyku alışkanlığınız, öğrenme alışkanlıklarınız, dikkat süreniz, iş programınız, ders seçiminde dikkat etmeniz gereken unsurlar… Unutmayın ki sizi en iyi siz tanıyorsunuz. Bu nedenle kaçta uyanacağınızdan kaçta ders çalışacağınıza kadar hepsini bir düzen içerisinde tutmanız gerekiyor.

 

üniversite tavsiye

3. Bütçe Oluşturun

Parası olmayan, sürekli makarna ya da hazır erişte yiyen bir öğrenci prototipi olduğunun farkındayız. Bunun üstesinden gelmeniz için part time bir iş bulabilirsiniz. Ya da burs başvurularında bulunmakta çözüm olabilir. Akademik olarak başarılı olmak, burslara başvuru açısından ön şarttır. Yarı zamanlı çalıştığınızda hem bütçe oluşturabilir hem de tecrübe kazanabilirsiniz.

 

Üniversiteye Yeni Başlayacaklara Tavsiye

4. Dersin Dışında Etkinliklere Katılın

Kampüs içi organizasyonlar, kulüpler, benzer düşüncelere sahip öğrenci toplulukları… İnsanlarla tanışmanın ve ortam yapmanın en etkili yerlerindendir. Üniversitede ilgi duyduğunuz kulüplere mutlaka katılın. Tek bir kulüple yetinmeyin. Üniversitelerde yüzlerce etkinlik grupları olabilir. Okul web sitesini incelerken bu kulüpleri görebilirsiniz. Ders dışı etkinliklere katıldığınızda bunu özgeçmişinize ekleyebilirsiniz. Bu da iş bulmanız konusunda size kolaylık sağlayacaktır. Kariyer basamaklarına olan ilk adımı bu şekilde atabilirsiniz.

Üniversitede sosyal yaşam hakkında bilgi almak isteyenlere ayrıca bu makalemizi öneriyoruz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap